Шефът на SEC: Bitcoin не е ценна книга!

Гари Генслер не сподели мнението си относно предложението на Тръмп за Bitcoin резерв

Публикувано от Божидар Балевски сеп 27, 2024 в Пазари

В интервю  председателят на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) Гари Генслер отново потвърди, че биткойнът не се счита за ценна книга, и подчерта наличието на борсово търгувани продукти (ETF), чрез които инвеститорите могат да придобият експозиция към биткойна. Генслер беше попитан за мнението му относно предложения от Доналд Тръмп план за създаване на американски биткойн резерв, но предвид продължаващия предизборен сезон той отказа да представи своята гледна точка по въпроса.


„Не става въпрос, че няма правила; просто на някои може да не им харесат“, отбеляза Генслер, като подчерта, че съществуващите закони оправомощават Комисията по ценни книжа и фондови борси да регулира сектора на криптовалутите.


По време на интервюто Генслер повтори позицията, която и той, и предшественикът му споделят, че биткойнът не е класифициран като ценна книга. Той също така отбеляза, че инвеститорите вече имат достъп до борсово търгувани продукти като начин за инвестиране в биткойн, което бележи значително развитие след одобрението на тези продукти от SEC през януари.


Коментарите на Генслер дойдоха в отговор на Джо Кернен, който се поинтересува дали председателят на SEC става по-отворен към криптовалутите от „най-висок клас“. Генслер обърна въпроса обратно към Кернен, като попита: „Къде сте по отношение на алткойните, с около 15 или 20 хил. от тях?“.


Генслер обаче отказа да се произнесе по предложението на Тръмп за поддържане на държавен биткойн като част от национален стратегически резерв, заявявайки, че не е подходящо да коментира по време на предизборния сезон. „Имам собствено виждане, но предвид ролята ми и предизборния сезон ще остана фокусиран върху пазарите на ценни книжа и ще оставя други, като председателя Пауъл, да говорят по този въпрос.“


Освен биткойна Генслер твърди, че повечето други криптовалути попадат в категорията на ценните книжа и следователно са в регулаторните правомощия на SEC. Тази позиция предизвика съпротива от страна на индустрията, което доведе до съдебни дела и критики по време на изслушванията в Конгреса, като например неотдавнашната сесия, озаглавена „Замаяни и объркани: „Разбиване на политизирания подход на SEC към цифровите активи“.


На въпроса дали SEC „регулира чрез съдебни спорове“, Генслер отвърна на удара, твърдейки, че агенцията работи в рамките на законовия си мандат да наблюдава крипто пространството. „Това, че някои не харесват правилата, не означава, че няма правила“, каза той.


Що се отнася до бъдещето на биткойн, Генслер не беше сигурен къде може да се намира криптовалутата след 20 години, но изрази загриженост относно способността на по-широкия крипто сектор да изгради доверие. Той отбеляза разпространението на измамите и мошеничествата, като каза: „Погледнете водещите фигури в тази област само от преди две години. Много от тях сега са в затвора, и не говоря само за SBF... Десетки милиарди долари са били загубени в резултат на фалити и измами“.


В заключение Генслер подчерта значението на доверието в крипто сектора: „Нито една иновативна област в Америка не процъфтява, ако не се изгради доверие и не се защитят инвеститорите и потребителите.“ Той се позова на настоящите правни проблеми на основателя на Binance Чангпенг „CZ“ Джао, който излежава присъда от четири месеца затвор, но скоро ще бъде освободен.