Пазарите се понижават, тъй като търговците се подготвят за икономическата програма на Тръмп

Ще наблюдаваме ли нова вълна на инфлация?

Публикувано от Любомир Стойчевски ное 13, 2024 в Пазари

Световните пазари се сблъскаха с понижения, тъй като инвеститорите реагираха на предложените политики на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, които предизвикаха опасения за инфлацията и несигурност около назначенията му в кабинета.


Азиатските капиталови бенчмаркове, включително тези в Япония и Хонконг, отбелязаха загуби, като регионалният измерител достигна най-ниското си ниво от средата на септември. 


Представяне на MSCI Asia Pacific Index

Източник: Bloomberg


Междувременно фючърсите на американските акции също се понижиха, а фючърсите на европейските акции сочеха по-слабо отваряне. Йената поевтиня над 155 долара за първи път от юли насам, което увеличава вероятността от намеса на Япония за стабилизиране на валутата ѝ.


Нарастващи опасения за инфлацията


Доларовият спот индекс нарасна заедно с доходността на американските държавни ценни книжа преди доклада за инфлацията на потребителските цени. 


Доходност по дву годишните американски държавни облигации

Източник: Bloomberg


Търговците вече очакват две намаления на лихвените проценти от Федералния резерв до юни, което е по-малко от очакванията за почти четири намаления по-рано през месеца. Опасенията за инфлацията, подхранвани от програмата на Тръмп „Америка на първо място“, натежават върху настроенията, особено в Азия, където акциите станаха все по-предпазливи след избирането му.


„Политическата насока на Тръмп, особено по отношение на митата, засенчва очакванията за потенциални намаления на данъците“, каза Чару Чанана, главен инвестиционен стратег в Saxo Markets. „Назначаването на „ястреби“ за Китай на ключови позиции в кабинета засили страховете от смущения в търговията“.


Ефектът от изборите в САЩ се усети в световен мащаб. Индексът MSCI на акциите извън САЩ претърпя най-лошия си ден от началото на август, а валутите на развиващите се пазари загубиха над 1 % от стойността си, почти заличавайки печалбите, постигнати по-рано тази година. 


Китай, изправен пред заплахата от по-високи мита от страна на САЩ, сигнализира за неудобство от обезценяването на юана, като засили дневния си референтен курс значително над пазарните оценки. В същото време Китай започна да пуска на пазара деноминирани в долари облигации в Саудитска Арабия, отбелязвайки първата си такава емисия от 2021 г. насам.


Данни за САЩ и прогнози на Федералния резерв


Предстоящите данни за инфлацията в САЩ се очаква да покажат нарастване на индекса на потребителските цени с 0,2% за четвърти пореден месец, което потенциално засилва опасенията за ускоряване на инфлацията. Президентът на Фед в Минеаполис Нийл Кашкари отбеляза, че ще следи внимателно данните, за да прецени дали е оправдано по-нататъшно намаляване на лихвените проценти по време на заседанието на Фед през декември.


Корпоративни и стокови новини


По отношение на корпоративните събития се съобщава, че Seven & i Holdings Co. проучва възможността за изкупуване от страна на ръководството на стойност 9 трилиона йени (58 млрд. USD) с подкрепата на големи банки, Itochu Corp. и основателите на фамилията Ито. Този ход ще направи компанията частна.


На пазара на криптовалути биткойнът се оттегли след стремителния си възход, който за първи път доближи стойността му до 90 000 долара. Тръмп също така обяви Елон Мъск и Вивек Рамасвами за ръководители на Департамента за правителствена ефективност.


При суровините цените на петрола се стабилизираха близо до месечното дъно, тъй като ОПЕК намали прогнозите за търсенето, позовавайки се на забавянето на китайската икономика. Златото се повиши, тъй като търговците търсеха сигурни активи на фона на по-широката пазарна несигурност.


Тъй като политиките на Тръмп продължават да разстройват пазарите, инвеститорите остават предпазливи по отношение на потенциалните последици за световната търговия, инфлацията и растежа.