Слаби резултати за една от най-големите петролни компании в света

По-ниските цени на петрола оказват своето действие

Публикувано от Любомир Стойчевски окт 29, 2024 в Пазари

Британският петролен гигант BP отчете най-слабата си тримесечна печалба от края на 2020 г. насам, повлияна от спадащите цени на суровия петрол и по-ниските маржове при рафинирането. Базисната печалба на компанията от заместващи разходи - общ показател за нетната печалба - достигна 2,3 млрд. долара за тримесечието юли-септември, надминавайки прогнозите на анализаторите за 2,1 млрд. долара, събрани от LSEG.


Тази цифра следва нетната печалба на BP от 2,8 млрд. долара през предходното тримесечие и 3,3 млрд. долара през същия период на миналата година. Настоящото тримесечие отбелязва най-ниската печалба на компанията от четвъртото тримесечие на 2020 г. насам - период, в който индустрията беше силно засегната от пандемията COVID-19.


Главният изпълнителен директор Мъри Аучинклос заяви: „Постигнахме значителен напредък, откакто по-рано тази година изложихме шестте си приоритета за опростяване и пренасочване на ВР за постигане на по-голяма стойност.“ Той добави, че BP вижда потенциал за растеж в областта на нефта и газа през следващото десетилетие, като акцентира върху „стойността над обема“, като същевременно запазва ангажимента си към енергийния преход.


Цените на петрола играят своята роля


Цените на суровия петрол спаднаха с над 17% през третото тримесечие, предизвикани от опасенията за глобалното търсене на петрол. BP запази дивидента си на ниво от 8 цента на акция, след увеличението му през предходното тримесечие, и потвърди процента на обратно изкупуване на акции на 1,75 млрд. долара през следващите три месеца. Тя планира още 1,75 млрд. долара обратно изкупуване през четвъртото тримесечие, но отбеляза, че финансовите й насоки за 2025 г. ще бъдат преразгледани в началото на следващата година.


Нетният дълг нарасна до 24,3 млрд. щатски долара през третото тримесечие в сравнение с 22,6 млрд. щатски долара в края на предходното тримесечие поради по-ниския оперативен паричен поток, увеличените капиталови разходи и по-малкото продажби на активи. Акциите на BP, листвани на лондонската борса, се понижиха с около 1,2% в сутрешната търговия, с над 14% от началото на годината, представяйки се по-слабо от останалите европейски енергийни компании.


Неотдавна ВР съобщи, че се е отказала от целта си за 2030 г. да намали производството на нефт и газ, което е сигнал за промяна под ръководството на Аучинкос към фокусиране върху печеливши операции с изкопаеми горива в краткосрочен план. Съобщава се също така, че компанията планира нови инвестиции в Близкия изток и Мексиканския залив с цел увеличаване на добива.


За разлика от тях конкурентни енергийни компании като Shell, TotalEnergies и американските Exxon Mobil и Chevron се очаква да обявят тримесечните си резултати по-късно тази седмица. Миналата седмица норвежкият енергиен производител Equinor отчете 13% спад на коригираните оперативни приходи за периода юли-септември, което не отговаря на прогнозите на анализаторите.