Румъния е изправена пред финансови предизвикателства в навечерието на изборите
Икономическият разчет е в центъра на вниманието по време на президентската и парламентарната кампания
Публикувано от Любомир Стойчевски ное 22, 2024 в Геополитика
Румъния, която някога беше възхвалявана заради икономическия си „златен век“, сега се бори с финансова криза, която засенчи предстоящите избори. С нарастващия бюджетен дефицит и предстоящите фискални реформи кандидатите в президентската и парламентарната надпревара се сблъскват с неизбежната необходимост от повишаване на данъците и намаляване на разходите.
От растеж към фискално напрежение
Феликс Патрашчану, съосновател на FAN Courier, най-голямата куриерска служба в Румъния, е пример за икономическия път на страната. Бизнесът му процъфтява, тъй като правителствените политики увеличават заплатите, пенсиите и инвестициите в инфраструктура. Сега обаче последиците от тези мерки застрашават бъдещето на компанията му. Бюджетният дефицит на Румъния, който е най-големият в Европейския съюз, поражда опасения за потенциално забавяне на инвестициите и рискове за рентабилността на предприятия като FAN Courier.
„За нас всяка законодателна промяна, която намалява рентабилността, означава съкращаване на инвестициите, което води до създаване на по-малка стойност за икономиката“, каза Патрашчану. FAN Courier, която генерира над 250 млн. щатски долара годишно, сега е изправена пред несигурност, тъй като финансовият натиск нараства.
Изборите в Румъния започват с първия тур на президентската надпревара на 24 ноември, последван от парламентарни избори и вероятен втори тур на 8 декември. Тези избори идват след период на относителна политическа стабилност, белязан от коалиция между Социалдемократическата партия (PSD) и Либералната партия (PNL). Този алианс сложи край на години на политически сътресения и стимулира значителен икономически растеж, но остави страната с дефицит, който се очаква да надхвърли 7 % от БВП - доста над определения от ЕС праг от 3 %.
Бюджетен дефицит на страната като процент от БВП-то
Източник: Министерство на финансите в Румъния; Bloomberg
Ключови играчи в надпреварата
Марсел Чолаку, настоящ министър-председател и лидер на СДП, води в социологическите проучвания.
Подкрепа към различните кандидати за президент
Източник: Inscop; Bloomberg
Той се стреми да възстанови коалицията, като същевременно блокира влиянието на националистите. Неговият опонент, Джордж Симион, лидер на националистическия Алианс за съюз на румънците (AUR), се застъпва за прекратяване на военната помощ за Украйна и за поставяне на националните интереси на първо място.
За лидерството се бори и Либералната партия, в рамките на потенциалния си съюз с антикорупционния Съюз „Спасете Румъния“ (USR), представлявана от Елена Ласкони от USR, която предупреждава за предстоящи тежки фискални мерки.
Общото между кандидатите е признанието, че следващото правителство трябва да се справи с фискалната пропаст. „Всички очакват увеличение на данъците“, казва Ласкони, като подчертава неизбежността на реформите.
Нарастващ дълг и икономически натиск
Траекторията на дълга на Румъния тревожно нараства, като разходите по заемите надхвърлят тези на регионалните партньори. Зависимостта на страната от заеми от местни и международни пазари увеличава натиска, както и изоставането на данъчните приходи, което се влошава от системата, изпъстрена с изключения.
Министър-председателят Чолаку настоява, че подобряването на приходите може да се постигне чрез по-добро събиране на данъци и цифровизация, без да се налага незабавно повишаване на данъците. „Румъния ще изпълни финансовите си ангажименти“, заяви той, въпреки че остават значителни предизвикателства.
Компаниите, работещи в Румъния, включително Continental AG, изразяват загриженост относно въздействието на фискалните реформи върху бъдещите инвестиции. Кристиан фон Албрихсфелд, ръководител на операциите на Continental в Румъния, подчертава необходимостта от правителствена подкрепа за поддържане на конкурентоспособността и създаване на работни места в регионите с недостатъчно услуги. „Ако повече хора работят и допринасят, така се решава проблемът с бюджета“, обяснява той.
Въпреки тези предизвикателства Румъния е постигнала напредък в областта на инфраструктурата, като под ръководството на Чолаку са завършени нови магистрални участъци. Тези проекти са част от по-широките усилия за повишаване на стандарта на живот в Румъния, който надминава някои държави от ЕС като Гърция и Унгария.
През последните тримесечия румънската икономика, чиято стойност възлиза на 350 млрд. долара, едва избегна рецесията, но публичните финанси на страната остават нестабилни. Правителството поиска от ЕС седемгодишна отсрочка, за да спази ограниченията за дефицита, което отразява трудността да се балансира растежът с фискалната отговорност. В същото време бързото увеличение на заплатите само частично намали бедността, като остави Румъния с едни от най-бедните региони в ЕС.
В перспектива
За избирателите залогът е голям. Изборите се провеждат в момент, когато икономическият натиск и геополитическата несигурност, включително напрежението в Украйна, оказват силно влияние върху обществените нагласи. Бизнес лидери като Патрашчану осъзнават предстоящите предизвикателства, като подчертават необходимостта от стабилност в една все по-нестабилна среда.
„Някога искахме предвидимост“, казва Патрашчану. „Сега, с войната на границата ни и глобалната нестабилност, се чувстваме сякаш седим на прахоляк.“
С наближаването на изборите в Румъния резултатът от тях ще определи как страната ще се справи с финансовата си криза, осигурявайки както незабавно облекчение, така и дългосрочна стабилност в един неспокоен период.