Всички искат парите на арабските държави
Институционалните инвеститори може да изпуснат 4 трилиона долара
Публикувано от Божидар Балевски авг 13, 2024 в Пазари
Във финансовите среди на Близкия изток все по-ясно се вижда нова промяна на властта. Ерата на лидерите на частни капиталови фондове и мениджърите на хедж фондове, които пътуват със самолети до Персийския залив, отсядат в луксозни хотели и с лекота си осигуряват големи инвестиции, отминава. Сега, с активи за близо 4 трилиона долара, най-големите държавни инвестиционни фондове в региона използват влиянието си по невиждан досега начин, като изискват повече от мениджърите на активи в замяна на своите инвестиции.
Натиск върху институционалните инвеститори
Тези държавни инвестиционни фондове, произхождащи от Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, искат от световните инвестиционни фирми да задълбочат ангажиментите си към региона. Това включва провеждане на повече събития на местно ниво, създаване на регионални офиси и преместване на повече служители да живеят и работят в Персийския залив. Например Apollo Global Management доведе около 200 служители в Абу Даби по-рано тази година за срещи с местни партньори, а Blackstone включи повече инвеститори от Персийския залив в своите програми за обучение.
Интервюта с вътрешни за индустрията лица разкриват, че тези фондове от Близкия изток променят инвестиционния пейзаж, принуждавайки фирмите да преразгледат традиционните структури на таксите и управленските практики, за да си осигурят ангажименти. Промяната е достатъчно значителна, за да може някои от най-големите световни мениджъри на активи да коригират стратегиите си, да намалят таксите и да променят начина, по който взаимодействат с тези мощни инвеститори.
Тъй като тези фондове консолидират взаимоотношенията си с по-малък брой мениджъри на активи, залозите са високи. Взетите решения често включват членове на кралски семейства и техните най-близки съветници, което прави динамиката в тази част на света особено сложна. Неотдавнашният конфликт между Израел и Хамас постави на изпитание тези финансови връзки, като някои мениджъри на фондове от Близкия изток изразиха разочарование от възприеманите произраелски позиции на известни американски финансисти. Въпреки това фирми като BlackRock и Apollo продължават да укрепват финансовите си връзки в региона.
Какво крие бъдещето
В перспектива се очаква общите активи на държавните инвестиционни фондове от Близкия изток да достигнат 7,6 трилиона долара до 2030 г. Тези фондове търсят не само финансова възвръщаемост, но и инвестиции, които носят стратегически ползи, като технологичен трансфер и икономическа диверсификация, различна от тази на петрола. Например Публичният инвестиционен фонд (ПИФ) на Саудитска Арабия е особено агресивен и използва инвестициите си, за да придобие оперативни познания, като например когато придоби дял в лондонското летище Хийтроу.
В отговор на този натиск световните финансови институции са все по-склонни да отговорят на новите изисквания. Някои от тях, като Goldman Sachs, наскоро си осигуриха лицензи за работа в Саудитска Арабия, а други, като Moelis & Co. и JPMorgan Chase, разшириха присъствието си в Рияд. Тези действия са част от по-широка тенденция, при която мениджърите на активи са принудени да намалят таксите и да сближат интересите си с тези на държавните инвестиционни фондове.
Фондовете в региона използват и влиянието си, за да договарят по-добри условия, като намаляване на таксите и по-голямо участие в сложните процеси на сключване на сделки. Инвестиционният орган на Катар например е настойчив в осигуряването на благоприятни условия и в насърчаването на световните фирми да обучават катарски граждани.
Геополитическите фактори продължават да играят важна роля в тези финансови взаимоотношения. Администрацията на Байдън провери няколко големи сделки с участието на фондове от Близкия изток поради опасения за националната сигурност. Освен това конфликтът между Израел и Хамас добави още едно ниво на напрежение, като управителите на фондове в Персийския залив реагираха остро на изявленията на видни американски финансисти.
Въпреки тези предизвикателства финансовите връзки между фондовете от Близкия изток и глобалните мениджъри на активи продължават да се задълбочават. BlackRock например наскоро засили отношенията си с PIF на Саудитска Арабия, като според съобщенията е осигурил до 5 млрд. долара за инвестиции в Персийския залив и е създал нов инвестиционен екип в Рияд.
В този променящ се пейзаж е ясно, че осигуряването на инвестиции от държавните инвестиционни фондове в Близкия изток вече изисква нещо повече от финансова проницателност - то изисква стратегически подход, който е в съответствие с по-широките икономически и геополитически цели на региона.