Шефът на ФЕД даде най-силния сигнал за сваляне на лихвите
Пазарът на труда в САЩ започва да изнемогва
Публикувано от Божидар Балевски авг 26, 2024 в Пазари
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл даде най-силната си досега индикация, че разходите по заемите могат скоро да бъдат намалени.
Пауъл заяви, че ФЕД разполага с „достатъчно пространство, за да реагира на всички рискове, пред които бихме могли да се изправим, включително риска от нежелано по-нататъшно отслабване на условията на пазара на труда“.
Джером Пауъл сигнализира, че Федералният резерв е готов да понижи лихвените проценти в САЩ през септември, тъй като предупреди, че „рисковете“ за пазара на труда са се увеличили. „Дойде време за коригиране на политиката“, заяви председателят на Фед по време на дългоочакваната си реч в Джаксън Хоул, Уайоминг, в петък. „Посоката е ясна, но времето и темпът на намаляване на лихвените проценти ще зависят от постъпващите данни, развиващите се перспективи и баланса на рисковете.“
Подкрепа за силен пазар на труда
Пауъл подчерта, че Фед ще направи „всичко необходимо, за да подкрепи силния пазар на труда, като същевременно постигне по-нататъшен напредък към ценова стабилност“. Коментарите му, които насърчиха фондовите пазари, подчертаха, че „възходящите рискове за инфлацията са намалели, докато низходящите рискове за заетостта са се увеличили“.
Охлаждането на пазара на труда в САЩ беше централна тема на срещата на банкерите в Джаксън Хоул.
Речта на годишния форум на Фед в Канзас Сити бележи най-силния досега сигнал от Пауъл, че централната банка на САЩ може скоро да намали лихвените проценти от сегашния им 23-годишен връх от 5,25-5,5%. Следващото заседание на Фед е насрочено за средата на септември, само шест седмици преди президентските избори в САЩ.
Опасенията за икономиката, инфлацията и високите разходи по заемите натежават над американските избиратели и се отразяват негативно върху рейтинга на президента Джо Байдън. Акциите на Уолстрийт продължиха да поскъпват, тъй като инвеститорите залагат на по-значително намаляване на лихвените проценти от страна на Фед през тази година. Индексът S&P 500 се повиши с 1,1% в петък, доближавайки се до най-високото си ниво от юли насам. На пазарите на облигации доходността на двугодишните съкровищни облигации на САЩ, която отразява очакванията за лихвените проценти, се понижи с 0,06 процентни пункта до 3,95%. Доларът се понижи с 0,5% спрямо кошница от конкурентни валути.
Реакция спрямо рисковете
Пауъл заяви, че Фед разполага с „достатъчно възможности да реагира на всички рискове, с които може да се сблъскаме, включително на риска от нежелано по-нататъшно отслабване на условията на пазара на труда“. Той представи и най-подробната си до момента оценка на причините за рязкото повишаване на инфлацията и как тя е била намалена привидно без съществени сътресения. Пауъл обясни, че голяма част от повишението на цените се дължи на „извънредния сблъсък между прегрятото и временно изкривено търсене и ограниченото предлагане“. Агресивните действия на централната банка, включително поредицата от значителни увеличения на лихвените проценти, са спомогнали за неговото понижаване.
По-късно тази година Фед ще започне преглед на стратегията си за паричната политика - процес, който се провежда на всеки пет години. При последния преглед през 2020 г. беше въведена рамка, целяща да компенсира продължителния период преди пандемията, когато инфлацията беше под 2%. Сега Пауъл заяви, че Фед ще бъде „отворен за критика и нови идеи, като същевременно запази силните страни на нашата рамка“.