Apple се похвали с “най-доброто си тримесечие в историята”

Рекордното тримесечие на Apple поражда повече въпроси, отколкото отговори

Публикувано от Любомир яну 31, 2025 в Пазари

Въпреки че се похвали с „най-доброто си тримесечие в историята“, последните финансови резултати на Apple Inc. оставят много за анализиране отвъд цифрите на горния ред. Макар че общите приходи достигнаха исторически връх, в няколко ключови области на бизнеса на технологичния гигант има дълбоки опасения.

Влиянието на изкуствения интелект върху продажбите на iPhone се оказва недостатъчно

Очакваният скок в продажбите на iPhone, предизвикан от изкуствения интелект, все още не се е осъществил. Надеждите, че първият iPhone на Apple с интегриран изкуствен интелект ще предизвика „суперцикъл“ от ъпгрейди, остават неосъществени. Флагманският продукт на компанията не оправда очакванията през първото фискално тримесечие, приключващо на 28 декември, като генерира приходи в размер на 69,1 млрд. долара - с 0,8% по-малко от предходната година и под прогнозираните от Wall Street 71 млрд. долара. Инвеститорите очакваха, че подобренията в областта на изкуствения интелект ще стимулират по-голямото търсене, но реалността не беше впечатляваща.

За този недостиг допринесе и нестабилното внедряване на продуктите. Маркетинговата кампания на Apple подчертаваше, че последният iPhone е създаден „за“ Apple Intelligence, а не „с“ него - опит да се заобиколи фактът, че функциите на изкуствения интелект не бяха напълно готови при пускането му на пазара. Дори когато тези функции постепенно станаха достъпни, потребителите установиха, че те не са толкова трансформиращи, колкото се очакваше. Работата на Siri продължава да е непостоянна, а в обобщенията на известията, управлявани от изкуствения интелект на Apple, се появяват грешки, поради което компанията тихомълком деактивира някои от функциите в неотдавнашна актуализация.

По време на разговора за приходите главният изпълнителен директор Тим Кук изтъкна по-високите продажби на iPhone на пазарите, където функциите на изкуствения интелект са били въведени, в сравнение с тези, които все още очакват актуализациите. Въпреки това оптимизмът за текущото тримесечие остава предпазлив, без ясни признаци за драматичен обрат.

Сегментът на преносимите устройства е изправен пред спад

Предизвикателствата пред иновациите обхващат и подразделението за преносими устройства на Apple, което включва AirPods, Apple Watch и наскоро пуснатия на пазара хедсет Vision Pro. Приходите в тази категория са намалели с 1,7% на годишна база. Макар че не се очакваше Vision Pro да доведе до големи продажби, спадът е забележителен, като се има предвид, че AirPods и Apple Watch - и двата продукта, които получиха подобрения - обикновено са популярни подаръци за празниците.

С поглед напред: iPhone SE и ръст на услугите

С поглед към 2025 г. предстоящото пускане на iPhone SE може да осигури така необходимия тласък. Цената на устройството от 500 USD се очаква да привлече потребители на Android, които търсят по-достъпна възможност за влизане в екосистемата на Apple. Това от своя страна би могло да подкрепи сегмента на услугите на Apple, тъй като новите потребители се абонират за Apple TV, закупуват място за съхранение в iCloud и извършват покупки в рамките на приложението. Приходите от услуги на Apple бяха светъл лъч през тримесечието, като нараснаха с 14 % на годишна база.

Несигурност в Китай и потенциални търговски тарифи

Резултатите на Apple в Китай остават непредсказуеми. Продажбите в региона спаднаха с 11%, което Apple обяснява с проблеми с наличностите. Когато бе попитан за потенциалното въздействие на новите мита при евентуална втора администрация на Тръмп, Кук отказа да предостави конкретни данни, като заяви само, че Apple следи ситуацията отблизо. Бъдещето на бизнеса на Apple в Китай остава несигурно, а всякакви сериозни промени в търговската политика биха могли допълнително да усложнят положението на компанията на един от най-важните ѝ пазари.

Нагласи на инвеститорите и дългосрочни перспективи

Въпреки тези предизвикателства, в следборсовата търговия акциите на Apple поскъпнаха с цели 3%, което показва, че засега инвеститорите не са прекалено разтревожени. Насоките на компанията за текущото тримесечие предвиждат ръст на приходите с ниски до средни едноцифрени стойности, което спомогна за запазване на доверието на акционерите.

Въпреки това продължават да съществуват по-широки опасения относно способността на Apple да бъде водеща в иновациите в областта на изкуствения интелект. Когато беше попитан за потенциала на асистентите с изкуствен интелект, които поемат задачи вместо потребителите, Кук нямаше какво да каже, което е в ярък контраст с конкурентите, които инвестират много в такива технологии.

Силата на Apple остава огромната ѝ екосистема с 2,35 млрд. активни устройства, които са свързани с безпроблемното ѝ потребителско изживяване. Макар че конкурентите могат да разширяват възможностите си в областта на изкуствения интелект, никой от тях все още не е успял да съперничи на превъзходния хардуерен дизайн на Apple. В резултат на това iPhone, iPad и Mac продължават да бъдат сред най-добрите потребителски устройства - независимо дали изкуственият интелект на Apple изостава.

Въпросът остава: Докога Уолстрийт ще се задоволява с това статукво?