Ще видим ли поскъпване в цената на хранителните продукти

Огромни протести в Обединеното кралство може да предизвикат покачване в цените

Публикувано от Любомир Стойчевски ное 20, 2024 в Пазари

Фермери от цялото Обединено кралство се събраха в центъра на Лондон, много от тях пеша, а някои с трактори, с плакати като „Няма фермери, няма храна, няма бъдеще“, за да се противопоставят на решението на лейбъристкото правителство да въведе данък върху наследството на земеделската земя за първи път от повече от 30 години.


Клеър Уайз, пето поколение фермер от Северна Англия, изрази опасенията на мнозина от участниците в протеста. „Този нов данък ще осакати способността на децата ми да поддържат нашата ферма“, заяви тя. Уайз изтъкна суровата реалност за много фермери, които са „богати на активи, но бедни на парични средства“, обвинявайки министър-председателя Кийр Стармър в политики, които могат да унищожат фермерския бизнес на поколенията.


Политически последици от данъчната политика на лейбъристите


Предложението за данък върху наследствата, част от бюджета на канцлера Рейчъл Рийвс, възлизащ на 40 млрд. паунда и предназначен за увеличаване на публичните разходи и преодоляване на финансовия дефицит, оставен от консерваторите, разпали отпор от страна на селските общности. Политиката налага 20% данък върху земеделски имоти на стойност над 1 млн. паунда, платим в продължение на 10 години, когато земята се предава на наследниците. 


Фермата на Уайз, оценена на 4 млн. паунда, е пример за това предизвикателство. „Никоя банка няма да финансира плащането за децата ми“, казва тя и добавя, че тежестта ще попречи на реинвестициите и ще спъне напредъка за десетилетие. Протестиращите се насочиха лично към Стармър и Рийвс с лозунги като „Кир Старвър“ и „Рейчъл крадци“.


Протестът привлече и високопоставени поддръжници. На сцената се качи телевизионният водещ и собственик на ферма Джереми Кларксън, а милиардерът предприемач Джеймс Дайсън разкритикува данъка като „злонамерен и невеж“. Елон Мъск се включи в борбата чрез социалните медии, като нарече данъчната политика индикация, че „Великобритания се превръща в пълен Сталин“.


Правителството защитава данъчната политика


Правителството твърди, че повечето ферми ще останат незасегнати, като се очаква само около 500 имота да бъдат облагани с данъка годишно. Длъжностните лица обясниха, че двойките, които прехвърлят земеделска земя, ще бъдат облагани само ако имотът надхвърля 3 млн. паунда, благодарение на съществуващите данъчни облекчения и квоти. Министрите също така подчертаха, че политиката има за цел да затвори вратичка, която позволява на богати лица да купуват земеделска земя, за да избегнат данъци върху наследството.


Повишаването на цените на земята - за което често се обвиняват инвеститорите, избягващи данъчното облагане - отдавна буди безпокойство, като данните за недвижимите имоти показват, че през последното десетилетие стойността на земеделската земя нараства по-бързо от тази на FTSE 100. Арун Адвани, данъчен експерт от Университета на Уоруик, посочи: „Стойността на земеделската земя се състои в способността ѝ да се прехвърля без данъци, което доведе до раздуване на цените и блокиране на потенциалните земеделски производители.“


Въпреки тези обяснения, правителството на лейбъристите се бори да измести темата от обвиненията, че е насочено срещу селските общности. Министрите се опитаха да пренасочат вниманието към пакета от 5 млрд. лири за подпомагане на устойчивото производство на храни и подобренията в обществените услуги като NHS, които според тях ще бъдат от полза за тези региони.


Предизвикателствата след Брекзит засилват разочарованието на земеделските производители


Данъчната политика идва в труден момент за фермерите в Обединеното кралство, които вече се чувстват изоставени от поредните правителства. Брекзит, който първоначално се продаваше като възможност за намаляване на бюрокрацията, вместо това доведе до намаляване на субсидиите и увеличаване на разходите за износ към ЕС. Нарастващите цени на енергията и торовете, епидемиите от болести по животните и предизвикателствата, свързани с климата, допълнително намалиха доходите на земеделските стопанства, създавайки нестабилна среда за въвеждане на нови данъци.


„Това е последната капка“, казва Рейчъл Халос, вицепрезидент на Националния съюз на фермерите. „На фермерите им е омръзнало да понасят основната тежест на постоянните промени в политиката.“


Политически рискове за лейбъристката партия на Стармър


За лейбъристите залогът е голям. Неотдавнашният изборен успех на партията включваше спечелването на селски места, които дълго време бяха крепости на консерваторите. Въпреки това, отпор от страна на земеделските общности заплашва да подкопае тази подкрепа. Лидерът на Консервативната партия Кеми Баденох и лидерът на Либералнодемократическата партия Ед Дейви разкритикуваха данъчния план, а дори лейбъристката връстничка Ан Малалиу изрази загриженост, че избирателите може да съжаляват за подкрепата си за партията.


Известни личности като Дайсън и Мъск засилиха вниманието към проблема, като го представиха като част от по-широко предизвикателство за лявата програма на Стармър. Протестът, който според полицията привлече повече от 10 000 участници, отразява по-дълбоко недоволство сред селските общности. Кларксън, който говори по време на събитието, обобщи настроенията: „Фермерите се нуждаят от цялата подкрепа, която могат да получат - дори от мен.“


Обединеното кралство не е единственото, което се сблъсква с вълнения сред земеделските общности. Фермерите по целия свят протестират срещу политики, свързани с изменението на климата, намаляване на субсидиите и търговски ограничения. Въпреки това ситуацията в Обединеното кралство има сходство с други европейски държави, където популистки лидери се възползват от разочарованието в селските райони, за да получат политическа подкрепа.


На митинга в Лондон често се чуваха призиви към Найджъл Фараж, лидер на Реформаторския блок в Обединеното кралство. Фараж, виден привърженик на Брекзит, се обърна към част от тълпата с думите: „Днес става въпрос за нещо повече от данък наследство - това са фермерите срещу Стармър“.


Докато Стармър се бори с последиците от данъчните реформи на своето правителство, той е изправен пред двойното предизвикателство да се справи с недоволството на селските райони и същевременно да поддържа по-широката си фискална програма. Засега недоволните гласове на фермерската общност остават сериозна пречка пред визията му за по-справедлива Великобритания.