Отличниците на Харвард не могат да победят пазара
Две десетилетия на пропуснати възможности и високи заплати
Публикувано от Божидар Балевски сеп 30, 2024 в Пазари
След промени в ръководството и стратегията в неподходящи моменти, инвестиционният екип на Харвард постигна слаби резултати.
Възпитаници на Харвардския университет и видни бизнесмени се събраха в Манхатън, за да си спомнят за Рон Даниел, бивш управляващ партньор на McKinsey & Co. и ковчежник на Харвард от 1989 до 2004 г.
Под ръководството на Даниел даренията на университета отбелязаха значителен ръст. Като председател на управителния съвет на фонда той помага за създаването на Harvard Management Co. (HMC), който функционира като вътрешен хедж фонд. Работейки в сградата на Федералния резерв в Бостън, откъдето се открива панорамна гледка към пристанището, HMC се превръща в новатор в областта на дългосрочните инвестиции, като навлиза в частния капитал и хедж фондовете - области, които по онова време се смятат за нетрадиционни за фондовете за дарения.
„По време на мандата на Даниел HMC си спечели репутацията на една от най-добрите фирми за управление на инвестиции в света“, казва Джонатън Джейкъбсън, бивш мениджър в Харвард, който говори на мемориала на Даниел през февруари.
Но оттогава този престиж е избледнял. През последните 20 години даренията на Харвард отбелязват годишна възвръщаемост от 8,8 %, което го нарежда на седмо място сред осемте университета от Бръшляновата лига. Освен това според Националната асоциация на бизнес директорите на колежите и университетите Харвард изостава от 60% от университетските фондове в САЩ, управляващи активи над 5 млрд. долара. Десетгодишната възвръщаемост на Харвард изостава от 80% от другите големи университетски фондове.
Спад в резултатите на Харвард
Бившият президент на Харвард Лорънс Съмърс наскоро заяви пред Harvard Crimson, че ако през последните две десетилетия дарителският фонд на университета просто се е представял наравно с аналогичните институции, днес той щеше да е с 20 млрд. долара по-голям. Само тази сума е почти толкова, колкото цялото дарение на Университета на Пенсилвания. (Съмърс, професор от Харвард и бивш финансов министър на САЩ).
20 годишно представяне на участниците от Бръшляновата лига
Източник: University data, National Association of College and University Business Officers, Bloomberg
Въпреки изоставането на възвръщаемостта, Харвард не се въздържа да компенсира най-добрите си инвестиционни специалисти. През последните 20 години данъчните декларации на HMC разкриват, че университетът е платил на водещите си инвестиционни мениджъри около 800 млн. долара, което е достатъчно, за да покрие тригодишната финансова помощ за бакалаври на университета. (Последните данни за възнагражденията не са оповестени.)
Към юни 2023 г. дарението на Харвард възлиза на 50,7 млрд. долара, което го прави най-голямото във висшето образование, но системата на Тексаския университет, подкрепена от приходите от петрол, скоро може да го надмине.
Причините за слабите резултати на Харвард могат да бъдат проследени до често срещана инвестиционна грешка - смяна на стратегиите в неподходящ момент, преследване на печалби и по същество „купуване на високо и продаване на ниско“. От 2005 г. насам Харвард е сменил седем ръководители на фонда, включително трима временни ръководители и двама, които са работили по-малко от две години.
Моделът на Харвард да увеличава риска си преди пазарни спадове и да се оттегля точно преди възстановяването доведе до лоши резултати. Например, наскоро той увеличи инвестициите си в частен капитал точно преди възвръщаемостта от този сектор да започне да се влошава. „Изглежда, че те се опитват да наваксат изоставането си“, коментира Марк Уилямс, преподавател по финанси в Бостънския университет, който следи отблизо фонда на Харвард.
Бившите и настоящите ръководители на фонда на Харвард или отказаха, или не отговориха на молбите за коментар. В писмено изявление обаче говорителят на фонда Патрик Маккиърнан заяви, че HMC продължава да се фокусира върху генерирането на рисково коригирана възвръщаемост, за да подкрепи образователните и изследователските цели на университета.
Зависимостта на Харвард от дарението се е увеличила, като през миналата година то е осигурило 2,2 млрд. долара - или 37 % от оперативните приходи на училището. Маккиърнън допълни, че през последните години HMC е предприел сериозни промени в инвестиционната си стратегия, структура и портфейл. Той отказа да коментира възнаграждението, но отбеляза, че заплащането е преструктурирано, за да бъде по-тясно обвързано с цялостното представяне на фонда.
Сравнение с университета Йейл
Контрастът с университета Йейл не може да бъде по-ясен. Доверителният фонд на Йейл е имал един главен инвестиционен директор - Дейвид Свенсен, в продължение на 36 години до смъртта му през 2021 г. Неговият наследник Мат Менделсон управлява портфейла на Йейл за рисков капитал от 2007 г. насам и продължава успешните стратегии на Свенсен. През последните две десетилетия дарителският фонд на Йейл отбелязва годишна възвръщаемост от 10,9%, което го поставя в топ 10% на големите университетски фондове. Управлението на Свенсен е генерирало удивителните 57,6 млрд. долара инвестиционна печалба за университета.
В началото на века фондът на Харвард е бил два пъти по-голям от този на Йейл, но днес той е само с 25% по-голям. Като се има предвид много по-големият брой студенти в Харвард, даренията му на глава от населението сега изостават от тези на Йейл и Принстън.
Инвестиционните предизвикателства пред Харвард съвпадат с други проблеми, свързани с огромното му богатство. Федералното правителство сега облага с данък част от инвестиционния доход на Харвард поради политика, въведена по време на администрацията на Тръмп, а Масачузетс обмисля да въведе свой собствен данък. Местните власти в Кеймбридж и Бостън също настояват университетът да плаща повече вместо данъците върху собствеността, които избягва като институция с нестопанска цел.
Неотдавна дарението на Харвард беше въвлечено и в политическия конфликт около войната между Израел и Хамас. Големи дарители заплашиха да спрат даренията си заради поведението на Харвард по отношение на протестите, свързани с конфликта.
Освен това е възможно да се увеличи натискът върху Харвард да се освободи от дялове, свързани с Израел - позиция, на която университетът се противопоставя повече от две десетилетия.
По време на възпоменанието на Рон Даниел Джейкъбсън намекна за настоящите трудности на Харвард, като коментира: „Харвард вероятно щеше да е в по-добра позиция днес и може би щеше да избегне много от настоящите си предизвикателства, ако Рон и неговото поколение все още ръководеха решенията му.“
Подменящото се лидерство на Харвард в областта на инвестициитe
През 1974 г. Уолтър Кабот, член на елитното семейство Брамин в Бостън, ръководи HMC с консервативен инвестиционен подход, като се фокусира върху балансирана комбинация от акции и облигации. През 60-те години на ХХ век обаче фондация „Форд“ призовава университетите да прилагат по-агресивни стратегии, като твърди, че техният мащаб и дългосрочна насоченост им позволяват да поемат по-големи рискове, като например частен и рисков капитал.
Под ръководството на Джак Майер, който наследи Кабот през 1990 г., Харвард възприе този подход, постигайки годишна възвръщаемост от 14,4% по време на 15-годишния мандат на Майер. Към момента на напускането му през 2005 г. дарението нараства от 4,8 млрд. долара на 25,9 млрд. долара. Но възнагражденията на трейдърите в стила на Уолстрийт предизвикват безпокойство сред възпитаниците и в крайна сметка Майер напуска, отчасти заради критиките.
Наследникът на Майер, Мохамед Ел-Ериан, остана по-малко от две години, преди да настъпи финансовата криза през 2008 г. Неговият наследник, Джейн Мендило, възприе стратегия за избягване на риска, в резултат на което за съжаление Харвард пропусна последващото възстановяване на пазара.
Съществуваща стратегия и перспективи
Сегашният управител на фонда на Харвард, Н.П. „Нарв“ Нарвекар, пое поста през 2016 г. и осъществи редица важни реформи. Той намали персонала на фонда наполовина и се насочи към използването на външни мениджъри - стратегия, която отдавна е успешна в Йейл. Под ръководството на Нарвекар Харвард увеличи инвестициите си в хедж фондове и частен капитал, въпреки че напоследък възвръщаемостта в тези области е разнопосочна.
Въпреки че заплатата на Нарвекар - средно 6,6 млн. долара годишно - надвишава тази на Свенсен от Йейл, някои критици твърдят, че Харвард получава по-малко стойност за парите си. През 2022 г. Харвард спря да оповестява публично представянето на отделните инвестиционни сектори, което затруднява оценката на резултатите на фонда.
Възвръщаемостта на даренията на Харвард постоянно изостава от връстниците му от Бръшляновата лига, като годишната възвръщаемост между 2017 г. и 2023 г. е 9,2 %, което е втората най-ниска възвръщаемост сред Бръшляновата лига.