Японската централна банка пак може да счупи пазара
Очакванията за увеличаващи се лихвени проценти са съвсем реални
Публикувано от Божидар Балевски авг 30, 2024 в Пазари
Очаква се Японската централна банка да продължи да затяга паричната си политика, но мненията за това кога ще се случи следващото повишение на лихвения процент се различават. Мнозина смятат, че централната банка, водена от устойчивата инфлация в Токио, ще остане на сегашния си път. Въпреки това моментът на следващото увеличение е предмет на дискусия.
Ще има ли повишение на лихвите?
Стефан Ангрик, старши икономист в Moody's Analytics, прогнозира повишение на лихвите през октомври, а друго вероятно ще последва в началото на 2025 г., вероятно през януари. Ангрик отбелязва, че в близко бъдеще Япония може да изпита колебания в инфлацията, отчасти поради намаляването на енергийните субсидии от страна на правителството. Макар че министър-председателят Фумио Кишида обеща да запази подкрепата за битовите сметки, той призна, че подобни мерки не са устойчиви в дългосрочен план.
Обратно, Казуо Мома, бивш служител на Японската централна банка, а сега изпълнителен икономист в Mizuho Research & Technologies, очаква, че банката ще се въздържи от повишаване на лихвените проценти през октомври. Той очаква повишение на лихвите през януари до 0,5%, последвано от още едно увеличение до 0,75% през юли, с което според него ще приключи този цикъл на затягане.
Последните данни показаха, че инфлацията в Токио се е ускорила до 2,6% през август спрямо 2,2% през юли. Базисната инфлация, изключваща разходите за пресни храни, също се повиши до 2,4%. Въпреки тези данни Мома твърди, че икономическата динамика все още не е достатъчно силна, за да оправдае незабавно повишаване на лихвения процент. Той предполага, че Японската централна банка е предпазлива по отношение на глобалните финансови рискове и не вижда спешна необходимост от действия.
Ангрик от Moody's подчерта, че положителните данни за инфлацията отчасти се дължат на непоследователната правителствена политика, която едновременно подкрепя и оттегля субсидиите. Той изрази загриженост, че тези разнопосочни сигнали отразяват нежеланието да се предложи ефективна икономическа подкрепа. Тъй като ценовият натиск, обусловен от търсенето, остава слаб, а условията за заетост се смекчават - доказателство за това е повишаването на равнището на безработица в Япония до 2,7% през юли - Ангрик предупреди, че по-нататъшното повишаване на лихвените проценти може да забави растежа или дори да доведе до по-значителен спад.
Данните за инфлацията в Япония се следят отблизо като водещ показател за тенденциите в страната, особено с оглед на повишаването на заплатите и постепенното премахване на енергийните субсидии от правителството в условията на слаба йена. Марсел Тилиант, ръководител на Азиатско-тихоокеанския отдел в Capital Economics, очаква базисната инфлация да спадне под 2% през следващите месеци въпреки последните тенденции.
През юли Японската централна банка изненада пазарите, като повиши лихвените проценти до 0,25% - най-високото равнище от 15 години насам, и като сигнализира за плановете си да намали мащабната си програма за изкупуване на облигации. Управителят Казуо Уеда наскоро заяви в парламента, че централната банка е готова да повиши лихвите допълнително, ако инфлацията остане над целевото равнище от 2%.