Най-голямата китайска компания слага ръка върху много ценна компания

Как да НЕ печелите от игри

Публикувано от Божидар Балевски окт 08, 2024 в Пазари

Един от емблематичните моменти в поредицата Assassin's Creed на Ubisoft е „скокът на вярата“, при който главният герой прави дръзко скок от голяма височина и винаги се приземява невредим. Именно това се иска от многострадалните акционери на Ubisoft, тъй като семейство Гилемо, заедно с Tencent Holdings Ltd., проучват възможности като потенциално изкупуване след 80% срив в стойността на акциите през последните пет години. Плавното приземяване обаче далеч не е гарантирано.


Компания в затруднение


Ubisoft не успява да се справи с предизвикателната среда след пандемията на игрите. Партньорството ѝ с Tencent, което започна през 2018 г. като средство за отблъскване на враждебни поглъщания като опита на Vivendi SA, не даде очакваните резултати. Стойността на предприятието на компанията, съотнесена към приходите, рязко спадна, което се влоши от неотдавнашните предупреждения за печалба. Анулирането на игри, неубедителните издания и разочарованието около „Междузвездни войни: Изгнаници “* допринесоха за борбата на Ubisoft на пазар, на който разходите за разработка растат главоломно, а конкуренцията за вниманието на потребителите е ожесточена. Отлагането на следващата част на Assassin's Creed за 2025 г. отразява нарастващата загриженост за най-ценния актив на компанията, който, заедно с други културни икони като LVMH SE, заемаше видно място на Олимпийските игри в Париж.


Поглъщането или приватизацията теоретично биха могли да осигурят на Ubisoft пространство за съживяване на класическите франчайзи и оптимизиране на операциите. За сравнение, Ubisoft генерира много по-малко приходи на служител, отколкото тежки играчи в индустрията като Nintendo или Take-Two Interactive, създател на Grand Theft Auto. 


Потенциалното участие на Tencent обаче внася сложност, особено предвид нарастващия протекционизъм на световните пазари, както отбелязва Нейтън Найду от Bloomberg Intelligence. Резултатите на китайските фирми, които успешно придобиват френски компании, са лоши през последните години, като след 2022 г. те достигат най-ниското си ниво. Конкурентът на Tencent NetEase все пак придоби френското студио за видеоигри Quantic Dream през тази година, но на много по-ниска стойност от Ubisoft и с по-малка видимост. Тъй като Европа се стреми да преодолее технологичната пропаст със САЩ и Китай, Ubisoft може да се разглежда като ключов стратегически актив.


Предизвикателства за акционерите


Друго предизвикателство за акционерите, които обмислят потенциално поглъщане, е определянето на истинската стойност на Ubisoft. При наличието на множество структурни и циклични насрещни ветрове настоящата пазарна капитализация на компанията от 1,8 млрд. евро (1,98 млрд. долара) може да подцени стойността на популярните франчайзи. Анализаторите на Barclays Plc смятат, че само франчайзите Assassin's Creed, Rainbow Six, The Division и Far Cry могат да бъдат оценени на над 2,5 млрд. евро. Въпреки това Ubisoft има и значителен дълг, което прави стойността на предприятието приблизително 3,1 милиарда евро.


Надеждите за наддаване могат да бъдат помрачени от реалностите на стагниращия пазар на игри и историята на грешни управленски стъпки на Ubisoft, включително забавяния, спорове на работното място и неуспешни начинания като проектите на NFT. Строгият контрол на семейство Гилемо върху Ubisoft също може да се окаже пречка, тъй като към април семейството притежава около 20,5% от правата на глас, а Tencent - 9,2%.


Пазарни затруднения


Очаква се световният пазар на игри да отбележи стагнация през тази година, тъй като конкуренцията се засилва не само по отношение на продажбите на игри, но и по отношение на текущите микротранзакции, съдържанието за изтегляне и рекламата в игрите. Тъй като се спекулира за поглъщане, Ubisoft рискува да не успее да преодолее пропастта в доверието след години на слаби резултати. В последните си изявления те подчертават фокуса си върху „приключенията в отворен свят“ и „игрите като услуга“, но предвид последните им постижения, те имат малко място за грешки и са подложени на все по-голям натиск за намаляване на разходите. Излизането на Assassin's Creed Shadows през следващата година ще съвпадне с друга голяма игра на самурайска тематика, което ще постави на изпитание устойчивостта на Ubisoft, докато нейната игра на живо XDefiant може да се сблъска със силната конкуренция на предстоящото излизане на Call of Duty, според анализатори от JPMorgan Chase & Co.


Възможни плюсове


Въпреки че Ubisoft е изправена пред значителни предизвикателства, остава потенциал за обрат, ако компанията успее да се адаптира успешно към развиващата се индустрия. Професорът от NYU Stern School of Business Joost van Dreunen предполага, че фокусирането върху премиум продукти за геймърския елит може да бъде печеливша стратегия. Той отбелязва, че добре управляваната интелектуална собственост може да се запази за поколенията, като дава пример с Cyberpunk 2077, която се възстанови след проблемно пускане на пазара.


Въпреки това недоволството на инвеститорите продължава и рисковете остават високи. В реалния свят предприемането на скок на вярата не винаги гарантира меко приземяване.