Нови санкции за Русия!?
САЩ се стреми още повече да влоши отношенията си с Путин
Публикувано от Божидар дек 11, 2024 в Геополитика
Администрацията на Байдън обмисля въвеждането на по-строги санкции срещу доходоносния петролен сектор на Русия с цел да отслаби допълнително способността на Кремъл да финансира военните си дейности в Украйна. Тези мерки идват само няколко седмици преди Доналд Тръмп отново да поеме президентския пост.
Въпреки че спецификата на санкциите все още се обсъжда, вътрешни лица, запознати с плановете, посочват, че екипът на президента Джо Байдън проучва действия, които биха могли да окажат пряко въздействие върху руския износ на петрол. Този ход бележи промяна в стратегията, тъй като преди това Байдън избягваше подобни стъпки поради опасения, че те могат да доведат до повишаване на енергийните разходи, особено в навечерието на президентските избори миналия месец. Въпреки това, с намаляването на световните цени на петрола поради свръхпредлагането и нарастващите опасения, че Тръмп може да ускори уреждането на отношенията между Русия и Украйна, администрацията изглежда по-отворена за предприемане на смели действия.
Промяна в стратегията след края на мандата на Байдън
Готовността на Байдън да се изправи срещу Русия с нови санкции отразява отклонение от предишната предпазливост. Предишните опити за ограничаване на енергийните приходи на Кремъл дадоха смесени резултати, а цените на газа в САЩ спаднаха до най-ниските си нива от средата на 2021 г. насам. В допълнение към тези потенциални мерки администрацията засилва военната и финансовата подкрепа за Украйна на фона на съмненията дали Тръмп ще запази сегашните нива на американска подкрепа за Киев.
САЩ вече забраниха вноса на руски петрол, но разширяването на тези ограничения върху глобалния износ на Русия може да наруши енергийните пазари. Предложенията може да включват и насочване на вниманието към руския „сенчест флот“ от танкери, използвани за транспортиране на петрол. Според източниците тези мерки могат да бъдат въведени в рамките на седмици.
Съобщава се, че Европейският съюз подготвя подобни мерки за ограничаване на руската мрежа за таен пренос на петрол. Блокът възнамерява също така да санкционира лица, участващи в улесняването на тези сделки.
Данните показват, че над 100 танкера, свързани с руския петролен транспорт, вече са били санкционирани от САЩ, ЕС или Обединеното кралство, като някои кораби са наказани от няколко структури. Този фокус върху корабоплаването може да представлява засилено усилие за прекъсване на руската глобална търговия с петрол.
Потенциални рискове и глобални последици
Възможният план за санкциите включва мерки, подобни на тези, наложени върху иранския петрол, при които чуждестранните купувачи са изправени пред санкции от страна на САЩ. Този подход обаче крие значителни рискове, особено като се има предвид, че големи потребители на петрол като Индия и Китай продължават да купуват руски суров петрол. Прилагането на подобни ограничения може да доведе до скок в цените на петрола, което ще създаде икономически предизвикателства в световен мащаб.
Цените на суровия петрол се стабилизираха през последните месеци, като суровия петрол тип „Брент“ се търгува под 75 долара за барел - значително по-ниско от високите стойности от 120 долара, наблюдавани след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Все пак всякакви нови санкции рискуват да обтегнат отношенията на САЩ със съюзници и партньори, чието сътрудничество е от съществено значение за ограничаване на достъпа на Русия до модерни технологии и стоки, които поддържат военните ѝ операции.
Укрепване на позицията на Украйна
Предложените от администрацията на Байдън санкции имат за цел да окажат натиск върху Москва преди потенциалните мирни преговори. Длъжностните лица смятат, че затягането на финансовите ограничения за Русия може да засили влиянието на Украйна в преговорите, особено след като Тръмп изрази предпочитание към бързото разрешаване на конфликта. Настоящите официални лица се стремят да увеличат максимално преговорната позиция на президента Володимир Зеленски преди провеждането на каквито и да било дискусии.
Макар че Тръмп може да отмени някои от тези мерки, ако те доведат до повишаване на цените на петрола, това може да доведе до политически разходи и да го изложи на критики, че изглежда снизходителен към Москва.
Досега администрацията на Байдън разчиташе предимно на ценовия таван, наложен от Групата на седемте (Г-7), за да ограничи приходите на Русия от петрол, без да дестабилизира световните пазари. Въпреки че първоначално ограничението намали стойността на морските доставки на петрол, след това приходите се възстановиха.
Неотдавнашните санкции срещу Газпромбанк - ключова руска финансова институция, която преди това беше предпазена от санкции - представляват друга значителна стъпка в затягането на ограниченията. Това решение обаче предизвика критики от страна на държави, зависими от руската енергия, като Унгария и Турция, които изразиха загриженост за енергийната сигурност и поискаха отмяна на санкциите.
Тъй като администрацията на Байдън се подготвя да напусне, тези потенциални мерки подчертават нейната решимост да отслаби руската военна машина, като същевременно се ориентира в сложната динамика на световните енергийни пазари.