ЕС удари тежко Китай
Поддръжниците на тарифите за китайските електромобили в ЕС рискуват да се сблъскат с ответни мерки
Публикувано от Божидар Балевски окт 07, 2024 в Пазари
Китай обеща да предприеме всички необходими действия, за да защити интересите на своите дружества, след като Европейският съюз реши да наложи мита върху китайските електрически превозни средства (ЕПС), което предизвика опасения за това как Пекин може да отвърне на удара в този значителен търговски спор.
Въпреки че дискусиите между двете страни продължават, известна представа за потенциалния отговор на Китай може да се получи от проучването на начина, по който отделните държави - членки на ЕС, са гласували по отношение на тарифите за електромобилите. В миналото Пекин е реагирал на търговското напрежение, като се е насочвал към конкретен внос от ЕС, включително ракия, свинско месо и млечни продукти, което е засягало различни части на Европа.
Държавите от ЕС гласуваха в петък, като 10 държави подкрепиха решението за налагане на мита върху китайските електромобили, 5 бяха против, а 12 се въздържаха.
Как гласуваха европейските държави за митата на електроавтомобили: “ЗА” (синьо), “Въздържал се” (сиво) и “Против” (червено)
Източник: Bloomberg
В отговор китайското министерство на търговията излезе с изявление, в което разкритикува този ход и предупреди, че той ще подкопае доверието на китайските предприятия, инвестиращи в Европа. Министерството също така обеща да „предприеме всички необходими мерки“, за да защити интересите на китайските компании.
Дебора Елмс, ръководител на фондация „Хинрих“, организация, насочена към насърчаване на устойчивата световна търговия, заяви, че държавите, които са гласували в подкрепа на митата, могат да се сблъскат с по-строг контрол от страна на Китай. Тя изтъкна ключови сектори като свинско месо и млечни продукти като области, които вероятно ще бъдат обект на внимание, като добави, че страните, които са се противопоставили на митата, може да бъдат възприемани по-благосклонно от китайските инвеститори.
Свинско и млечни продукти в риск
Антидъмпинговото разследване на Китай по отношение на вноса на свинско месо от ЕС представлява значителна заплаха, особено за основни доставчици като Испания, Дания и Нидерландия. Въпреки че Испания се въздържа при гласуването, Дания и Нидерландия гласуваха в подкрепа на митата. Ако Китай наложи мита в отговор, тези държави могат да бъдат сериозно засегнати.
Млечният сектор също е уязвим, като основните износители от ЕС за Китай, като Нидерландия, Франция и Ирландия, могат да бъдат засегнати. ЕС вече предприе действия, като оспори пред Световната търговска организация (СТО) проверката на Китай на субсидиите на ЕС за млечни продукти, като за първи път направи това в началото на разследването.
Производители на коняк и луксозни автомобили
Френските производители на коняк също обръщат голямо внимание на ситуацията. Въпреки че през август Китай приключи разследване на вноса на бренди от ЕС, той реши да не налага временни мита, вероятно в опит да намали търговското напрежение с блока.
Друга потенциална цел на ответните мерки на Китай може да бъдат вносните луксозни автомобили с големи двигатели, което би засегнало най-вече Германия и Словакия. Двете държави гласуваха против митата за електромобили, но германските автомобилопроизводители вече изразяват загриженост. Главният изпълнителен директор на Volkswagen AG, Оливер Блуме, предупреди, че ответните мита върху германските автомобили, включително марки като Audi, Porsche и Lamborghini, могат да нанесат сериозни вреди на индустрията.
Европейският съюз заяви, че разглежда всякакви ответни мерки от страна на Китай като пряк отговор на митата за електромобили и е готов да защити позицията си. Преговорите между Брюксел и Пекин продължават, като и двете страни проучват възможността за намиране на компромис, за да се избегнат митата. Едно от потенциалните решения, които се разглеждат, е механизъм за контрол на експортните цени и обеми вместо митата.
Какво е бъдещето
Според Дебора Елмс Китай вероятно ще продължи да използва както стимули, така и заплахи в хода на преговорите. Пекин вече посочи, че ако митата бъдат наложени, Европа може да пропусне китайските инвестиции в електромобили, които са от решаващо значение за модернизирането на собствената ѝ автомобилна индустрия. Китайските държавни медии също така призоваха Европа да демонстрира своята „искреност“ в разрешаването на търговския спор, тъй като следващият кръг от преговори е насрочен за 7 октомври.
Въпреки това Хенри Гао, професор по право в Сингапурския университет по мениджмънт и експерт по китайската търговска политика, смята, че шансовете за постигане на споразумение остават малки. „Ако преговорите се провалят, вероятно ще има сериозни ответни мерки от страна на Китай“, предупреди той.