Петролът скача след ударите на Иран
До скоро паричните мениджъри имаха едни от най-големите мечи позиции в историята
Публикувано от Божидар Балевски окт 02, 2024 в Пазари
Ракетният удар на Иран по Израел поставя под въпрос мечите перспективи за цените на петрола, тъй като нарастват опасенията за възможни прекъсвания на доставките от Близкия изток, ако конфликтът ескалира още повече.
Премиерът Бенямин Нетаняху обеща да отговори на нападението, което породи опасения за потенциална ескалация между двете страни. След ракетното нападение във вторник суровият петрол тип Брент поскъпна с над 5 %, след което загуби част от печалбата. В сряда цените на петрола се търгуваха над 74 долара за барел.
Въпреки повишението на цените пазарът все още не е отчел напълно риска от по-нататъшни ценови скокове, ако иранските петролни съоръжения бъдат обект на нападение или ако Техеран реши да блокира Ормузкия проток, отбелязват анализатори и търговци.
Тези събития се случват на фона на това, че хедж фондовете и мениджърите на парични средства държат най-значителните мечи позиции по отношение на петрола в най-новата история, породени от опасенията за отслабване на търсенето и свръхпредлагане. ОПЕК+ ще увеличи добива от декември, като други производители извън групата също ще увеличат производството, което гарантира известна гъвкавост на пазара.
Боб Макнали, президент на Rapidan Energy Group и бивш съветник в администрацията на Джордж Буш-младши, заяви: „Пазарът на суров петрол беше силно скъсен и самодоволен по отношение на геополитическите рискове. Рисковата премия за петрола ще се увеличи само ако на пазара се наблюдава ескалация, която засяга енергийната инфраструктура или потоците, или ако Израел се насочи към критична иранска инфраструктура.“
Иран, който произвежда над 3 млн. барела петрол дневно, предприе удара в отговор на неотдавнашните нападения на Израел над Ливан. Напрежението нарастваше, особено след смъртта на политически лидер на Хамас в Техеран - събитие, за което бе обвинен Израел.
Clearview Energy Partners изчислява, че цените на петрола могат да се повишат със 7 долара на барел, ако САЩ и техните съюзници наложат икономически санкции на Иран, или с 13 долара, ако Израел атакува иранската енергийна инфраструктура. Нарушаването на Ормузкия проток може да има най-значителен ефект, като повиши цените на суровия петрол с 13 до 28 долара.
Стратегическо значение на Ормузкия проток
Ормузкият проток е тесен проход на входа на Персийския залив, през който преминава близо 30 % от световния петрол. Малката дълбочина на водния път прави корабите податливи на мини, а близостта на Иран представлява постоянна заплаха от ракетни удари или прехващане на патрулни кораби.
Въпреки че Израел може да има военно превъзходство, Иран може да използва географското си положение, за да наруши транспортните маршрути през Ормузкия проток, отбеляза **Йеап Джун Ронг**, пазарен стратег в IG Asia Pte в Сингапур. Ако настъпят такива смущения, цените на петрола вероятно ще се повишат рязко.
В случай на големи и продължителни смущения се очаква САЩ да използват своя стратегически петролен резерв, който съдържа около 383 млн. барела - това е значителен буфер.
С връщането на премиите за геополитически риск пазарната волатилност може да се увеличи, като много търговци ще останат настрана, докато ситуацията не се изясни. Това оставя пазара уязвим към бързи ценови колебания, особено след като алгоритмично управляваните търговци, които придобиха популярност през последните години, усилват ценовите движения и в двете посоки.
Консултантите за търговия със суровини се превърнаха в значителна сила на петролните пазари, а техните стратегии за следване на тенденциите често правят ценовите промени по-екстремни, което усложнява пазара за търговците, търгуващи с физически петрол.