Инвеститорите не са били толкова положително настроени за петрола от 2 години

Напрежението в Близкия изток увеличава цената на най-важната суровина на света

Публикувано от Божидар Балевски окт 07, 2024 в Пазари

Трейдърите, които бяха заложили на спадащи цени на петрола, бяха изненадани от комбинацията от икономическите стимули на Китай и засилващия се конфликт между Иран и Израел.


Фючърсите на West Texas Intermediate (WTI) поскъпнаха с до 11% поради опасенията, че Израел може да отвърне на ракетните удари на Иран, като се насочи към петролни съоръжения, което породи опасения за прекъсване на доставките на петрол в региона.


Миналата седмица се наблюдаваше най-големият скок на петролните фючърси от повече от година насам, но още по-значителна беше активността на пазара на опции. Тъй като трейдърите се опитваха да се предпазят от потенциален ценови скок, кол отклонението на фючърсите WTI за втория месец достигна най-високата си точка от март 2022 г. насам - когато нахлуването на Русия в Украйна заплашваше да премахне милиони барели петрол от световните пазари.


Хедж фондовете, консултантите по търговия със суровини и други мениджъри на парични средства наскоро преминаха към мечи позиции в средата на септември, очаквайки, че забавянето на икономическия растеж, особено в Китай, ще намали търсенето на петрол точно в момент, когато ОПЕК+ е готова да увеличи предлагането. Преди около две седмици търговците усилено купуваха мечи опции, докато фючърсите върху WTI се колебаеха около 70 USD за барел.


Конфликтът в Близкия изток обаче промени драстично динамиката на пазара. Много търговци, които бяха продали кол опции, сега търсят застраховка срещу скок на цените нагоре.


„Наблюдаваме значително повишаване на волатилността и нарастващо търсене на експозиция към повишаване на цените на петрола“, заяви Анураг Махешвари, ръководител на отдел „Петролни опции“ в Optiver. Предполагаемата волатилност надхвърли пика от октомври миналата година, което според Махешвари е оправдано предвид потенциалното въздействие на настоящата ескалация върху доставките на петрол.


Към понеделник петролните фючърси отбелязаха лек спад след няколко дни на повишения. Суровият петрол сорт Брент се търгуваше с 34 цента по-ниско на ниво 77,71 долара за барел, докато WTI спадна до 74,13 долара към 7:38 ч. в Лондон.


Рали на пазара на петролни опции


Миналата седмица трейдърите се насочиха към декемврийските кол опции за суров петрол тип Брент, залагайки на ръст на цените до 100 или повече долара. Тази активност доведе до нов рекорд на общия обем на кол сделките в сряда. Опасенията от прекъсване на доставките поради евентуален израелски удар по ирански петролни съоръжения подхраниха 11%-ния скок на фючърсите върху WTI. В петък обаче опасенията намаляха донякъде, тъй като президентът на САЩ Джо Байдън се опита да разубеди подобни действия.


Бичите настроения на хедж фондовете са очевидни, като според ICE Futures Europe нетните дълги позиции в суров петрол тип Брент са се увеличили с над 20 000 договора през седмицата до 1 октомври. Това се случи след обявяването от страна на Китай на мащабен пакет от стимули, целящ да стимулира икономиката на страната.


„Трейдърите на опции се бяха отказали от идеята за рали на цените на петрола, поради което подразбиращата се волатилност при кол опциите достигна многогодишно дъно“, обясни Карли Гарнър, старши стратег и основател на DeCarley Trading. „Сега, когато цените най-накрая се движат в полза на биковете, ставаме свидетели на FOMO (страх от пропускане).“


Трейдърите също така направиха агресивни залози за значително покачване на кривата на петролните фючърси. Над 5 млн. барела бяха заложени за това, че най-близкият спред на Брент ще достигне 3 долара за барел, при 62 цента миналия петък.


Най-резките движения се наблюдаваха при краткосрочните контракти, като 25-делта опциите показаха, че през последните дни бичата търговия се е засилила. Загатнатата волатилност на декемврийските кол опции нарасна с над 30 пункта през миналата седмица, което е повече от три пъти повече от увеличението, наблюдавано при пут опциите. При по-дългосрочните контракти, като например тези с падеж през юли, обаче имаше малка промяна в променливостта.


Макар че оптимистичните перспективи за цените на петрола обхванаха както сорта Brent, така и WTI, същият оптимизъм не се отрази на производителите на петрол, които вероятно ще спечелят само ако цените останат високи за продължителен период от време. Волатилността и изкривяването на кол-опциите в едномесечните опции на борсово търгувания фонд U.S. Oil Fund LP нараснаха повече, отколкото при SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF.


„Ескалацията на ситуацията в Близкия изток предизвика широко покритие на късите позиции при суровия петрол, тъй като консултантите по търговия със суровини преминаха от къси към неутрални позиции“, каза Ребека Бабин, старши трейдър на акции в CIBC Private Wealth Group. „В същото време инвеститорите в енергийни компании остават предпазливи по отношение на 2025 г. и предпочитат кол опции, вместо да преследват директно ралито на суровия петрол.“