Това ли е началото на края за акциите?
Фондовият пазар изтри 6,4 трилиона долара от стойността си
Публикувано от Божидар Балевски авг 06, 2024 в Пазари
Цифрите, които се появиха на търговските екрани в понеделник, бяха тревожни дори за опитните участници на пазара. В Токио Nikkei спадна с 12%. В Сеул Kospi спадна с 9%. При отварянето на Нюйоркската фондова борса Nasdaq се срина с 6 % в рамките на няколко секунди.
Не е сигурно дали бурните колебания в понеделник са последният етап от глобалната разпродажба, започнала миналата седмица, или началото на по-продължителен спад. Във вторник някои от най-силно засегнатите пазари се възстановиха, като основните индекси в Япония се повишиха с повече от 10 %, въпреки че нямаше единодушие, че най-лошото е отминало.
Проблем за акциите
Това, което е очевидно, е, че фундаменталните предположения, подкрепящи печалбите на финансовите пазари в продължение на години, са разклатени. В ретроспекция някои от тези убеждения сега изглеждат прекалено оптимистични: икономиката на САЩ е непобедима; изкуственият интелект ще революционизира бързо бизнеса по целия свят; а Япония ще поддържа ниски лихвени проценти за неопределено време - или поне няма да ги повиши достатъчно, за да има значение.
През последните няколко седмици бързи събития оспориха всяко от тези предположения. Докладът за работните места в САЩ през юли беше разочароващ. Тримесечните печалби на големите технологични компании, движени от изкуствения интелект, също не успяха да постигнат целите си. Освен това Японската централна банка повиши лихвените проценти за втори път тази година.
Това стечение на събитията принуди инвеститорите да се изправят срещу рисковете при агресивни залози, като например да повишат акциите на Nvidia Corp. с 1 100% за по-малко от две години или да се нагърбят с високодоходни заеми, обединени в облигации. Само за три седмици от световните фондови пазари бяха изтрити приблизително 6,4 трилиона долара.
"Това е голямото размотаване", каза Вишну Варатан, ръководител на отдел "Икономика и стратегия" в Mizuho Bank в Сингапур. На пазарен език опитът да се навреме да се закупи актив по време на спад прилича на опит да се хване падащ нож. "Днес навсякъде има падащи ножове", добави Варатан.
Тези опасения доведоха до призиви към Федералния резерв да обмисли намаляване на лихвените проценти по-скоро рано, отколкото късно - евентуално дори преди следващото си планирано заседание през септември. Пазарът на облигации реагира с наплив към по-краткосрочни държавни ценни книжа, което за кратко време доведе до понижаване на доходността на двугодишните облигации под тази на десетгодишните за първи път от повече от две години. Това явление, известно като дезинверсия, върна кривата на доходността към нормалната ѝ форма, което често се разглежда като признак за предстояща рецесия.
Ще се разминем ли с рецесията?
По това време "имаше широко разпространено мнение, че сме в рецесия или че скоро ще навлезем в нея, но това не се случи", обясни Ярдени, който сега ръководи Yardeni Research. "Ставаше дума по-скоро за вътрешната динамика на пазара. Виждам подобна ситуация и тук."
Сегашният бичи пазар също бе измъчван от преждевременни страхове за рецесия. В началото на миналата година краткотрайната банкова паника бързо отшумя, тъй като американската икономика продължи да расте. По подобен начин фондовият пазар се възстанови силно от загубите, понесени през 2022 г., като тази година достигна почти рекордно високи стойности.
С нарастването на загубите Мат Малей, главен пазарен стратег в Miller Tabak + Co, трябваше да прекъсне почивката си в Лондон и да се върне на работа. Мейли, който помни и срива от 1987 г., описва събитията от понеделник сутринта като дежа вю.
В началото на юли - точно когато акциите на технологичните компании достигаха своя връх - японската йена започна бързо да поскъпва, тъй като инвеститорите очакваха, че Японската централна банка ще последва други централни банки и ще намали паричните си стимули. Това накара трейдърите да прекратят преносните сделки, при които те заемаха евтино в Япония, за да инвестират в по-високодоходни активи на други места, което доведе до натиск от продажби на световните пазари, тъй като заетите средства бяха върнати.
Това беше последвано от поредица от отчети за приходите, които засилиха опасенията, че технологичните акции, движещи неотдавнашното рали, са станали надценени, особено поради факта, че компаниите все още не са получили значителни печалби от големите си инвестиции в изкуствен интелект. Amazon.com Inc. и Intel Corp. отбелязаха значителни спадове след публикуването на разочароващи резултати.
Междувременно пазарът на облигации продължи да отразява нарастваща тревога, а икономическите данни показаха забавяне в някои области. До сряда - когато Федералният резерв задържа лихвените проценти на най-високото им ниво от над две десетилетия, а Японската централна банка затегна политиката си - облигациите вече се бяха повишили. Ралито продължи и в петък след повишението на безработицата и по-слабия от очаквания растеж на работните места.
Тъй като йената нарасна с 3% след повишаването на лихвените проценти от страна на Японската централна банка, индексът Nikkei спадаше непрекъснато през целия ден. Инвеститорите изхвърлиха японските акции, опасявайки се, че по-силната йена ще навреди на приходите на компаниите, ориентирани към износ. До края на деня индексът Nikkei отбеляза най-големия си спад от 1987 г. насам.