Ще се повтори ли дот-ком кризата?

Най-големият фонд мениджър в Европа предупреждава за технологичен балон - има добри възможности в развиващите се пазари.

Публикувано от Божидар Балевски фев 06, 2024 в Пазари

В бурния развой на световните пазари на акции най-големият европейски фонд мениджър Amundi SA отправя предупредителна нота, твърдейки, че в момента акциите са надценени с около 20%. Винсент Мортиер, главен директор по инвестициите в Amundi, подчертава опасенията, свързани със завишените оценки, породени от неуместен оптимизъм по отношение на технологичните акции и неоправдана увереност в тенденциите на дезинфлация. На този фон Мортие препоръчва стратегически подход, като набляга на възможностите в развиващите се пазари и подценените сектори, като например европейските банки.


Навигация в технологичната лудост


Докато световните пазари продължават възхода си, подхранван от оптимизма в областта на изкуствения интелект и очакванията за намаляване на лихвените проценти, Amundi остава с подчертано нисък залог върху технологичните акции. Въпреки очарованието на технологичната лудост и потенциала за краткосрочни печалби, Мортиер поддържа предпазлива позиция, опасявайки се от присъщите рискове, свързани с надценените технологични гиганти. Повтаряйки мнението на анализатори от Bank of America и JPMorgan, Мортие прави паралели с дотком балона от началото на 2000 година, изразявайки опасения за устойчивостта на настоящите ценови нива.


Мортиер разяснява опасностите, които крие залагането на продължителното господство на технологичните гиганти, като сравнява сегашните пазарни настроения с епохата, когато първите интернет пионери като AOL и Yahoo бяха готови за вечно господство, само за да бъдат детронирани от последвалите разрушители като Alphabet. Стремителният възход на така наречените "Великолепната седморка" технологични акции, илюстриран от силната позиция на Nvidia Corp. в областта на изкуствения интелект, предизвиква опасения за предстояща корекция, подхранвана от завишени очаквания и спекулативна страст.


Развиващи се пазари и подценени сектори


На фона на преобладаващата пазарна лудост Мортиер открива възможности в развиващите се пазари, особено във Виетнам и Индия, където бързо развиващите се икономики и благоприятните демографски показатели предлагат убедителни перспективи за растеж. Освен това се подчертава привлекателността на европейските комунални услуги, телекомуникационни оператори и банки, като се посочва тяхната устойчивост и атрактивна дивидентна доходност в условията на икономически насрещен вятър.


Подчертавайки разминаването между пазарните нагласи и икономическите фундаменти, Мортие остава твърдо убеден, че корекцията е неизбежна, задвижвана от съвкупност от фактори, включително инфлационен натиск, промени в политиката на централните банки и ревизии на печалбите. Въпреки че признава продължаващия импулс на технологичните акции, подхранван от високи печалби и благоприятни икономически показатели, Мортие остава твърдо убеден в ангажимента си към дисциплиниран инвестиционен подход, който дава приоритет на дългосрочната стойност пред краткосрочните печалби.


Виетнам и Индия


Развиващите се пазари - Emerging markets на английски език, предоставят убедителни възможности за инвестиции, обусловени от благоприятни демографски тенденции, стабилен икономически растеж и развиващ се бизнес пейзаж. От друга страна, оценките на компаниите там обикновено не са толкова надценени, особено ако ги сравняваме с тези в Съединените щати. Нека да задълбочим и в избора на главния директор по инвестициите в Amundi, Винсент Мортиер, и да анализираме моментното състояние на Виетнам и Индия. 


1) Виетнам


Силен икономически растеж: Виетнам е една от най-бързо развиващите се икономики в света, като през последното десетилетие средният ръст на БВП е около 6-7% годишно. Страната се радва на младо и динамично население, разрастваща се средна класа и благоприятни правителствени политики, насърчаващи чуждестранните инвестиции и икономическите реформи.


Благоприятна демографска ситуация: Виетнам може да се похвали с младо население, чиято средна възраст е около 30 години, което подхранва вътрешното потребление и стимулира търсенето в различни сектори, включително търговия на дребно, недвижими имоти и технологии.


Производствен център: Виетнам се превърна в ключов производствен център в Югоизточна Азия, привличайки значителни преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) от мултинационални корпорации, търсещи производствени бази с ниски разходи. Индустрии като електрониката, текстила и автомобилостроенето процъфтяват, допринасяйки за стимулирания от износа растеж на страната.


Нарастващ технологичен сектор: Технологичният сектор на Виетнам бележи бърз растеж, подхранван от процъфтяващата екосистема от стартъпи и нарастващите инвестиции в цифрова инфраструктура. Квалифицираната работна сила в страната, съчетана с правителствените инициативи за насърчаване на иновациите и предприемачеството, я позиционира като обещаваща дестинация за инвестиции в технологии.


2) Индия


Огромен потребителски пазар: Индия е дом на един от най-големите потребителски пазари в света, чието население надхвърля 1,3 милиарда души. Нарастващите разполагаеми доходи, урбанизацията и нарастващата средна класа стимулират потреблението в сектори като търговия на дребно, бързооборотни стоки, здравеопазване и електронна търговия.


Технологичен и иновационен център: Индия се превърна в световен лидер в областта на технологиите и иновациите, с процъфтяваща ИТ индустрия, стабилна стартъп екосистема и набор от квалифицирани технологични таланти. Фирмите за софтуерни услуги в страната, като Tata Consultancy Services (TCS) и Infosys, са известни в цял свят, а стартъпите в области като fintech, edtech и healthtech набират популярност.


Развитие на инфраструктурата: Амбициозните планове за развитие на инфраструктурата в Индия предоставят значителни възможности за инвестиции в сектори като транспорт, енергетика и градско развитие. Проекти като мисията за интелигентни градове, специални коридори за товарни превози и инициативи за възобновяема енергия предлагат възможности за инвестиции и растеж.


Реформи във финансовия сектор: Реформите във финансовия сектор на Индия, включително инициативите за задълбочаване на капиталовите пазари, подобряване на улесняването на правенето на бизнес и повишаване на регулаторната прозрачност, привличат интереса на инвеститорите. Стремежът на правителството към цифрови разплащания, финансово приобщаване и реформи в банковия сектор също са добро предзнаменование за сектора на финансовите услуги в страната.


Несигурност и предпазливост


В заключение, предпазливата прогноза на Amundi служи като навременно напомняне за присъщите рискове, които се крият под повърхността на световните пазари на акции. Тъй като инвеститорите се движат в неспокойни води, характеризиращи се с повишени оценки и нарастваща икономическа несигурност, дисциплинираната и проницателна инвестиционна стратегия става от първостепенно значение. Макар че очарованието на технологичните акции и пазарното оживление могат да предложат мимолетни възможности, благоразумието налага премерен подход, основан на задълбочена оценка на динамиката на риска и възвръщаемостта и създаването на дългосрочна стойност. Тъй като Amundi очертава курс през несигурния терен, нейните прозрения предлагат ценни насоки за инвеститорите, които се опитват да се ориентират в сложността на днешния динамичен фондов пазар.