Пазарът на облигации не очаква рецесия в САЩ

Пазарът на труда в САЩ започва да се подобрява

Публикувано от Божидар Балевски окт 07, 2024 в Пазари

Силният ръст на работните места, изненадващият спад на безработицата в САЩ и повишаването на заплатите доведоха до рязко покачване на доходността на държавните ценни книжа, което изненада трейдърите.


Прираст на доходността на съкровищните облигации


Последният доклад за заетостта, който разкри най-бързия ръст на работните места от шест месеца насам, в съчетание с по-ниска безработица и увеличение на заплатите, промени драстично пазарните очаквания, като повиши доходността на съкровищните облигации. Сега инвеститорите преосмислят залозите си за потенциално по-голямо от очакваното понижение на лихвените проценти от страна на Федералния резерв още през следващия месец.


В продължение на месеци пазарът до голяма степен отхвърляше т.нар. сценарий „без приземяване“ - ситуация, при която икономиката на САЩ продължава да расте, инфлацията отново се появява, а на Фед остава малко пространство за намаляване на лихвите. Но докладът за заетостта от петък съживи опасенията, че този сценарий все още може да е в сила.


Тези данни бележат последното смущение за трейдърите, които залагаха на забавяне на икономическия растеж, по-ниска инфлация и агресивно намаляване на лихвените проценти. В очакване на такъв сценарий мнозина бяха инвестирали в краткосрочни съкровищни облигации на САЩ, чувствителни към промените в лихвените проценти на Фед. Вместо това силният доклад за заетостта попари надеждите за плавен път към намаляване на лихвените проценти, като доведе до повишаване на доходността на двугодишните съкровищни облигации до най-високите им нива от години.


„Трудната ситуация, от която се опасяваха трейдърите, винаги е била по-високи предни лихвени проценти поради по-малкото намаления на лихвените проценти, които се оценяват“, каза Джордж Катрамбоун, ръководител на отдела за фиксирана доходност в DWS Americas. „Фед може или да спре да намалява лихвите напълно, или дори да се окаже в позиция, в която трябва да ги повиши отново.“


Дебатът за „мекото“ и „твърдото“ приземяване


Неотдавнашните дискусии във финансовите среди се съсредоточиха върху това дали икономиката би могла да се справи с „меко приземяване“ - забавяне, без да се стигне до рецесия, или ще преживее „твърдо приземяване“, характеризиращо се със силен спад. След като в продължение на повече от две години се бореше с инфлацията, Федералният резерв сякаш пренасочи вниманието си към опазване на пазара на труда, като през септември започна значително намаляване на лихвените проценти с половин пункт.


Последните данни за заплатите обаче подхраниха аргументите, че Фед може да не е в час с намаляването на лихвите, когато фондовият пазар е на рекордно високи нива, икономиката се разширява, а инфлацията все още не е достигнала целта на Фед. Това очертава картина на сценарий без приземяване, при който растежът продължава, а инфлационният натиск остава повишен.


Няколко видни икономисти и инвеститори, сред които Стенли Друкенмилър и Мохамед Ел-Ериан, предупредиха, че Федералният резерв трябва да избягва да се ограничава от пазарните очаквания за по-ниски лихвени проценти. Ел-Ериан предупреди, че „инфлацията не е мъртва“, а бившият финансов министър Лари Съмърс посочи, че както сценарият „без приземяване“, така и сценарият „твърдо приземяване“ представляват предизвикателство за Фед, като нарече значителното понижение на лихвите от миналия месец „грешка“.


Комбинацията от облекченията на Фед и неотдавнашните стимулиращи мерки на Китай допълнително накланят икономическите перспективи към устойчив растеж. „Намаляването на лихвените проценти с 50 базисни пункта вече не трябва да се обсъжда“, заяви Трейси Чен, портфолио мениджър в Brandywine Global Investment Management, като добави, че тези стъпки увеличават шансовете за изход без приземяване.


Нарастващите опасения за инфлацията


Опасенията за инфлацията също се завърнаха, подтикнати от рязкото покачване на цените на суровия петрол. Десетгодишният коефициент на рентабилност - показател за инфлационните очаквания на търговците на облигации - достигна двумесечен връх, след като се възстанови от тригодишното си дъно в средата на септември. Това се случва преди ключовия доклад за индекса на потребителските цени, който може допълнително да формира пазарните прогнози за инфлацията.


Макар че търговците все още очакват намаляване на лихвения процент с четвърт пункт през ноември, те не са толкова сигурни, колкото преди. Пазарните цени за намаляване на лихвените проценти също намалиха очакванията си, като до октомври 2025 г. се предвижда облекчаване на лихвените проценти със 150 базисни точки в сравнение с прогнозираните само преди седмици 200 базисни точки.


Смекчените очаквания за намаляване на лихвените проценти от страна на Фед намалиха масовото изкупуване на облигации, което доведе до пет поредни месечни ръста на държавните ценни книжа - най-силната серия от 2010 г. насам. Доходността на десетгодишните съкровищни облигации нарасна с повече от 30 базисни пункта след последната среща на Фед, като за първи път от август насам се доближи до границата от 4%.


„Силният акцент, който Фед постави върху пазара на труда, стана причина за намаляването на лихвения процент миналия месец, но сега имаме доказателства, че пазарът на труда все още е стабилен“, каза Бейлър Ланкастър-Самуел, главен инвестиционен директор в Amerant Investments Inc. „Това е случай на „внимавай какво си пожелаваш“.“


Пазарните стратегии се преобърнаха


Промяната в сценария наруши една популярна сред трейдърите стратегия: изравняването на кривата, при която се очакваше краткосрочните облигации да имат по-добри резултати от по-дългосрочния дълг поради агресивното облекчаване от страна на Фед. Вместо това доходността на двугодишните съкровищни облигации се повиши с 36 базисни пункта през миналата седмица - най-големият скок от юни 2022 г. насам - намалявайки разликата между двугодишната и десетгодишната доходност.


„Доходността се повиши в петък, тъй като остатъчните дълги позиции бяха изчистени, а инвеститорите бързаха да фиксират лихвите, преди те да се повишат допълнително“, каза Алис Андрес, стратег по лихвите. „При очертаващите се инфлационни рискове, минимални опасения за пазара на труда и възходяща икономическа инерция мекото приземяване може да се окаже извън дневния ред, като сценарият без приземяване изглежда по-вероятен.“


Сега всички погледи са насочени към предстоящия доклад за инфлацията. Очаква се основният индекс на потребителските цени да покаже леко забавяне, като за миналия месец увеличението е с 0,2% спрямо 0,3% през септември. Управителят на ФЕД Кристофър Уолър отбеляза, че данните за инфлацията, получени непосредствено преди заседанието на 18 септември, са го подтикнали да подкрепи агресивното намаляване на лихвения процент с половин пункт.


Предвиждане: Мекото приземяване все още е основният сценарий?


Въпреки подновената загриженост за инфлацията пазарът все още до голяма степен очаква сценарий на меко приземяване. Десетгодишният темп на рентабилност от 2,2% все още е близо до инфлационната цел на Фед от 2%. Пазарът на суапове също така показва, че трейдърите очакват Фед да приключи цикъла си на облекчаване на лихвените проценти на равнище от около 2,9% до 2027 г., което равнище се счита за неутрално.


Джейми Патън, съпредседател на отдела за глобални лихвени проценти в TCW, смята, че макар последните данни за заетостта да са силни, те не са достатъчни, за да променят по-широките макроикономически перспективи. „Един доклад не променя цялостната картина на отслабващия пазар на труда“, каза тя, цитирайки спада на процентите на уволненията и нарастващите просрочия по автомобилни заеми и кредитни карти като признаци за смекчаване на икономиката.


Патън добави, че се е възползвала от петъчната пазарна разпродажба, за да купи още дву- и петгодишни облигации, продължавайки стратегията си за увеличаване на кривата. Макар че опасенията за инфлацията могат да забавят намаляването на лихвите от страна на Фед, тя предупреди, че твърде дългото задържане на лихвите на твърде високи нива може да доведе до риск от по-дълбок икономически спад в бъдеще.