Затварянето на един проток може да срине глобалната икономика
Защо петролните и газовите пазари са притеснени от прекъсването на доставките в Ормузкия проток
Публикувано от Божидар Балевски окт 08, 2024 в Пазари
Засилващият се конфликт в Близкия изток отново постави Ормузкия проток - критично важен петролен проход - в центъра на световното внимание.
Разположен между Иран и Оман, Ормузкият проток е една от най-важните точки за транзит на петрол в света. Това е тесен, но стратегически важен воден път, който свързва производителите на петрол в Близкия изток с големите пазари по света.
През 2022 г. през този канал са преминавали средно 21 млн. барела петрол всеки ден, по данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA). Това представлява приблизително 21% от световната търговия със суров петрол.
Блокиране или значително прекъсване на този пресечен пункт може да доведе до рязко повишаване на световните цени на енергията, да увеличи разходите за превоз и да създаде големи забавяния в доставките. За много анализатори спирането на петролните потоци през Ормузкия проток представлява най-лошият сценарий - сценарий, който може да доведе до скок на цените на петрола над 100 долара за барел.
Рискът от ескалиране на конфликта
Енергийният анализатор Алън Гелдер от Wood Mackenzie обясни, че напрежението между Израел и Иран може да ескалира до степен, в която Иран да се опита да ограничи или блокира Ормузкия проток. „Това би имало много по-значително въздействие, тъй като около 20 % от световния износ на суров петрол минава през него от страни като Саудитска Арабия, Кувейт и Ирак, които държат свободния капацитет в света“, каза Гелдер.
Въпреки че пазарите все още не са оценили най-лошия сценарий, ситуацията остава нестабилна. Потенциалът цените на петрола да се повишат над 100 долара за барел, особено ако иранската енергийна инфраструктура стане обект на нападение, е реално опасен.
Колко високо могат да стигнат цените на петрола?
Експертите се питат дали петролните пазари не подценяват потенциалните рискове от по-широк конфликт в Близкия изток. Саул Кавоник, старши анализатор в MST Financial, посочи, че прекъсването на доставките може да доведе до рязко повишаване на цените на петрола. Дори по-строгите санкции върху иранския петрол могат да доведат до намаляване на световното предлагане с до 3%, което само по себе си може да доведе до повишаване на цените над 100 USD за барел.
Ако Ормузкият проток стане непроходим, цената на петрола може да скочи до безпрецедентни нива. Кавоник предупреди, че подобно събитие би довело до скок на цените на петрола, далеч надхвърлящ шоковете от 70-те години на миналия век, като е възможно те да надхвърлят 150 долара за барел.
Цените на петрола в последно време отразяват тези опасения, като международните фючърси на суровия петрол тип Брент се търгуват с над 3% по-високо в началото на седмицата. Към понеделник цената на суровия петрол тип „Брент“ е 79,74 щатски долара за барел, докато фючърсите на американския сорт West Texas Intermediate са на стойност 75,99 щатски долара.
Потенциал за силен скок на цените
Бярне Шилдроп, главен анализатор на суровини в SEB, отбеляза, че на стоковите пазари, когато предлагането е значително нарушено, цените обикновено се повишават от пет до десет пъти спрямо обичайните си нива. Ако Ормузкият проток бъде затворен за месец или повече, Шилдроп прогнозира, че цената на суровия петрол тип „Брент“ може да скочи до 350 долара за барел, което ще има тежки последици за световната икономика. В крайна сметка цените биха могли да се установят под 200 долара за барел след период на икономическо приспособяване.
Въпреки този потенциален изход, според Шилдроп настоящите пазарни условия не изглежда да отразяват голяма вероятност за такова драматично прекъсване.
Пазарите на газ също са изложени на риск
Уорън Патерсън, ръководител на отдел „Стратегия за суровините“ в ING, подчерта, че въздействието на смущенията в Ормузкия проток няма да се ограничи само до пазара на петрол. Регионът е от съществено значение и за транспортирането на втечнен природен газ (LNG), като Катар осигурява над 20 % от световната търговия с LNG.
Прекъсването на потоците на втечнен природен газ би било особено проблематично, тъй като търсенето на газ се увеличава през зимния сезон в северното полукълбо. Въпреки че се увеличава новият капацитет за износ на втечнен природен газ, той все още изостава значително от обемите, които Катар изнася.
Накратко, всяко съществено нарушение на Ормузкия проток може да предизвика шокови вълни както на пазара на петрол, така и на пазара на газ, като може да окаже значително въздействие върху световните енергийни доставки и цени.