САЩ и ЕС обмислят да разбият Google в знаково антитръстово дело
Министерството на правосъдието на САЩ изисква от Google да продаде част от бизнеса си
Публикувано от Божидар Балевски окт 09, 2024 в Пазари
Министерството на правосъдието на САЩ обмисля възможността да поиска от федерален съдия да нареди на Google да продаде части от бизнеса си, което ще отбележи потенциална историческа раздяла на една от най-големите технологични фирми в света.
Антитръстовите регулатори обмислят тази драстична стъпка, за да ограничат господстващото положение на Alphabet Inc. на пазара на търсене, според съдебно дело от вторник. Съдията Амит Мехта, който ръководи делото, може също така да изиска от Google да сподели данните, които захранват нейната търсачка и инструментите за изкуствен интелект.
Министерството на правосъдието заяви, че разглежда както „поведенчески, така и структурни средства за защита“, за да попречи на Google да използва своите продукти, като Chrome, Android и Google Play, в полза на собствените си услуги за търсене и свързаните с тях продукти. Този контрол се разпростира и върху по-нови технологии като изкуствения интелект, където влиянието на Google може да попречи на конкурентите.
В подадената от агенцията документация се очертават различни потенциални решения, които съдията да разгледа, когато делото навлезе във фазата на средствата за защита. По-подробно предложение се очаква следващия месец.
Историческо дело
Това дело представлява най-значимият опит за регулиране на технологичен гигант за монополни практики след неуспешния опит за разбиване на Microsoft преди повече от 20 години. Както Министерството на правосъдието, така и Федералната търговска комисия наскоро засилиха вниманието си към големите технологични компании, насочвайки се към основните играчи за предполагаемо поддържане на незаконно господстващо положение на пазара. По-рано тази година Министерството на правосъдието предприе правни действия и срещу Apple за потискане на конкуренцията чрез ограничаване на достъпа до нейния хардуер и софтуер. По подобен начин ФТК разследва отношенията между Alphabet, Microsoft и Amazon в контекста на инвестициите в стартиращи компании за изкуствен интелект.
В иска се твърди, че Google е постигнала господстващо положение на пазара чрез нелоялни споразумения за дистрибуция с други технологични компании, които са направили нейната търсачка стандартна в смартфоните и уеб браузърите. Екосистемата Android на Google включва както мобилната операционна система, така и ключови приложения, които допринасят за влиянието ѝ на пазара.
Освен това Министерството на правосъдието може да настоява за мерки, които да позволят на уебсайтовете по-голяма свобода да се откажат от продуктите на Google, управлявани от изкуствен интелект. Агенцията оценява и промените в бизнеса на Google с реклама в търсачката, като предполага, че рекламодателите биха могли да получат по-голям контрол върху това къде се появяват рекламите им и по-голяма прозрачност за това как се използват данните им. Съществува и възможност за ограничаване на способността на Google да инвестира в конкуренти или стартиращи предприятия в областта на търсенето.
В отговор Google разкритикува предложенията на Министерството на правосъдието като прекалено агресивни, предупреждавайки за потенциални отрицателни последици за потребителите и бизнеса. „Предложеният проект далеч надхвърля правния обхват на решението на Съда относно договорите за разпространение на информация в търсачката“, заяви Лий-Ан Мълхоланд, вицепрезидент по регулаторните въпроси на Google, в публикация в блога.
Google е подложена на натиск от множество антитръстови дела, а съдия Мехта, който това лято постанови, че Google е нарушила антитръстовите закони на пазарите за търсене и реклама в търсачките, трябва да проведе съдебен процес относно средствата за защита през пролетта на следващата година, като окончателното решение се очаква до август 2025 г. Въпреки че Google обяви, че планира да обжалва решението, тя трябва да изчака приключването на етапа на разглеждане на жалбата, преди да пристъпи към обжалване.
ЕС влиза в спора
Европейският съюз също така проучи идеята за разделяне на Google, за да се справи с антитръстовите проблеми. Маргрете Вестагер, ръководител на ЕС по въпросите на конкуренцията, посочи, че разделянето може да бъде единственият начин за решаване на проблемите, свързани с предпочитанията на Google към собствените ѝ услуги пред тези на конкурентите в областта на рекламните технологии. ЕС вече е наложил глоби на Google в размер на над 8 млрд. евро (8,8 млрд. долара) в поредица от антитръстови дела.
Въпреки засилващия се антитръстов контрол, някои експерти остават скептични, че раздялата е вероятна. Даниел Айвс, управляващ директор в Wedbush Securities, коментира: „Разделянето на Google изглежда малко вероятно на този етап, въпреки продължаващите правни предизвикателства. Google вероятно ще продължи да води тази битка в съда в продължение на години.“
Междувременно коалиция от американски щати, която също съди Google заради монопола й в търсенето, проучва други средства за защита, включително изискване компанията да финансира обществена образователна кампания за смяна на търсачката.
В понеделник друг федерален съдия постанови, че Google трябва да отвори магазина си за приложения през следващите три години като част от антитръстово дело, заведено от Epic Games Inc, което оспорва контрола на Google върху разпространението на приложения на устройства с Android. Очаква се Google да обжалва това решение.
Министерството на правосъдието и Google участват и в трето антитръстово дело, насочено към контрола на Google върху пазара на онлайн рекламата. Заключителните аргументи по това дело са насрочени за ноември и регулаторите могат да настояват Google да продаде части от бизнеса си с рекламни технологии, ако съдът се произнесе в тяхна полза.