Акциите на NYCB с огромни движения

В сряда акциите на регионалната банка отбелязаха спад с повече от 40%, като затвориха деня на печалба с над 7%.

Публикувано от Божидар Балевски мар 07, 2024 в Пазари

New York Community Bancorp (NYCB), регионална банка, изправена пред бурна година, обяви набирането на капитал в размер на 1 млрд. долара и значителни промени в ръководството, включително включването на бившия министър на финансите Стивън Мнучин в борда на директорите. Този ход доведе до рязко покачване на цената на акциите на банката, подчертавайки чувствителността на пазара към неотдавнашните трудности на институцията.


Вливане на капитал и смяна на ръководството


Съобщението разкри споразумение с няколко инвестиционни фирми, включително Liberty Strategic Capital на Мнучин, за над 1 млрд. долара в замяна на дялово участие.  Мнучин ще се присъедини към борда на директорите заедно с Джоузеф Отинг, бивш контрольор на валутата, който ще стане главен изпълнителен директор. Тази промяна в ръководството има за цел да осигури свежи перспективи и експертен опит, които да преведат NYCB през предизвикателствата.


Волатилност на фондовия пазар


В сряда акциите на NYCB преминаха през луда вълна. След като The Wall Street Journal съобщи за усилията за набиране на средства по-рано през деня, акциите поевтиняха с повече от 40% и паднаха под 2 долара преди последното от няколкото спирания на търговията поради високата волатилност. След като търговията бе възобновена след обявената продажба на акции, акциите надхвърлиха 4 долара, което е доста над цената от 2 долара на новия капитал.


В крайна сметка акциите затвориха с над 7% по-високо за деня. Тази променлива реакция подчертава дълбоката загриженост на инвеститорите по отношение на последните резултати на NYCB.


Трудно начало за 2024 година


Преди съобщението цената на акциите на NYCB вече се беше понижила с 42% на фона на съобщенията за потенциално увеличение на капитала, като падна под 2 долара за акция - рязък контраст с цената за януари 2024 година от над 10 долара. Този спад отразява поредица от тревожни събития за банката, включително:


Увеличен резерв за загуби по заеми - В края на януари NYCB значително увеличи провизиите си за потенциални кредитни загуби, особено по отношение на експозицията си към търговски недвижими имоти.

Намаляване на кредитния рейтинг: Moody's Investors Service понижи кредитния рейтинг на NYCB до статут на "junk" или "боклук" на български език, което допълнително застраши доверието на инвеститорите.

Промени в ръководството - След понижаването на кредитния рейтинг NYCB назначи бившия главен изпълнителен директор на Flagstar Bank Алесандро Динело за изпълнителен председател - позиция, която той заемаше за кратко, преди да поеме поста главен изпълнителен директор (и впоследствие да се оттегли отново като част от последното раздвижване).


NYCB е в кризисен режим, след като през януари банката разкри признаци за проблеми в счетоводните си книги за търговски недвижими имоти, излезе на загуба през четвъртото тримесечие и намали дивидента си. Миналата седмица банката разкри, че е открила "съществени слабости" в начина, по който оценява и контролира кредитите. Разкритията доведоха до няколко понижения на кредитния рейтинг.


Това развитие на събитията поражда опасения, напомнящи за предизвикателствата, пред които бяха изправени Silicon Valley Bank, Signature Bank и First Republic по-рано през 2023 година, като всички те в крайна сметка фалираха. Тези институции, подобно на NYCB, бяха силно засегнати от повишаването на лихвените проценти, което доведе до спад в стойността на притежаваните от тях съкровищни инструменти и до промяна в депозитите на клиентите.


Несигурността остава


Макар че последните стъпки целят стабилизиране на NYCB, пътят напред остава несигурен. Продължаващата сила на американската икономика и постоянната инфлация над целевата стойност на Федералния резерв предполагат, че лихвените проценти може да останат по-високи за по-дълго време, което може да окаже допълнителен натиск върху банките и пазара на търговски недвижими имоти - ключова област от дейността на NYCB.


Неотдавнашните затруднения на NYCB повдигат и въпроса дали регулаторните органи, които изиграха роля в придобиването на активите на Signature Bank от банката през миналата година, са били напълно наясно с основните проблеми в институцията.


С нов ръководен екип и допълнителен капитал NYCB се надява да възвърне доверието на инвеститорите и да се справи с трудния икономически климат. Дали банката ще успее да постигне дългосрочна стабилност, ще зависи от способността ѝ да отстрани слабостите във вътрешния контрол, да подобри финансовите си резултати и да се адаптира към променящия се икономически пейзаж.