Най-големите купувачи на злато са страните от Източна Европа!?

Ще може ли златото да стигне 3000 долара?

Публикувано от Любомир Стойчевски ное 29, 2024 в Геополитика

По-рано тази година управителят на Чешката национална банка Алеш Михл посети силно укрепените трезори на Английската централна банка в Лондон, за да инспектира нарастващите запаси от злато, държани от името на страната му. Това посещение е в съответствие с целта на Михл да удвои златните резерви на Чешката република до 100 метрични тона до 2027 г. Под негово ръководство от 2022 г. насам златните наличности на банката вече са се увеличили пет пъти като част от стратегията за диверсификация на активите на страната.

„Трябва да сведем до минимум волатилността“, обясни Михл в неотдавнашно интервю. „Златото предлага нулева корелация с акциите, което го прави идеален избор за стабилност“.

Източна Европа се присъединява към треската за злато

Златната стратегия на Мичъл отразява по-широка тенденция в Източна Европа, където страни като Полша, Сърбия и Унгария увеличават резервите си от злато. Тези държави се превърнаха в значими участници на световния пазар на злато, като повишават търсенето, тъй като диверсифицират валутните си резерви и се подготвят за бъдещи ценови скокове.

Източноевропейските централни банки трупат злато като хедж срещу геополитическо напрежение, икономическа несигурност и външни сътресения, като прекъсване на търговията или ескалиране на конфликти. Тази насоченост превърна региона в един от най-големите купувачи на злато в световен мащаб, допринасяйки за продължаващото покачване на цената на благородния метал.

Полша е начело на класацията

Полша, която има обща граница с разкъсваната от война Украйна, се очертава като най-големия купувач на злато в света през второто тримесечие на 2024 г., според Световния съвет по златото. Управителят на централната банка Адам Глапински е увеличил златните резерви на Полша до приблизително 420 метрични тона - равностойни на половината от запасите на Индия или Япония.









Промяна в тоновете злато на различните държави през второто тримесечие на 2024 г.

Източник: World Gold Council; Bloomberg

„Влизаме в елитния клуб на най-големите собственици на злато в света“, обяви Глапински по време на неотдавнашен брифинг за пресата. Той има за цел да увеличи дела на метала до 20% от общите резерви на страната. В рекламния видеоклип, публикуван от централната банка на Полша, Глапински дори е представен в трезор, заобиколен от хиляди златни кюлчета, като се подчертава, че скривалището представлява богатството на всички полски граждани.

Стратегическа сигурност в несигурни времена

В Сърбия президентът Александър Вучич поставя като приоритет връщането на златните резерви на страната у дома. От 2021 г. насам страната репатрира голяма част от своите кюлчета от чужбина, за да ги опази в местни трезори. Управителят на централната банка Йоргованка Табакович утрои златните наличности на Сърбия до 48 тона от 2012 г. насам, съгласувайки тези покупки с геополитическата стратегия на Вучич.

„Златото придобива стойност и значение по време на глобални сътресения, особено при конфликти и периоди на висока инфлация“, отбеляза Табакович. Тя потвърди ангажимента на Сърбия да увеличи резервите си, като се позова на настоящата глобална несигурност.

Унгария също разширява златните си резерви, като през 2024 г. централната банка ще добави повече от 10% към наличностите си, достигайки 110 тона. Министър-председателят Виктор Орбан, известен със силните си връзки с Русия и разрушителната си роля в политиката на ЕС, разглежда златото както като икономическа гаранция, така и като символ на национална гордост.

Златото има значително историческо и културно значение в цяла Източна Европа. В Унгария в Музея на парите на Националната банка има забележителна скулптура, наречена „ Грохотът“, изработена от златни кюлчета и изобразяваща служителите на централната банка, които бягат от съветските войски по време на Втората световна война с резервите на страната. Скулптурата символизира трайната роля на златото за осигуряване на икономическата независимост на страната.

По подобен начин в Чешката република управителят Михл е подложен на критики за закупуването на злато на рекордно високи цени. Той обаче защитава покупките като дългосрочна стратегия за предпазване от пазарна нестабилност, като настоява, че придобиванията са разпределени във времето, за да се намали рискът.

Глобална перспектива за златото

Политиците от Източна Европа не са единствени с оптимистичните си възгледи за златото. Goldman Sachs прогнозира, че цената на метала може да се повиши до 3000 долара за тройунция до края на 2025 г., което се дължи на фактори като геополитическата фрагментация и отслабването на щатския долар. Анализаторите на Bank J. Safra Sarasin също виждат в златото силна инвестиция в периоди на инфлация и геополитически конфликти.

За тези държави златото служи като нещо повече от икономически буфер - то е мощен политически инструмент, който подчертава тяхната устойчивост в един нестабилен свят. Докато се ориентират в сложните отношения със западните съюзници, Русия и Китай, централните банки на Източна Европа затвърждават ролята на златото като финансов и символичен актив за бъдещето.