Компанията на Бъфет за първи път достигна 1 трилион долара пазарна капитализация

На какво се дължи това значително постижение?

Публикувано от Божидар Балевски авг 29, 2024 в Пазари

Компанията Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет достигна значителен етап, като в сряда достигна пазарна капитализация от 1 трилион долара. Това е първият случай, в който американска компания извън технологичния сектор достига тази престижна граница.


Базираният в Омаха, Небраска, конгломерат отбеляза ръст на акциите си от над 28% през 2024 г., което далеч надхвърля ръста от 18% на индекса S&P 500. Крайъгълният камък от 1 трилион долара беше достигнат само дни преди Бъфет, често наричан „Оракула от Омаха“, да навърши 94 години.


В сряда акциите на Berkshire поскъпнаха с 0,8 %, затваряйки на цена от 696 502,02 долара, по данни на FactSet. Това постижение подчертава финансовата устойчивост на компанията и стойността на нейния диверсифициран портфейл, както отбеляза Кати Сайферт, анализатор на Berkshire в CFRA Research.


Разликата в Berkshire Hathaway


За разлика от шестте други американски компании в клуба на трилионерите - Apple, Nvidia, Microsoft, Alphabet, Amazon и Meta - Berkshire Hathaway е известна с фокуса си върху традиционни, „старо икономически“ индустрии. Конгломератът притежава предприятия като BNSF Railway, Geico Insurance и Dairy Queen, въпреки че значителният му дял в Apple също допринесе за скорошните печалби.


Бъфет, който ръководи Berkshire, откакто пое изпитващата затруднения текстилна компания през 60-те години на миналия век, я превърна в огромна империя, обхващаща застраховането, железниците, търговията на дребно, производството и енергетиката. Този успех е изграден на базата на силен баланс и значителен паричен резерв.


Андрю Клигерман, анализатор в TD Cowen, подчерта, че постиженията на Berkshire са доказателство за лидерството на Бъфет и за трайната стойност на неговите предприятия от „старата икономика“, които се търгуват на много по-ниски цени в сравнение с технологичните компании. Въпреки че конгломератният модел се смята от някои за остарял, Berkshire процъфтява с тази структура.


Грег Абел, заместник-председател на незастрахователните операции на Berkshire, беше определен за наследник на Бъфет. По време на тазгодишната годишна среща Бъфет потвърди, че Абел ще взема окончателните инвестиционни решения, след като се оттегли от поста.


В какво инвестира Бъфет


Напоследък Бъфет възприе по-предпазлив подход, като продаде значително количество акции, включително половината от акциите на Berkshire в Apple, и увеличи паричните резерви на компанията до рекордните 277 млрд. долара към края на юни. Въпреки че Бъфет е известен с това, че съветва да не се използва пазарният момент, тези стъпки предизвикаха спекулации сред неговите последователи, че той може да е предпазлив към настоящата икономическа среда.


Berkshire инвестира активно и в краткосрочни съкровищни бонове, като притежаваните от него ценни книжа надхвърлят тези на Федералния резерв на САЩ.


Неотдавнашният ръст на акциите на Berkshire може да се дължи на различни фактори, включително на доверието в американската икономика, на силата на разнообразния бизнес портфейл на Бъфет или на репутацията на компанията като финансово убежище в несигурни времена.


В допълнение към трилионния крайъгълен камък Berkshire е активна на пазара, включително продажбата на акции на Bank of America на стойност над 5 млрд. долара в средата на юли. Първоначално Бъфет придоби дял в банката по време на финансовата криза през 2011 г., като помогна за възстановяването на доверието в проблемния кредитор.


Силните печалби на Berkshire през второто тримесечие също изиграха роля за увеличаването на пазарната ѝ стойност. Анализаторът на UBS Брайън Мередит повиши прогнозите си за приходите на Berkshire за 2024 и 2025 г., като се позова на по-високите приходи от инвестиции и по-добрите резултати от застраховането, особено от Geico. Мередит вярва, че пазарната стойност на Berkshire ще продължи да се покачва, като определи 12-месечна целева цена от 759 000 USD за акциите клас А, което е с близо 9% по-високо от затварянето в сряда.


Акциите от клас А на Berkshire, които имат една от най-високите цени на Уолстрийт, в момента са оценени с около 68% повече от средната цена на жилищата в САЩ. Бъфет е известен с това, че никога не е разделял акциите, твърдейки, че високата им цена помага за привличането на дългосрочни и качествени инвеститори. Въпреки това през 1996 г. Berkshire въвежда акции клас Б, които са на цена една тридесета от акциите клас А, за да направи акциите по-достъпни за по-малките инвеститори.