Военно положение в Южна Корея?
Как това решение на Южна Корея ще се отрази на света
Публикувано от Любомир Стойчевски дек 04, 2024 в Геополитика
На 3 декември южнокорейският президент Юн Сук Йол взе безпрецедентното решение да обяви военно положение - за първи път от близо 40 години на демократично управление се предприема подобно действие. Това предизвика политическа буря с международни последици и първоначално доведе до значителна нестабилност на финансовите пазари в Южна Корея. Само за шест часа обаче указът беше отменен след широко обществено възмущение и рядко срещано единодушно гласуване в парламента с искане за прекратяването му.
В обръщение, излъчено в национален ефир, Юн обоснова обявяването на военното положение, като се позова на заплахи от „антидържавни сили“ и предполагаеми симпатизанти на Северна Корея. Въпреки това, след като обществената и политическата опозиция се надигна, Юн бързо отмени решението, признавайки единодушното гласуване на парламента.
Защо Юн обявява военно положение?
От встъпването си в длъжност през май 2022 г. Юн Сук Йол е изправен пред поредица от законодателни поражения, до голяма степен заради доминирания от опозицията парламент, ръководен от прогресивната Демократическа партия. През последните седмици напрежението ескалира, тъй като предложеният от него бюджет беше блокиран, администрацията му се сблъска със заплахи за импийчмънт, а твърденията за корупция, свързани както с Юн, така и със съпругата му, станаха обект на проверка - от потенциална намеса в изборите до съмнителни подаръци, получени от първата дама.
Юн защити военното положение като необходима мярка, за да предотврати това, което той определи като усилия на опозицията да парализира правителството му. Указът имаше за цел да ограничи политическите дейности, да ограничи трудовите стачки и да наложи по-строг контрол върху медиите. За кратко военните сили под ръководството на Обединения комитет на началник-щабовете бяха мобилизирани и изпратени в парламента, но те се оттеглиха, след като Юн отмени заповедта.
Ключови събития по време на кризата с военното положение
Ето хронологията на основните събития (всички времена са местни):
22:35 ч., вторник: Юн обявява военното положение по националната телевизия.
22:50 ч.: Виден член на партията на Юн публично се противопоставя на указа.
23:14 ч.: Лидерът на опозицията обявява военното положение за „незаконно и невалидно“.
23:29 ч.: Юн назначава командир на военното положение, според Yonhap.
12:10 ч., сряда: Войските се опитват да влязат в парламента.
12:50 ч.: Парламентът свиква извънредно заседание.
1:00 ч.: Единодушно се гласува за отмяна на военното положение.
1:15 ч.: Военните сили напускат парламента.
1:32 ч.: Централната банка на Южна Корея насрочва извънредно заседание.
3:10 ч.: Голям профсъюз обявява планове за обща стачка.
4:05 ч.: Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин изразява загриженост за ситуацията.
4:29 ч.: Юн обявява отмяната на военното положение.
5:20 ч.: Кабинетът официално одобрява отмяната на указа.
Решението на Юн да въведе военно положение беше авантюра, която имаше за цел да излезе от политическата безизходица, но се провали грандиозно. Членовете на собствената му партия оттеглиха подкрепата си, профсъюзите заплашиха със стачки, а международните съюзници, включително Съединените щати, се оказаха изненадани. Изправен пред нарастващ натиск, Юн сега се сблъсква с призиви за оставка. Опозицията започна да проучва възможността за процедура по импийчмънт и изглежда готова да събере необходимите гласове, ако той не се оттегли доброволно.
Макар че политическото противопоставяне не е рядкост в Южна Корея, правителствата обикновено успяват да постигнат компромиси, за да приемат важни закони като бюджета. Популярността на Юн и без това беше на исторически минимум, а този драстичен ход го постави в несигурно положение, тъй като страната се подготвя за деликатно пренареждане на отношенията със САЩ, особено след като Доналд Тръмп се готви да заеме президентския пост през януари.
Южнокорейската конституция защитава действащия президент от наказателно преследване, но позволява импийчмънт чрез гласуване с мнозинство от две трети в Народното събрание. Тъй като консервативната партия „Народна сила“ на Юн контролира само 108 от 300-те места, опозицията има надмощие. Ако парламентът гласува за импийчмънт, Конституционният съд трябва да се произнесе в срок от 180 дни. Най-малко седем от неговите съдии трябва да изслушат делото, а шестима трябва да се съгласят да подкрепят импийчмънта.
В случай на отстраняване на Юн, вероятно ще бъде назначено служебно правителство, което ще предизвика провеждането на президентски избори в рамките на 60 дни.
Обявяването на военното положение шокира страната, като то беше обявено през нощта и отменено преди началото на сутрешното пътуване. Макар че мащабни протести не избухнаха веднага, този ход отново разпали гнева в страната с болезнена история на военно управление, което приключи в края на 80-те години на миналия век след години на кървави продемократични въстания.
Какви са последиците за САЩ?
Тъй като в Южна Корея са разположени близо 30 000 американски военнослужещи, инцидентът повдига въпроси за стабилността в региона, в който Вашингтон разчита до голяма степен на сътрудничеството на Сеул. Под ръководството на Юн Южна Корея задълбочи тристранните връзки в областта на отбраната със САЩ и Япония, особено за да се противопостави на ядрените амбиции на Северна Корея. Това включва нови инициативи като Консултативната група по ядрени въпроси, която дава на Южна Корея по-голям принос към начина, по който САЩ разгръщат ядрения си потенциал.
Въпреки че засега отношенията остават стабилни, завръщането на Тръмп в Белия дом може да усложни нещата, като се имат предвид предишните му искания за увеличаване на финансовия принос на Южна Корея за приемането на американските войски и желанието му да намали съвместните военни учения.
Обществената подкрепа за разработването на собствени ядрени оръжия в Южна Корея нарасна поради опасенията, че администрацията на Тръмп може да отслаби съюза между САЩ и Южна Корея. Въпреки това военното положение на Юн поражда нови съмнения относно гражданския надзор над военните, което може да попречи на постигането на напредък в тази област.
Какво означава това за Северна Корея?
Моментът не би могъл да бъде по-подходящ за Пхенян. Докато се подготвя за важна политическа среща по-късно този месец, Северна Корея пренебрегва увертюрите на Юн за диалог и неговата „смела инициатива“, предлагаща икономическа помощ в замяна на денуклеаризация. Политически отслабеният Юн може да улесни Ким Чен Ун в провеждането на преки преговори с Тръмп, като потенциално използва ситуацията в своя полза.
Съгласуването на Северна Корея с Русия на фона на продължаващата война в Украйна също засили позициите на Ким. Съобщава се, че помощта и военните технологии от Москва са укрепили военния капацитет на Северна Корея и са смекчили ефекта от международните санкции.
Кой е Юн Сук Йол?
Юн, бивш прокурор, придоби национална известност с разследването на корупцията по времето на своя предшественик, президента Мун Дже-ин. Въпреки че е политически аутсайдер, Юн едва спечели президентския пост при първата си кандидатура за изборна длъжност. Въпреки това мандатът му е белязан от противоречия, включително изказвания, възприемани като симпатии към бившия диктатор Чун Ду Хван, известен с насилственото потушаване на продемократично въстание в Кванджу през 1980 г.