; ;

Какво ще ни донесе 2025 година според Уолстрийт

Възход на акциите с изкуствен интелект и доминация на САЩ, или поне така прогнозират инвеститорите

Публикувано от Любомир яну 02, 2025 в Пазари

Прогнозите за предстоящата финансова година обикновено са съсредоточени върху основните икономически показатели като темпове на растеж, тенденции на инфлация и фискални политики. Прогнозата за 2025 г. обаче се отличава от останалите, тъй като в нея доминира завръщането на Доналд Тръмп на президентския пост - фактор, който е всичко друго, но не и обикновен.

Повторната поява на Тръмп в Белия дом се превърна в централна тема на финансовите прогнози на водещи банки, консултанти и мениджъри на активи в световен мащаб. Очакваната му про-бизнес позиция породи оптимизъм, особено за американските корпорации и вътрешните пазари. Въпреки това агресивният му подход към световната търговия и репутацията му на непредсказуем човек накараха много инвеститори да се опасяват.

По случай началото на годината Bloomberg News събра над 700 инвестиционни прогнози от повече от 50 големи финансови институции. Този изчерпателен набор от данни показва поразително ниво на консенсус по различни теми.

Доминация на САЩ на световните пазари

Прогнозите са, че американските пазари ще запазят силата си, подкрепени от подновения импулс при управлението на Тръмп. Благоприятните условия за американския бизнес, съчетани с предизвикателствата, пред които са изправени международните пазари - много от които биха могли да пострадат от увеличените американски мита - се очаква да засилят това, което JPMorgan Chase & Co. описва като „изключителност на САЩ“.

Предвижда се инфлацията да остане сравнително ограничена, но може да не постигне целите на Федералния резерв поради търговските бариери и по-строгите имиграционни политики. Apollo Global Management отбелязва, че „пътят на Фед към инфлационната му цел вероятно ще отнеме повече време от очакваното“, като намаляването на лихвените проценти ще бъде по-бавно от очакваното.

Пазари на акции: Продължава растежът, движен от изкуствения интелект

Макар че малцина очакват възвръщаемостта на акциите да повтори миналогодишния ръст от 20%, бумът на изкуствения интелект остава основен двигател на оптимизма. Според BNY Mellon Wealth Management „въздействието на изкуствения интелект върху световната икономика може да надмине това на предишните технологични революции“. Въпреки че това ниво на ентусиазъм е уникално, много анализатори са съгласни, че приемането на ИИ ще се разшири и ще подкрепи по-нататъшния растеж на капиталовите пазари.

Фиксиран доход: Завръщане към фундаменталните принципи

Въпреки ограничения ентусиазъм по отношение на облигациите, предвид настоящите оценки и опасенията за държавния дълг, потенциалът на пазара на облигации за генериране на надежден доход се завърна. Schroders обобщава това мнение: „Традиционният аргумент за притежаването на облигации - генерирането на доход - отново е убедителен“, благодарение на стабилната начална доходност както при кредитите, така и при лихвите.

Диверсификация в несигурен пейзаж

С несигурността около политиките на Тръмп и вероятното забавяне на възвръщаемостта от акциите, диверсификацията се очертава като основна стратегия за 2025 г. Алтернативните инвестиции, включително частните пазари и хедж фондовете, набират популярност сред институциите. Очаква се професионалните финансови съветници да играят ключова роля в подпомагането на клиентите да се ориентират в тази сложна пазарна динамика.

Заключение: Възможности на фона на предизвикателствата

От непредсказуемостта на политиките на Тръмп до стабилното представяне на американските активи и влиянието на изкуствения интелект - 2025 г. предлага комбинация от възможности и рискове. На инвеститорите се препоръчва да поддържат диверсифицирани портфейли и да възприемат гъвкав подход, докато се ориентират в този бързо развиващ се пейзаж.