ФЕД свали лихвите, но доходността по облигациите се покачва

Ще наблюдаваме ли още сваляния на лихвите от страна на ФЕД?

Публикувано от Божидар Балевски сеп 27, 2024 в Пазари

След по-голямото от обичайното понижение на лихвените проценти миналата седмица Федералният резерв сигнализира, че лихвените проценти вероятно ще продължат да се понижават в близко бъдеще. Пазарът на държавни ценни книжа обаче изглежда не следва същата посока.


Въпреки че Фед одобри намаление с 0,5% на референтния си краткосрочен лихвен процент, доходността на съкровищните облигации - особено на по-дългосрочните - се движи нагоре. Доходността на 10-годишните съкровищни облигации, считана за ключов показател за американските държавни облигации, се повиши с около 17 базисни точки след заседанието на Фед на 17-18 септември. Това бележи рязък обрат спрямо спада, наблюдаван по-рано през месеца, като един базисен пункт представляваше 0,01%.


Каква е причината за повишаването на доходността? 


Засега мнозина на пазара на облигации обясняват това увеличение с корекция, тъй като пазарите вероятно са предвидили твърде много облекчения преди срещата на Фед. Необходимо е обаче да се следи тази тенденция, тъй като тя може да сигнализира за по-широки опасения.


Една от теориите предполага, че нарастването на доходността може да отразява по-голямата толерантност на Фед към инфлацията, както и опасенията за фискалната ситуация в САЩ. Нарастващият държавен дълг и дефицити биха могли да доведат до по-високи разходи по дългосрочните заеми, независимо от действията на Фед.


Джонатан Дюенсинг, ръководител на отдел „САЩ с фиксиран доход“ в Amundi US, заяви: „Част от това е просто приспособяване на пазара, след като хората купиха слуховете и продадоха фактите по отношение на решението на Фед от миналата седмица.“ Той добави, че пазарите вече са оценили по-агресивен цикъл на намаляване на лихвите преди срещата на Фед.


Действително, макар че Фед понижи лихвите с 50 базисни пункта, официалните лица сигнализираха за още едно потенциално намаление с 50 пункта до края на годината и с още 100 пункта до края на 2025 г. Пазарните очаквания обаче са още по-агресивни, като въз основа на данни от инструмента FedWatch на CME Group се прогнозира общо намаление с 200 базисни пункта до края на 2025 г.


Докато при по-дългосрочните облигации, като 10-годишната облигация, се наблюдава забележимо увеличение на доходността, при по-краткосрочните ценни книжа, като 2-годишната облигация, не се наблюдава голямо движение. 


Познаване на кривата на доходността


Разликата между доходността на 10-годишните и 2-годишните съкровищни облигации се е увеличила с около 12 базисни пункта след заседанието на Фед - явление, известно във финансовата терминология като „мечи стръм“. Това обикновено показва, че пазарите на облигации очакват по-висока инфлация в бъдеще.


Разликата между доходността на 10-годишните държавни облигации и 2-годишните държавни облигации

Източник: Клонът на ФЕД в Сейнт Луис


Това очакване не е неоправдано: някои експерти на облигационния пазар тълкуват фокуса на Фед върху подкрепата за смекчаващия се пазар на труда като сигнал, че той може да толерира инфлация над обичайната си цел. 


Това мнение се подкрепя от показателя за инфлация „breakeven“, който измерва разликата между доходността на обикновените държавни ценни книжа и тази на защитените от инфлация държавни ценни книжа (TIPS). От последното заседание на Фед петгодишният „breakeven rate“ се повиши с 8 базисни точки, а от средата на септември - с 20 базисни точки.


Робърт Тип, главен инвестиционен стратег в PGIM Fixed Income, отбеляза: „Фокусът на Фед се измести, защото те се чувстват уверени, че инфлацията е под контрол. Въпреки това те наблюдават и повишаване на безработицата и забавяне на създаването на работни места, а това може да ги накара да толерират малко по-висока инфлация.“ Според него неотдавнашното нарастване на дългосрочната доходност подсказва, че пазарът вижда рискове от по-висока инфлация и очаква Фед да бъде по-малко загрижен.


Инфлация срещу заетост


Фед остава ангажиран с целта си за инфлация от 2%, въпреки че нито един от основните измерители на инфлацията все още не е достигнал това равнище. Например предпочитаният от Фед измерител на инфлацията - ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE) - възлезе на 2,5% през юли и се очаква да спадне до 2,2% през август.


Въпреки това политиците подчертават, че следят отблизо инфлацията, за да предотвратят нейното възобновяване, което се е случвало в предишни случаи на бързо намаляване на лихвените проценти. Пазарът обаче изглежда вярва, че Фед сега е по-фокусиран върху подкрепата на заетостта и избягването на икономическо забавяне или рецесия, предизвикани от прекомерно затягане на лихвените проценти.


Вероятни са нови понижения на лихвените проценти


„Вярваме на думата на Фед и на председателя Джером Пауъл, че ще реагират на икономическите данни“, обясни Дюенсинг. „Тъй като пазарът на труда се смекчава, те са готови да намалят лихвените проценти с още 50 базисни пункта на предстоящите срещи. Готови са да предоставят всички необходими мерки за приспособяване.“


Междувременно продължаващата ситуация с държавния дълг и дефицита добавя още един пласт сложност.


По-високите разходи по заемите доведоха до това, че разходите на правителството за финансиране на бюджетния дефицит надхвърлиха 1 трлн. долара през тази година. Макар че по-ниските лихвени проценти биха облекчили това бреме, купувачите на дългосрочни съкровищни облигации може да станат предпазливи по отношение на инвестициите в страна, в която дефицитът е близо до 7% от БВП - необичайна стойност за периодите на икономическа експанзия.


Настроения на инвеститорите и пазарна волатилност


Тези различни динамични фактори създават предизвикателна среда за инвеститорите в облигации. Всички експерти с фиксирана доходност, интервюирани за тази статия, споменаха, че намаляват притежаваните от тях съкровищни облигации в условията на настоящата нестабилност.


Много анализатори смятат, че Фед все още предстои да намали значително лихвените проценти. „Ако видим, че кривата на доходността се издига още по-стръмно, това може да задейства алармени камбани по отношение на рисковете от рецесия“, каза Том Гаретсън, старши портфейлен стратег за фиксирана доходност в RBC Wealth Management. „Вероятно Фед все още иска да осъществи поне още едно намаление с 50 базисни пункта през тази година, но съществува трайна загриженост, че може да реагира твърде късно.”