Mastercard се обявява против цифровите валути на централните банки?
Няма достатъчно основания за широкото използване на CBDC, според ръководител на Mastercard
Тъй като глобалният финансов пейзаж изследва сферата на цифровите валути на централните банки (CBDC), Ашок Венкатесваран, ръководител на Mastercard в областта на блокчейн и цифровите активи за Азиатско-тихоокеанския регион, хвърли светлина върху трудностите, свързани с широкото разпространение на тези цифрови активи. В ексклузивно интервю за CNBC по време на Сингапурския фестивал на финтех технологиите Венкатесваран подчерта, че основната пречка се състои в това да се убедят потребителите да приемат CBDCs, като се има предвид съществуващият им комфорт с традиционните форми на валута.
Според Венкатесваран приемането на CBDCs е изправено пред ключово предизвикателство: обосновка. Той твърди, че в момента няма достатъчно основания за широкото използване на CBDC, което прави масовото им приемане трудна задача. Нивото на комфорт на потребителите с конвенционалните валути представлява значителна пречка за широкото интегриране на CBDCs в ежедневните транзакции.
Венкатесваран навлиза в тънкостите на CBDC на дребно, като ги разграничава като цифрова форма на фиатна валута, емитирана директно от централна банка за използване от физически лица и предприятия. За разлика от тях CBDC на едро служат изключително за улесняване на междубанковите транзакции на голяма стойност между централните банки и финансовите институции.
Макар че Международният валутен фонд разглежда CBDC като "сигурна и евтина алтернатива" на физическите пари в брой, само 11 държави са ги възприели изцяло, като към юни още 53 са в напреднал етап на планиране, а 46 са в етап на проучване. Венкатесваран признава иновативните усилия на централните банки, които си сътрудничат с частни организации, като Mastercard, за изграждане на необходимата инфраструктура за CBDC. Въпреки това той подчертава, че промяната на поведението на потребителите и убеждаването им да приемат CBDCs изисква значителни инвестиции на време и усилия.
Mastercard наскоро завърши тестването на своето решение в пилотната програма e-HKD на паричния орган на Хонконг, проучвайки практическата приложимост на CBDC за търговия на дребно като електронни хонконгски долари. Венкатесваран споменава, че тази инициатива е част от по-широка тенденция, при която централните банки се ангажират с частни компании, за да създадат подкрепяща екосистема за CBDC.
Като дава пример със Сингапур, Венкатесваран посочва, че в страни с ефективни платежни системи като Сингапур аргументите за съществуването на CBDC на дребно може да не са убедителни. Той отбелязва, че Сингапур поставя акцент върху CBDC на едро за междубанкови разплащания - мнение, отразено в неотдавнашното съобщение на Паричния орган на Сингапур относно издаването и използването на CBDC на едро от 2024 г. нататък.
В заключение Венкатесваран подчертава значението на адаптирането на приемането на CBDC към специфичните нужди и предизвикателства на всяка държава. Макар че пътят към широкото приемане на CBDC може да е труден, променящият се пейзаж и съвместните усилия между централните банки и частните субекти продължават да определят бъдещето на цифровите валути.