Има надежда за фондовия пазар
Хедж фондовете не се притесняват от предполагаемата рецесия
Публикувано от Божидар Балевски авг 07, 2024 в Пазари
По време на значителния пазарен спад в понеделник се появи изненадваща тенденция, тъй като инвеститорите с големи парични средства започнаха да правят това, което често се свързва с търговците на дребно: да купуват при спад.
Докато начинаещите инвеститори разпродаваха своите авоари, хедж фондовете, известни както с бичи, така и с мечи стратегии за акции, изкупуваха отделни американски акции с най-бързия си темп от март насам, преобръщайки продължителния период на разпродажби, според данни от основния брокер на Goldman Sachs Group Inc. Отделен анализ на JPMorgan Chase & Co. сочи, че институционалните инвеститори са придобили акции на нетна стойност 14 млрд. долара по време на спада, което е намалило с 3% стойността на индекса S&P 500.
Хедж фондовете са в играта
Решението на професионалните трейдъри да навлязат отново на пазара в един от най-лошите дни на годината подкрепя редица бичи аргументи, включително схващането, че неотдавнашната волатилност е свръхреакция на икономическите данни, които, макар и да отслабват, все още не сигнализират за рецесия. Рязкото възстановяване на цените на акциите от най-ниските им нива подсказва, че хедж фондовете може би са били на прав път. Въпреки това е необходимо нещо повече от един обрат във вторник, за да се потвърди дали професионалистите са надхитрили тълпата за дневна търговия на пазар, на който оценките остават високи според повечето стандарти.
"Това е като да забележите дизайнерска чанта, която сте искали, намалена с 10%", каза Макс Гохман, старши вицепрезидент на Franklin Templeton Investment Solutions. "Тя все още е скъпа, но можете да се убедите, че е изгодна."
Индексът S&P 500 се повиши с около 1% във вторник, възстановявайки се от най-резкия спад от почти две години насам през предходния ден. Индексът Nasdaq 100 също отбеляза подобен ръст.
Основният измерител на страха на Уолстрийт - индексът Cboe VIX, спадна от най-високото си ниво от 2020 г. насам, както и индексът VVIX, който следи волатилността на VIX.
Тежестта на неотдавнашния пазарен спад, измерена от края на търговията преди решението на Федералния резерв от миналата седмица, изглежда по-малко тревожна след възстановяването във вторник. Петдневният спад възлиза на 3,6%, което е сравнимо с подобни спадове през последните пет години.
Все още не е сигурно дали пазарните колебания от понеделник представляват дъното, а инвеститорите са изправени пред дълъг списък от притеснения. Докладите за приходите на големите технологични компании предизвикаха опасения, че разходите за изкуствен интелект може да са надхвърлили краткосрочната възвръщаемост. Освен това месечният доклад за работните места от миналата седмица породи опасения, че Федералният резерв може би чака твърде дълго, за да понижи лихвените проценти.
Връщане към американските акции
Ходът на професионалните инвеститори да се върнат към американските акции в понеделник идва, след като хедж фондовете прекараха последните няколко месеца в изтегляне от отделните акции, като през юли се наблюдава най-голямото намаление на условната стойност от 2016 г. насам, според данни на Goldman Sachs.
Макар че продължават да съществуват много опасения, някои инвеститори твърдят, че страховете от рецесия - които допринесоха за корекцията на индекса Nasdaq 100 и за спада на S&P 500 със 7% от върха - са преждевременни. Сезонът на отчетите разкри, че компаниите в S&P 500 са отбелязали 12% ръст на печалбата през второто тримесечие, като над 80% от отчетите за печалбата са надхвърлили очакванията, по данни на Bloomberg Intelligence.
"Много хедж фондове разглеждат пазарните разпродажби като възможност за покупка", казва Джонатан Каплис, главен изпълнителен директор на PivotalPath, фирма за проучвания на хедж фондове. "Повечето от мениджърите, с които разговаряме, разглеждат настоящите проблеми като краткосрочни и породени от настроенията, а не като дългосрочни опасения за фундаменталните показатели на листваните компании или за по-широката икономика на САЩ."
Историческите данни също показват, че неотдавнашното отдръпване може да представлява възможност. От 1980 г. насам, според стратегическия екип на Goldman, ръководен от Дейвид Костин, индексът S&P 500 обикновено е постигал средна възвръщаемост от 6% през трите месеца, следващи 5% спад от скорошен връх.
Въпреки че екипът на Костин не дава конкретни препоръки, той предупреждава, че перспективите пред индекса след спад от 10% варират значително в зависимост от това дали спадът е настъпил в условията на силен икономически растеж или преди рецесия.
Те изтъкват, че акциите в САЩ все още не отчитат икономически спад, въпреки че чувствителните към растеж циклични акции се представиха по-слабо от защитните акции по време на пазарния спад този месец.
Междувременно стратегическият екип на Citigroup Inc. предупреди тази седмица, че "рецесионните сценарии в никакъв случай не са включени в цената".
Според стратега на Citi Беата Мантей контролният списък на Сити за мечи пазари, който оценява показатели като оценки на акциите, кривата на доходността, настроенията на инвеститорите и рентабилността, предлага "купуване на слабости". Въпреки това тя добави, че "бихме се чувствали по-комфортно да го направим, когато видим доказателства за по-пълно разхлабване на позиционирането".