Трейдър ветеран, който спечели огромна печалба през 2008 г., очаква нови сътресения на пазара
Как се печелят пари от криза
Стив Дигъл, бивш мениджър на хедж фонд, чиято фирма спечели милиарди по време на финансовата криза през 2008 г., се подготвя за нова възможност да спечели от пазарната нестабилност. Наблюдавайки рискове за стабилността на пазара, напомнящи тези от 2008 г., семейният офис на Дигъл, Vulpes Investment Management, планира да набере до 250 млн. долара през първото тримесечие на 2025 г., разкри той по време на телефонно интервю.
Дигъл, чиято по-ранна фирма спечели 3 млрд. долара между 2007 и 2008 г., разработва хедж фонд и управлявани сметки, които да осигуряват висока възвръщаемост по време на пазарни спадове и да използват движенията на акциите в по-стабилни времена.
Използване на изкуствен интелект за откриване на рискови фирми
Вдъхновението за новия фонд се дължи на разработването от страна на Vulpes на модел с изкуствен интелект, способен да анализира големи обеми публични данни. Според Дигъл този модел идентифицира компании от Азиатско-тихоокеанския регион, които са изложени на висок риск от срив поради фактори като прекомерен ливъридж, несъответствие между активите и пасивите или дори измама. Фондът ще комбинира къси позиции на тези уязвими фирми с бичи залози на отделни акции или индекси.
Това е най-значимият опит на Дигъл в търговията с волатилност след закриването на предишния му хедж фонд Artradis Fund Management през 2011 г. По време на финансовата криза Artradis процъфтяваше със залози срещу стабилността на пазара, като през 2008 г. активите му нараснаха до близо 5 млрд. долара. В крайна сметка обаче той се провали, тъй като интервенциите на централните банки промениха динамиката на пазара.
Нова ера на пазарния риск
„Рисковете днес са по-големи от всякога, но разходите за хеджиране са намалели“, обясни Дигъл, правейки паралел с обстановката преди 2008 г. Той сравни днешните условия, формирани от години на разхлабена парична политика, с периода между 2005 и 2007 г.
Потенциалните критични точки, посочени от Дигъл, включват високите оценки на акциите в САЩ, нарастващия федерален дълг, ограничените кредитни спредове и пренасищането на пазара на първокласни офиси в страната. Освен това новото поколение трейдъри - незапознати с пазарните сривове - изстреля технологичните активи и криптовалутите до неустойчиви висоти. Въпреки тези рискове Дигъл отбеляза, че инструментите за хеджиране са сравнително евтини.
Геополитическото напрежение, сенчестият банков сектор на Китай и системната уязвимост от пасивните инвестиционни фондове и високочестотната търговия са допълнителни опасения. Според маркетинговите материали на Vulpes тези фактори биха могли да засилят пазарните ротации, както се наблюдаваше през март 2020 г. и август 2024 г.
Наследство от залози с високи рискове
Кариерата на Дигъл включва забележителни постижения, като например съосноваването на Artradis през 2001 г. Преди кризата от 2008 г. фирмата му използва извънборсови опции и суапове за дисперсия, за да печели от скоковете на волатилността. Artradis също така притежава значителни суапове за кредитно неизпълнение, като се хеджира срещу фалит на банки, залагайки на тяхното лошо управление на риска. Тези позиции донесоха изключителна възвръщаемост по време на фалита на Lehman Brothers, като изплатените суми далеч надхвърлиха първоначалните инвестиции.
След закриването на Artradis Дигъл се насочва към нетрадиционни инвестиции, включително авокадови градини в Нова Зеландия, недвижими имоти в Германия, биотехнологични предприятия в Обединеното кралство и европейски акции в областта на отбраната. Макар че Vulpes понякога се занимаваше със сделки за волатилност, той избягваше сериозни ангажименти поради липсата на допълнителни стратегии, които да компенсират потенциалните загуби.
Стратегическо завръщане
Сега, когато е на 60 години, Дигъл планира да контролира управлението на риска за новия фонд, фокусиран върху волатилността, като делегира ежедневната търговия на екип, ръководен от Робърт Евънс, бивш професионалист от Citigroup, базиран в Сингапур.
„Невъзможно е да се предвиди кога пазарите ще се сринат - това е човешко поведение“, признава Дигъл. „Но е време всички да преоценят хеджирането си.“