Япония не е виждала такъв срив от 1987

Сривът на акциите продължава

Публикувано от Божидар Балевски авг 05, 2024 в Пазари

Фючърсите на американските акции понесоха значителен удар, тъй като глобалната разпродажба се задълбочи, а инвеститорите все повече се притесняват, че Федералният резерв може да действа твърде късно, за да противодейства на забавящата се икономика, което предизвика стремеж към относителната сигурност на облигациите.


Фючърсите на Nasdaq 100 се сринаха с 6,5 %, като се приближиха до точката, в която търговията може да бъде спряна от прекъсвач, след като в петък индексът се потопи в територията на техническа корекция. Фючърсите на S&P 500 също се понижиха с повече от 2,5%. В Европа индексът Stoxx 600 се понижи с над 2%, насочвайки се към най-голямата си тридневна загуба от юни 2022 г. насам.


Япония не е преживяла такова нещо от 1987 година


Японските пазари също бяха силно засегнати, като индексите Topix и Nikkei загубиха повече от 13%. Това е най-лошият ден за японския фондов пазар от 1987 година. Бенчмарк индексът на Тайван се сблъска с най-голямата си еднодневна загуба в историята, а по-широкият измерител на азиатските акции отбеляза най-големия си спад от повече от четири години. В същото време йената поскъпна с повече от 2,5% спрямо щатския долар.


Разпродажбите бяха стимулирани от публикуваните в петък данни, показващи отслабване на пазара на труда в САЩ, което предизвика ключов сигнал за рецесия. Инвеститорите са притеснени и от завишените оценки от неотдавнашното рали, предизвикано от изкуствения интелект, а ескалиращото напрежение в Близкия изток допринася за настроенията за избягване на риска. Освен това новината, че Berkshire Hathaway Inc. е намалила почти наполовина дела си в Apple Inc. допълнително влоши настроенията на пазара.


"Това е значителна промяна в наратива, която подчертава колко голяма част от последните пазарни тенденции бяха обусловени от очакванията за меко приземяване в САЩ", отбеляза Чару Чанана, ръководител на валутната стратегия в Saxo Bank A/S. "Колкото повече се появяват съмнения относно това меко приземяване, толкова повече може да видим отстъпление на акциите".


Доходността на 10-годишните американски съкровищни облигации спадна с пет базисни пункта до 3,74%, което е най-ниското ѝ ниво при затваряне от повече от година. Доходността на двугодишните облигации отбеляза още по-рязък спад от 11 базисни точки, тъй като трейдърите спекулираха, че през септември може да се наложи Фед да приложи по-дълбоки съкращения от предварително очакваните. Глобалните облигации заличиха загубите си за годината.


В Япония доходността на бенчмарковите 10-годишни облигации достигна най-ниската си стойност от април насам, като в понеделник се понижи с цели 17 базисни точки. Акциите на Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., най-големият японски кредитор, отбелязаха най-големия си рекорден спад в рамките на деня, тъй като намаляващата доходност на облигациите заплашваше да намали маржовете по кредитите.


Геополитически напрежения


Спадът на световните акции отразява нарастващите опасения относно икономическите перспективи, геополитическото напрежение и това дали огромните инвестиции в изкуствен интелект ще оправдаят заобикалящия ги шум. Икономистите от Goldman Sachs Group Inc. повишиха вероятността за рецесия в САЩ през следващата година от 15% на 25%, макар че също така посочиха, че има причини да останат оптимисти.


Междувременно индексът на акциите на развиващите се пазари MSCI спадна с повече от 3%, като се насочи към най-големия си еднодневен спад от март 2022 г. насам.


Валутите в развиващите се страни поскъпнаха, водени от малайзийския рингит, докато мексиканското песо продължи спада си, тъй като търговците продължиха да развалят преносните сделки на развиващите се пазари. Бързото поскъпване на финансиращите валути като йената и китайския юан подкопа търговията с преносими активи, която обикновено включва заемане на средства при по-ниски лихвени проценти с цел инвестиране в активи с по-висока доходност.


На други места цените на петрола продължиха да падат, достигайки седем месечно дъно, тъй като по-широката разпродажба на финансовите пазари се противопостави на нарастващото напрежение в Близкия изток. Израел се подготвя за евентуално нападение от страна на Иран и регионални милиции в отговор на убийствата на официални лица от Хизбула и Хамас. Криптовалутите също понесоха удар, като в понеделник на световните пазари преобладаваше нежеланието за поемане на риск.


Тъй като до края на тази година остават само три заседания на Фед, ценообразуването на суаповете показва нарастващо убеждение, че може да се наложи централната банка да направи необичайно голямо понижение на лихвата с половин пункт на едно от заседанията или да действа между планираните заседания, за да подкрепи бързо растежа.


"От гледна точка на Фед това не означава непременно, че трябва да вземат прибързани политически решения, но би трябвало да ги подтикне да преоценят позицията си с по-реалистична перспектива на следващото заседание", коментира Чарли Рипли от Allianz Investment Management.