Златото удари нови рекорди!
Дали ралито е към своя край или тепърва започва?
Публикувано от Божидар Балевски авг 20, 2024 в Пазари
Златото наскоро достигна рекордните 2500 долара за тройунция, което се дължи на нарастващите очаквания, че Федералният резерв може скоро да намали лихвените проценти в САЩ.
Впечатляващият ръст от 21% на благородния метал досега през 2024 г. го превърна в една от най-добре представящите се стоки през годината. Финансови институции като UBS Group AG и ANZ Group Holdings Ltd. предполагат, че има потенциал за още по-високи цени.
„Очакваме златото да достигне около 2700 долара за тройунция до средата на 2025 г.“, каза Уейн Гордън, стратег по суровините в UBS Global Wealth Management, позовавайки се на очакваната промяна в политиката на Фед, продължаващите покупки от централните банки и търсенето на хеджиране на портфейли.
Тъй като председателят на Фед Джером Пауъл се подготвя да обсъди паричната политика на предстоящия симпозиум в Джаксън Хоул, ето пет ключови фактора, които могат да определят бъдещето на златото.
Реални лихвени проценти и позиционирането на фондовете
Неотдавнашният скок на цените на златото се дължи до голяма степен на очакванията, че Федералният резерв скоро ще започне да понижава лихвените проценти, като е възможно това да стане на следващата им среща. Тази перспектива доведе до понижаване на реалните лихвени проценти, създавайки по-благоприятна среда за златото, което традиционно повишава стойността си при спад на лихвените проценти.
Настоящата тенденция на нарастване на цените на златото и понижаване на лихвените проценти предполага, че традиционните икономически фактори като доходността на облигациите отново придобиват по-голямо влияние. По-рано тази година цените на златото се повишиха дори при нарастване на доходността на облигациите, което е изненадващо отклонение от нормата. Тази аномалия се дължеше главно на силните покупки от страна на централните банки, особено от развиващите се пазари.
С покачването на цените на златото хедж фондовете и спекулантите станаха все по-активни. По данни на Комисията за търговия със стокови фючърси нетните бичи позиции във фючърсите на Comex се доближават до четиригодишен връх, наблюдаван за последен път в средата на юли. Увеличението на открития интерес с 9% през миналата седмица показва, че инвеститорите са все по-оптимистично настроени към златото, а не просто закриват къси позиции.
Въпреки това Даниел Гали, старши стратег по суровините в TD Securities, предупреждава, че сегашното позициониране на фондовете може да е свръхдългосрочно, което ги прави уязвими при промени на пазара. Следващите значими събития, които биха могли да повлияят на перспективите на Федералния резерв, са симпозиумът в Джаксън Хоул и предстоящото оповестяване на данните за заплатите в САЩ.
Активност на инвеститорите в ETF и пазарно търсене
Подобна тенденция се очертава и сред подкрепените със злато борсово търгувани фондове (ETF), като през последните седмици се наблюдават признаци на подновен инвеститорски интерес. Въпреки рязкото покачване на цените на златото през март и април, притежанията на ETF продължиха да изпитват нетни изходящи потоци, като в средата на май достигнаха най-ниската си точка от 2019 г. насам. От юни насам обаче тенденцията се обърна, като ETF-ите отбелязаха два последователни месеца на нетни притоци.
Търсенето на извънборсовия пазар - където сделките се осъществяват директно между купувачи и продавачи без участието на борса - беше значителен двигател на представянето на златото през тази година, въпреки че е предизвикателство да се следи отблизо.
Според Световния съвет по златото силните покупки на физическо злато, особено от семейни офиси в Азия, са допринесли за това потреблението на злато да достигне най-високото си ниво за второто тримесечие от поне 25 години насам. Съветът отбелязва, че продължаващият ръст на търсенето на извънборсовия пазар, който включва и някои покупки от страна на централните банки, се очаква да изиграе решаваща роля за продължаващото рали на златото.
Shanghai Gold Premium
Въпреки че много показатели остават положителни, не всички са окуражаващи. По-рано тази година покупките на китайски инвеститори на дребно, заедно с покупките на Китайската народна банка (КНБ), подпомогнаха цените на златото. Оттогава насам обаче Китайската народна банка преустанови покупките си на злато, а премиите за злато в Шанхай отслабнаха, като през юли и август станаха отрицателни, което е сигнал за намалено търсене.
Тези фактори сочат, че макар златото вероятно да продължи възходящия си тренд, инвеститорите трябва да останат предпазливи по отношение на потенциалните промени на пазара и по-широката глобална икономическа среда.