Предстои ли обрат в имотния сектор в САЩ?

Значителен спад на 30-годишните ипотечни лихви в САЩ вдъхва надежда на жилищния пазар

Публикувано от Божидар Балевски ное 09, 2023 в Пазари

В изненадващ обрат на събитията средният лихвен процент по 30-годишните ипотечни кредити отбеляза най-значителното си понижение от повече от година насам, което дава надежда на изпитващия затруднения жилищен пазар. По данни на Асоциацията на ипотечните банкери договорният лихвен процент по 30-годишна фиксирана ипотека спадна с 25 базисни пункта до 7,61%, отбелязвайки най-ниското си ниво от края на септември. Това развитие съвпадна със забележително нарастване на броя на молбите за покупка на жилище, което е най-значителното увеличение, наблюдавано от началото на юни.

Тази двуседмична поредица от понижаващи се лихвени проценти по ипотечните кредити е добре дошла промяна, още повече че това е първото подобно явление от средата на юни. Въпреки че това осигурява известно облекчение, важно е да се отбележи, че лихвените проценти по ипотечните кредити все още остават неприятно високи. Този дискомфорт възпира много собственици на жилища, които са си осигурили заеми със значително по-ниски лихви, да обмислят промяна. Следователно това затруднение продължава да оказва натиск върху предлагането на жилища и съответно да поддържа цените на високи нива.

Томас Райън, икономист по недвижими имоти в Capital Economics, дава ценна информация за ситуацията, като предполага, че пикът на лихвите по ипотечните кредити може би е достигнат. Въпреки това той очаква постепенно намаляване през следващите две години. Въпреки това Райън не очаква лихвите да паднат под 6,0% преди края на 2025 г. Това е значително по-високо от средните 4,1%, наблюдавани през десетилетието на 2010 г., което показва, че достъпността на жилищния пазар ще продължи да бъде ограничена, което потенциално може да отслаби перспективите за силно възстановяване на жилищната активност.

Неотдавнашното решение на Федералния резерв да поддържа стабилни лихвени проценти за второ поредно заседание внесе оптимизъм в жилищния сектор. Въпреки че политиците потвърдиха ангажимента си да запазят разходите по заемите на високи равнища в краткосрочен план, на жилищния пазар се наблюдаваше подем на акциите на недвижимите имоти, тъй като се появиха спекулации, че централната банка може би наближава края на цикъла на затягане на лихвените проценти.

Тези положителни перспективи допринесоха и за намаляване на доходността на 10-годишните съкровищни облигации, която достигна най-високите си стойности през октомври. Струва си да се отбележи, че лихвените проценти по ипотечните кредити обикновено се движат успоредно с доходността на държавните ценни книжа.

Общият индекс на молбите за ипотечни кредити на Асоциацията на ипотечните банкери, обхващащ както покупките на жилища, така и рефинансирането, нарасна с 2,5% спрямо най-ниското си ниво от 1995 г. насам. Дори дейността по рефинансиране отбеляза скромно увеличение, което отразява по-широката промяна в пазарните нагласи.

Важно е да се отбележи, че седмичното проучване на Асоциацията на ипотечните банкери, което се провежда от 1990 г. насам, обобщава отговорите на ипотечните банкери, търговските банки и банките за спестявания, като дава цялостна представа за над 75% от всички молби за жилищни ипотеки на дребно в САЩ.