В евро или в швейцарски франкове да държим спестяванията си?

Швейцарският франк се представя блестящо при наличието на криза

Публикувано от Божидар Балевски авг 08, 2024 в Пазари

Рязкото нарастване на нежеланието за поемане на риск на пазара в началото на тази седмица подхрани силното рали на швейцарския франк, противодействайки на вероятността за допълнително намаляване на лихвените проценти и предизвиквайки призиви към централната банка да предприеме действия за ограничаване на поскъпването на валутата. В понеделник франкът достигна най-високото си ниво от почти десетилетие спрямо еврото, следвайки най-силната си седмица от руската инвазия в Украйна в началото на 2022 г. насам. В сряда най-голямото швейцарско производствено лоби призова Швейцарската национална банка (ШНБ) бързо да се заеме със силния франк, който застрашава износителите и икономическото възстановяване на страната.


Защо франкът се представя добре?


Опасенията за потенциална рецесия в САЩ, продължаващото геополитическо напрежение и значителните корекции на японските пазари възродиха традиционната роля на франка като сигурно убежище за инвеститорите в периоди на пазарни сътресения.


Въпреки очакванията за трето поредно понижение на лихвения процент от страна на ШНБ през септември дългосрочните инвеститори и спекулативните фондове продължават да проявяват силен интерес към франка. Много от тях обръщат предишните си стратегии за заемане на франкове, за да инвестират в по-високодоходни валути, тъй като привлекателността на франка като сигурно убежище нараства.


Същевременно съществува несигурност дали ШНБ трябва да предприеме по-агресивни мерки за ограничаване поскъпването на франка. Текущите данни показват, че силният франк не предизвиква такова забавяне на инфлацията, което би могло да окаже негативно влияние върху икономиката. Според Джеф Ю, старши стратег в Bank of New York Mellon, значителна валутна интервенция от страна на ШНБ изглежда малко вероятна.


"Не виждам ясен знак, че печалбите на франка вече са приключили", заяви Ю.


Дори и след приблизително 5% увеличение на стойността на франка от май насам клиентите на BNY Mellon, най-голямата попечителска банка в света, все още поддържат подценени позиции във валутата. Ю предполага, че "пътят на най-малкото съпротивление" сочи към по-нататъшно поскъпване.


Според данни на CFTC инвеститорските позиции, залагащи на по-слаб франк, са намалени за втора поредна седмица. Тези позиции остават близо до най-високите си равнища от 2007 г. насам, което показва, че процесът на разхлабване има значителен потенциал да продължи.


Изгледи за лихвените проценти


Според суапови данни пазарите напълно очакват намаляване на лихвения процент от страна на ШНБ с 25 базисни пункта на 26 септември, като вероятността за още едно намаление през декември е около 60%. Такива стъпки биха понижили официалния лихвен процент до 0,75%, превръщайки Швейцария в най-агресивната централна банка сред развитите страни, която намалява лихвите.


Обикновено облекчаването на политиката оказва отрицателно въздействие върху дадена валута, като намалява доходността на активите с фиксирана доходност, деноминирани в тази валута. Политическата несигурност от Близкия изток до Вашингтон обаче наруши тази връзка, като отново подчерта ролята на франка като сигурна инвестиция.


"Все още не бих казал, че франкът е надценен", коментира Адриел Йост, сътрудник в Института за швейцарска икономическа политика в Люцерн. Той определи неотдавнашното поскъпване на франка като "по-скоро нормализиране", със значителни възможности за по-нататъшно нарастване, особено като се има предвид трайно по-високата инфлация в еврозоната в сравнение с Швейцария.


През юли швейцарската инфлация остана на ниво от 1,3% спрямо предходната година, докато инфлацията в еврозоната скочи до 2,6%. Йост смята, че справедливата стойност на обменния курс евро-франк е в диапазона от 0,95 до 0,90.


В сряда франкът се търгуваше около 0,94 спрямо еврото, като намали част от печалбите си, тъй като пазарните сътресения от началото на седмицата отшумяха и някои потоци от сигурни убежища се обърнаха.