Проблемите с имотната криза в Китай достигат своя връх
Приблизително 20 млн. единици непостроени и забавени предварително продадени жилища представляват значителен проблем за пазара на недвижими имоти
Публикувано от Божидар Балевски ное 16, 2023 в Пазари
В края на 2022 г. броят на незавършените, предварително продадени жилища в Китай ще надхвърли този на водещия строителен предприемач в страната Country Garden с невероятните 20 пъти, сочат данните от скорошен доклад на Nomura. Това разкритие идва в момент, когато Country Garden, най-големият недържавен строителен предприемач в Китай, е изправен пред финансови предизвикателства, като наскоро обяви фалит по облигации в щатски долари.
Главният икономист на Nomura за Китай, Тинг Лу, и изследователският екип оценяват, че приблизително 20 млн. единици непостроени и забавени предварително продадени жилища представляват значителен проблем за пазара на недвижими имоти. За завършването на тези оставащи единици анализаторите прогнозират необходимост от финансиране в размер на около 3,2 трилиона юана (440 млрд. долара).
На китайския пазар на недвижими имоти е обичайно апартаментите да се продават преди завършването им, което прави навременното изграждане на тези жилища приоритет на правителството. Забавянето на доставките се отразява не само на строителните предприемачи, но и на потенциалните купувачи. Докладът на Номура подчертава потенциалната ескалация на този проблем в социална загриженост, което застрашава стабилността през следващата година. Те предполагат, че може да се наложи китайското правителство да засили политическата подкрепа за справяне с тази надвиснала криза.
Сривът в сектора на недвижимите имоти и широко разпространеното отпадане на кредитирането сред строителните предприемачи създадоха ситуация, в която купувачите на жилища могат да станат все по-нетърпеливи, докато чакат доставката на закупените от тях имоти. От Nomura подчертават, че проблемът със забавянето на доставките на жилища може да се превърне в значително социално предизвикателство през 2023 г., което да наложи решителни политически мерки от страна на Пекин.
Анализаторите твърдят, че ключът към възстановяването на доверието в сектора на недвижимите имоти и в по-широката икономика се крие в преодоляването на закъсненията при доставката на имоти. Миналата година големите закъснения накараха много купувачи на жилища в Китай да спрат плащанията по ипотеките. Финансовото натоварване на строителните предприемачи, изострено от репресиите на Пекин през 2020 г. срещу високата им зависимост от дълга и утежнено от ограниченията на Covid-19 през 2021 г., допълнително засили предизвикателството.
В доклада на Nomura се изтъква една критична статистика: ако се приеме, че през настоящата година обемът на завършените нови жилища ще нарасне с 20%, се очаква строителните предприемачи да доставят само 48% от предварително продадените жилища между 2015 и 2020 г. Така 52% от имотите са обект на забавяне, което подчертава дълбочината на проблема, пред който е изправен пазарът на имоти в Китай.