Задължения преследват Илон Мъск

Банките се чудят какво да правят с предоставените заеми

Публикувано от Божидар Балевски авг 22, 2024 в Пазари

Придобиването на Twitter от Елон Мъск на стойност 44 млрд. долара предизвика сериозни предизвикателства за участващите кредитори, но историята далеч не е приключила.


Като видна фигура в света на финансите Мъск представлява интригуващ казус за инвестиционните банкери. Клиентите мултимилиардери с огромни предприемачески интереси, като Мъск, са рядкост и са много търсени, защото могат да генерират значителни такси за различни услуги - от капиталовите пазари до частното банкиране. Въпреки трудностите, с които се сблъскаха по време на изкупуването на Twitter от Мъск, банките едва ли ще се откажат от стремежа си към бъдещ бизнес с него.


Поглъщането на Twitter от Мъск, който сега е ребрандиран като X, беше мащабна сделка, която се оказа едно от най-трудните изкупувания за кредиторите. Пакетът за финансиране на обща стойност 13 млрд. долара беше гарантиран основно от Morgan Stanley, Bank of America, Barclays и Mitsubishi UFJ Financial Group през 2022 г. За съжаление, моментът съвпадна със спада на пазара на финансиране с ливъридж, което доведе до значителни загуби, тъй като банките се бореха да разтоварят дълга.


Проблема на банките


До края на 2022 г. банките все още държаха голяма част от дълга в Twitter, а потенциалните купувачи предлагаха само 60 цента за долар. Усилията за рефинансиране на част от дълга чрез личното богатство на Мъск, особено срещу акциите му в Tesla, бяха неуспешни. Най-големият кредитор, Morgan Stanley, не е оповестил конкретни загуби от заемите на Twitter, но общите загуби на пазарната му стойност през 2022 г. надхвърлят 876 млн. долара, а през 2023 г. - още 577 млн. долара.


Въпреки че ситуацията е болезнена за банките, тя не е катастрофална. Замразяването на пазара на финансиране с ливъридж през по-голямата част от 2023 г. означаваше, че дори тези, които избегнаха сделката с Twitter, като JPMorgan и Goldman Sachs, не се представиха много по-добре по отношение на обема. Дългът на Twitter остава значителен проблем за поемателите, но вероятно не е пълна финансова катастрофа.


По-широкият въпрос за банките е дали дългосрочните им отношения с Мъск са били печеливши. Въпреки настоящите предизвикателства Мъск остава изключително ценен клиент поради огромното си лично богатство и влияние върху големи компании като Tesla и SpaceX. Потенциалът на SpaceX да стане публична компания в бъдеще представлява значителна възможност за банките, поради което те не желаят да прекъснат връзките си с Мъск.


В крайна сметка, въпреки че сделката с Мъск в Twitter е тежко изпитание за неговите банкери, това не е последната глава. Неговото продължаващо влияние и финансов потенциал означават, че банките все още са склонни да поддържат отношенията си с него, дори ако пътят напред може да е несигурен.


Както гласи една поговорка: “Ако имаш да връщаш 100 хиляди на банката- проблем за теб, ако имаш да връщаш 13 милиарда- проблем за банката”.