Очертава се глобален недостиг на уран
Производствените проблеми на Казатомпром, водещия световен уранодобивник, и геополитическото напрежение предизвикват ръст на цените.
Публикувано от Божидар Балевски яну 25, 2024 в Пазари
Докато светът преживява уранов ренесанс, се появяват опасения за потенциален недостиг на уран, основно поради производствените проблеми на "Казатомпром", водещия световен уранодобивник. Това развитие, в съчетание с геополитическото напрежение, доведе до достигане на 16-годишен връх в цените на урана, като експертите прогнозират, че ръстът ще продължи.
Производствени проблеми на Казатомпром
Казатомпром, базираната в Казахстан минна компания, отговорна за над една пета от световното производство на уран, наскоро направи предупредително изявление. Дружеството очаква да не изпълни производствените си цели до 2025 година поради забавяне на строителството и предизвикателства, свързани с наличието на сярна киселина - ключов компонент в процеса на извличане на уран.
Процесът на извличане включва използването на сярна киселина за извличане на уран от суровата руда. В резултат на това всяко прекъсване на доставките на сярна киселина може да окаже значително въздействие върху възможностите на Казатомпром за производство на уран. Този неуспех е особено значим, тъй като на Казахстан се падат 43 % от световните доставки на уран, което го прави ключов играч на световния пазар на уран.
Цените на урана достигат 16-годишен връх
Съобщението на "Казатомпром" предизвика рязък скок на цените на урана, които вече са на 16-годишен връх. Пазарните данни на UxC сочат, че в момента уранът се търгува за около 106 долара за паунд. Анализаторите, включително Citibank, очакват тази възходяща траектория да продължи, като Citibank прогнозира средни цени на урана от 110 долара за паунд през 2025 година.
Основните фактори, които стоят зад този бичи пазар, се дължат на затварянето на мините поради дългогодишното свръхпроизводство и ниските цени. В резултат на това пазарът на уран се бори с недостиг на предлагане, който допълнително се изостря от нарастващото световно търсене на ядрена енергия.
Възраждане на ядрената енергетика и нарастващо търсене
Търсенето на уран отбеляза значителен ръст, тъй като правителствата по света търсят алтернативи на горивата, които отделят въглерод, и се стремят да намалят зависимостта от руския нефт и газ. Ядрената енергетика се превърна в ключов компонент на този преход, като в 17 държави се изграждат над 60 ядрени реактора, а още 110 са в процес на планиране.
На конференцията за изменението на климата COP28 повече от 60 държави одобриха план за утрояване на глобалния капацитет за възобновяема енергия до 2030 година. Това подновяване на вниманието към ядрената енергия увеличи търсенето на уран, което доведе до безпрецедентни цени.
Прогнози на анализаторите и геополитически опасения
Позицията на Citibank относно цените на урана, която прогнозира средна стойност от 110 долара за паунд през 2025 година, се потвърждава и от други експерти. В изследователска бележка Jefferies прогнозира, че цените ще надхвърлят най-високите стойности от юни 2007 година - 136 долара за паунд.
Геополитическите фактори също допринасят за поскъпването на урана. Появиха се опасения за потенциални ответни мерки от страна на Русия в отговор на предложеното законодателство на САЩ, целящо да забрани вноса на руски обогатен уран. Русия, шестият по големина производител на уран, има значително влияние в процеса на обогатяване, което я прави ключова за световната верига за доставка на ядрено гориво.
Главният изпълнителен директор на Sprott Asset Management, Джон Чампалия, подчертава потенциала за смущения във веригата за доставка на ядрено гориво, като подчертава необходимостта страните, които са силно зависими от ядрената енергия, да диверсифицират източниците си.
Глобално въздействие и прекъсвания на веригата за доставки
Франция, която е силно зависима от ядрената енергия за до 70 % от електроенергията си, вече усеща въздействието на смущенията в доставките. След военния преврат в Нигер, седмият по големина производител на уран в света, Франция не е получавала нови доставки на уран. Френският президент Еманюел Макрон положи усилия за осигуряване на алтернативни партньорства за доставки, като посети страни производителки на уран като Казахстан, Монголия и Узбекистан.
Въпреки тези прекъсвания, непосредственото въздействие върху потребителите се очаква да бъде ограничено. Джонатан Хинз, президент на UxC, отбелязва, че повечето комунални предприятия имат дългосрочни договори за гориво, което смекчава моментното въздействие на по-високите цени на урана върху електроснабдителните предприятия и цените на електроенергията.
Светът на урана, който се променя
Тъй като пазарът на уран е изправен пред безпрецедентни предизвикателства, индустрията трябва да се ориентира в един променящ се пейзаж. Трудностите в производството на Казатомпром, съчетани с геополитическото напрежение и възраждането на ядрената енергетика, създадоха среда на несигурност. Заинтересованите страни, от инвеститори до държави, силно зависими от ядрената енергия, ще следят отблизо развитието на урановия сектор, търсейки стратегии за адаптиране към променящата се и потенциално ограничена верига за доставки. Търсенето на алтернативни източници и преодоляването на геополитическото напрежение ще определят бъдещата траектория на цените на урана и по-широкия пейзаж на ядрената енергетика.