OpenAI може да подари 7% дял на Сам Алтман

OpenAI няма печалба, но пък се оценява на 150 милиарда долара

Публикувано от Божидар Балевски сеп 26, 2024 в Изкуствен интелект

Според източници, запознати със ситуацията, OpenAI обмисля да предостави на главния изпълнителен директор Сам Олтман 7% дял в капитала като част от по-широк ход за превръщането му в организация с идеална цел. Това ще бъде първият случай, в който Алтман ще получи собственост в компанията, което ще отбележи значителна промяна за стартъпа за изкуствен интелект.


Компанията също така проучва възможността да се превърне в корпорация в обществена полза - структура, предназначена да генерира печалба, като същевременно се стреми към социални цели. Дискусиите обаче все още продължават и не е определен ясен график за промяната, твърдят източниците.


Тези потенциални промени се развиват в момент, когато OpenAI преживява значителни промени в ръководството. Главният технологичен директор Мира Мурати наскоро обяви решението си да напусне компанията - ход, който изненада мнозина в организацията. Напускането на Мурати е последното от поредицата високопоставени напускания на компанията, която преминава през вътрешно преструктуриране и смяна на ръководството след краткото отстраняване и възстановяване на Олтман миналата година.


Възходът на OpenAI


Основана през 2015 г. като организация с нестопанска цел, мисията на OpenAI винаги е била да разработва изкуствен интелект в полза на обществото. Първоначално Aлтман се въздържаше да придобие какъвто и да е капитал в компанията, като подчертаваше, че целите ѝ са насочени към общественото благо, а не към финансовата печалба. С нарастването на оценката на OpenAI обаче става все по-трудно да се поддържат тези идеали. 


През 2019 г. компанията създаде подразделение с нестопанска цел, за да управлява високите разходи, свързани с разработването на изкуствен интелект, като привлече милиарди инвестиции, най-вече от Microsoft.


Понастоящем OpenAI се стреми да набере 6,5 млрд. долара, като се стреми към оценка от 150 млрд. долара. При успех това би могло значително да увеличи нетното състояние на Олтман с над 10 млрд. долара, което потенциално би го поставило сред най-богатите хора в света, според индекса на милиардерите на Bloomberg.


Говорител на OpenAI потвърди ангажимента на компанията за изграждане на ИИ, който е от полза за всички, като заяви: „Нестопанската цел остава в основата на нашата мисия“.


Потенциалното дялово участие на Алтман все още е в процес на договаряне и може да се промени, но ако бъде финализирано, то ще му осигури пряк финансов интерес от успеха на компанията. Макар че в интервюта Алтман е изразявал двусмислие относно липсата на дялово участие, той също така е отбелязвал, че притежаването на собственост може да помогне за облекчаване на постоянните въпроси относно финансовите му връзки с компанията. 


Промени в компанията


Мурати, която обяви напускането си в X (бивш Twitter), заяви, че напуска, за да проучи нови възможности. В отговор Алтман изрази дълбока признателност за приноса ѝ и добави, че скоро ще бъдат съобщени на служителите повече подробности за плановете за преход. Датата на напускане на Мурати не е определена и в момента се водят дискусии относно нейния заместник и графика за прехода.


Мурати, инженер с образование от Дартмут, изигра решаваща роля в някои от най-значимите версии на продукти на OpenAI, включително ChatGPT, DALL-E и неотдавнашната функция за гласов режим. Нейното напускане зашемети много служители, като реакциите варираха от шок до недоверие, както се вижда от каналите на компанията в Slack.


По-рано тази година Мурати бе подложена на проверка заради коментари, направени в интервю за Wall Street Journal, където тя изрази несигурност дали генераторът на текст във видео, Sora, е обучен на съдържание, генерирано от потребители от платформи като YouTube, Facebook и Instagram. По-късно главният изпълнителен директор на YouTube Нийл Мохан поясни, че използването на такова съдържание би нарушило условията за ползване на платформата.


След временното отстраняване на Алтман от поста главен изпълнителен директор миналата година Мурати за кратко пое ролята на временен главен изпълнителен директор. Скоро обаче тя се присъедини към други изпълнителни директори, които настояваха за възстановяването на Олтман.


Нейното напускане е една от многото промени в ръководството на OpenAI през последните месеци. Главният учен на компанията, Иля Суцкевер, напусна през май, последван от съоснователя Грег Брокман, който през август обяви, че ще излезе в отпуск. Джон Шулман, друг изтъкнат изследовател, напусна, за да се присъедини към конкурента на AI - Anthropic. След тези напускания остават само двама членове на екипа на основателите на OpenAI - Алтман и Войчех Заремба.


В прощалния си пост в X Мурати изрази благодарност за времето, прекарано в OpenAI, като заяви, че екипът е „разширил границите на научното разбиране в стремежа си да подобри човешкото благосъстояние“.


OpenAI, която от края на 2023 г. е увеличила повече от два пъти работната си сила до около 1700 служители, продължава да се развива. Наскоро Алтман обяви допълнителни промени в ръководството, включително напускането на главния директор по научните изследвания Боб Макгрю и вицепрезидента по научните изследвания Барет Зоф, които са играли важна роля в ключовите проекти на OpenAI.


Олтман въведе и нова управленска структура, като назначи шестима служители, които да докладват директно на него. Той подчерта вълнението си, че ще се съсредоточи повече върху техническите и продуктовите аспекти на компанията занапред. В меморандум, публикуван в X, Алтман признава внезапността на смяната на ръководството, но успокоява служителите, че подобни промени са естествени за бързо развиващите се компании.


В заключение Алтман отбеляза, че компанията ще проведе среща на всички служители, за да отговори на техните въпроси и притеснения относно промените в ръководството, като добави: „Ние не сме нормална компания.“