Русия ще опита плащания в крипто с цел да избяга от западните санкции
Какви са проблемите и рисковете?
Публикувано от Божидар Балевски сеп 02, 2024 в Пазари
Тази седмица Русия ще започне изпитания на трансгранични плащания с криптовалута, като целта е да се заобиколят международните санкции. Експерти обаче поставят под съмнение ефективността на стратегията, като се позовават на прозрачността на блокчейн транзакциите и на възможността за по-строги санкции за Русия.
Тази нова инициатива следва приемането на законодателство в края на юли, което бързо беше подписано от президента Владимир Путин. Въпреки че законът не отменя съществуващата забрана за използване на криптовалути като законно платежно средство в рамките на Русия, той отваря вратата за трансгранични плащания с използване на цифрови валути. Спецификата на начина, по който ще се извършват тези плащания, остава неясна, тъй като според експерти законът делегира правомощия на централната банка на Русия да наблюдава „експериментална“ рамка.
Руската икономика е значително засегната от поредицата санкции, наложени от САЩ и други държави в отговор на нахлуването ѝ в Украйна. От февруари 2022 г. насам Русия е била засегната от приблизително 16 500 санкции от държави, включително САЩ, Великобритания, Европейския съюз, Австралия, Канада и Япония.
„Неотдавнашното приемане на тези закони подсказва, че Русия продължава да разработва стратегии за избягване на западните санкции“, казва Валери Кенеди, директор на отдел „Разследвания“ във фирмата за блокчейн анализи Chainalysis. Европейският съюз съобщи, че почти половината от валутните резерви на Русия, оценявани на около 300 млрд. евро (332 млрд. долара), са замразени, заедно със 70% от руските банкови активи. Някои руски банки са били отрязани и от международната банкова система SWIFT.
„За Русия беше предизвикателство да избегне зависимостта от американския долар и еврото чрез мрежата SWIFT, което увеличи вероятността от вторични санкции“, добави Кенеди. Вторичните санкции са наказателни мерки, които имат за цел да попречат на трети страни да извършват транзакции със санкционирана страна.
Подробности за законодателството
В дните, предшестващи прилагането на закона на 1 септември, се появиха някои подробности. Според копие на закона той позволява въвеждането на „специална регулация“ по време на циркулацията на цифрова валута в Русия, при експериментален правен режим. Този режим все още се разработва и преди да го финализира, централната банка ще разгледа предложенията на местните заинтересовани страни.
„Различни субекти, включително и нашият, вече са представили своите предложения“, заяви Анти Данилевски, главен изпълнителен директор на Kick Ecosystem, доставчик на комплексни крипто услуги. „Централната банка ще ги оцени, за да види дали те съответстват на нейната визия. Те се движат бързо, така че скоро би трябвало да видим напредък.“
По време на изпитанията Русия планира да използва Националната система за платежни карти, за да улесни валутните суапове между рубли и криптовалути. Тази система, избрана заради съществуващата инфраструктура, поддържаща междубанковите разплащания и регулирането от централната банка, в крайна сметка може да доведе до създаването на платформи за търговия с криптовалути от Московската борса и Валутната борса в Санкт Петербург, ако изпитанията са успешни.
Иван Чупрунов, доцент в Изследователския център по частно право в Москва, отбеляза, че конкретните параметри на режима остават неясни, тъй като все още не са публично оповестени. Очаква се обаче централната банка да предостави насоки през следващите седмици.
Законодателството също така предоставя на централната банка правомощието по всяко време да променя надзора си върху тези процеси. То допуска възможността за промяна или изключване на части от Федералния закон относно транзакции, извършвани чрез „упълномощени организации“ за външнотърговски дейности, включващи цифрови валути.
„Този режим е по-гъвкав, тъй като е изцяло под контрола на централната банка“, каза Чупрунов. „Все още не са известни подробности като броя на борсите, видовете валути, които се търгуват, и как участниците ще получат достъп до търговия.“
Освен това законът не определя ясно регулациите за крипто компаниите или предприятията, които желаят да се занимават с крипто дейности, тъй като централната банка ще определя кои компании могат да участват в експеримента.
Въпреки че законът не посочва изрично целта си, изявленията на висши руски служители показват намерение да се използва крипто като инструмент за заобикаляне на санкциите. На 17 юли 2024 г., по време на среща по икономическите въпроси, президентът Путин подчерта важността на създаването на „правна рамка“ за крипто, което „все повече се използва в световен мащаб като метод за плащане при международни разплащания“.
По-късно един от авторите на законопроекта потвърди, че Русия разглежда криптовалутите предимно като средство за заобикаляне на санкциите. Това мнение беше подкрепено от управителя на Централната банка Елвира Набиулина, която наскоро посочи, че именно поради това банката е „смекчила“ позицията си по отношение на криптовалутите.
Централизирано прилагане и несигурност
Несигурността се задържа около това как Русия планира да приложи този нов закон и дали ще успее да заобиколи санкциите. Експерименталният режим е безпрецедентен, тъй като предоставя на централната банка широки правомощия да създава правила и да избира компании за участие по свое усмотрение.
„Позволявайки на Банката на Русия да създаде платформа за транзакции с цифрови валути и да контролира дейността ѝ, законът централизира контрола“, обясни Джим Миняно, асистент-изследовател по политиките в RAND.
Предвид гъвкавостта на закона е трудно да се предвиди как геополитическите събития или новите санкции могат да накарат руското правителство и централната банка да променят разпоредбите.
„Практикувам руско право повече от 18 години и не мога да си спомня да съм виждала думата „експериментален“ в проектозакона“, отбелязва Светлана Лондон, управляващ партньор в CIS London, адвокатска кантора, специализирана в трансгранични сделки с участието на Русия. „Трудно е да се тълкува как ще действа това само въз основа на етикета на закона.“
Данилевски изрази загриженост, че макар законът да дава на Централната банка на Русия правомощието да създаде експериментален правен режим (ЕПП), в сегашния си вид ЕПП може да не е ефективен и изисква „значително усъвършенстване“ за „практическо прилагане“.
Освен това съществува несигурност дали Русия ще разкрие подхода си към прилагането на закона. На неотдавнашно събитие в Москва Андрей Костин, ръководител на втората по големина руска банка ВТБ, предложи подробностите по прилагането на закона да бъдат класифицирани като „държавна тайна“, за да се попречи на Запада да реагира бързо на действията на Русия.
Потенциални западни реакции
Миняно заяви, че ако Русия успешно избегне санкциите чрез тази стратегия, това може да предизвика „по-агресивни мерки за прилагане или нови форми на санкции“ от страна на Запада. Една от нарастващите заплахи е тази от вторични санкции. Миналия месец гуверньорът Набиулина заяви пред Ройтерс, че „рисковете от вторични санкции са се увеличили, което затруднява плащанията за внос, което засяга широк кръг от стоки“.
„Въпреки че крипто активите може да съществуват извън традиционната финансова система, тяхното движение може да бъде проследено, което позволява на западните правителства да наблюдават и разследват транзакциите по нови и иновативни начини“, каза Изабела Чейс, старши политически съветник в TRM Labs, фирма за блокчейн анализи.
Чужди партньори и опасения за ликвидността
Въпреки намеренията на закона, експертите са скептични относно това дали чуждестранните партньори ще се ангажират с Русия чрез криптовалута. Кенеди отбеляза, че криптопазарите не разполагат с необходимата ликвидност, за да поддържат широкомащабно избягване на данъци, без да сринат цените на активите или да привлекат вниманието на наблюдателите на блокчейн. Такова укриване, предположи тя, „ще прилича на други форми на пране на пари“, като малки количества криптовалута ще бъдат „постепенно премествани към пунктове за осребряване“.
Миняно добави, че може да се наложи Русия да предложи „икономически или политически стимули на контрагентите“, за да насърчи участието в крипто базирани транзакции, което показва, че може да са необходими повече усилия за успеха на тази стратегия.