Рей Далио продължава да залага на Китай

Въпреки че Китай е изправен пред редица препятствия, Далио заяви, че все още има добри инвестиции, които могат да бъдат направени.

Публикувано от Божидар Балевски апр 02, 2024 в Пазари

Рей Далио, милиардерът и основател на най-големия хедж фонд в света Bridgewater Associates, разпали нов дебат за инвестиционния потенциал на Китай. В неотдавнашна публикация Далио защити продължаващите си инвестиции в китайския пазар - позиция, която идва след по-предпазлива статия, публикувана от него миналата седмица.


Противоречив подход


Последната публикация на Далио изяснява гледната му точка за инвестиционния климат в Китай. Той подчертава ангажимента си към дългосрочното инвестиране, като отхвърля етикета "приятел на справедливото време" или инвеститор. Той вярва, че навигирането на предизвикателствата - както на възходящите, така и на низходящите пазари - определя успешното инвестиране. По-нататък той заявява: "Най-лошият пазар не съществува - съществува само лошо вземане на решения. Намирам, че пазарите в Китай са подходящи за моя тип вземане на решения." Това навежда на мисълта, че Китай предоставя възможности за квалифицирани инвеститори, които могат да идентифицират и да се възползват от подценени активи, дори и в условията на насрещен вятър.


Признаване на предизвикателствата пред Китай


Важно е да се отбележи, че Далио не е сляп за икономическите проблеми на Китай. Той очерта значителни предизвикателства, включително понижените цени на активите, неравенството в богатството, опасенията за околната среда и продължаващото търговско напрежение със САЩ. Международни организации като Световната банка и Международния Валутен Фонд също прогнозират по-бавен растеж за Китай през тази година, подхранван от слабото потребителско доверие, високите нива на дълга и проблемния сектор на недвижимите имоти. Освен това чуждестранните инвестиции в Китай са намалели с 8% през 2023 година, което подчертава намаляващото доверие от някои среди.


Оптимизмът на Далио


Въпреки тези опасения Далио остава оптимист за способността на китайското ръководство да се справи с тези предизвикателства. Той вярва, че проблемите на Китай са "управляеми от китайските лидери, ако те си вършат добре работата". Като окуражаващи знаци той посочва потенциални промени в политиката като количествено облекчаване и преструктуриране на дълга. Това съответства на класическата инвестиционна стратегия "купувай на ниска цена", при която подценените активи предоставят възможност за значителна възвръщаемост, ако икономическите условия се подобрят.


Политическо напрежение и скептицизъм на инвеститорите


Далио признава, че някои инвеститори избягват Китай поради геополитическата несигурност. Политическата система на Китай, съперничеството между САЩ и Китай и възможността за по-дълбок конфликт са основателни опасения. Въпреки това Далио твърди, че тези рискове са по-слаби от потенциалните ползи от инвестирането във втората по големина икономика в света. Той преформулира въпроса от "да инвестираме в Китай или не" на "колко да инвестираме", което предполага пресметната оценка на риска и възвръщаемостта от негова страна.


Значението на диверсификацията


Тази "бича" позиция по отношение на Китай не е нова за Далио и преди това е предизвиквала критики от страна на американски политици, загрижени за нарастващото икономическо и военно влияние на Китай. Въпреки това Далио дава приоритет на диверсификацията, разглеждайки Китай като важен пазар за разбирането на световните икономически тенденции и постигането на балансиран портфейл.


В перспектива


Противоположният възглед на Рей Далио за Китай несъмнено ще продължи да предизвиква дебати. През следващите месеци инвеститорите ще следят отблизо икономическите резултати и политическите решения на Китай. Ефективността на всички мерки за икономическо стимулиране и способността на правителството да управлява дълговото си бреме ще бъдат ключови фактори, определящи дали Китай може да преодолее настоящата буря. Освен това поддържането на стабилна геополитическа среда ще бъде от решаващо значение за привличането и задържането на чуждестранни инвестиции. В крайна сметка успехът на тезата на Далио за инвестициите в Китай зависи от това дали китайското ръководство ще успее да се ориентира успешно в сложния икономически и геополитически пейзаж.