Не можем да помогнем на бизнеса без чуждо одобрение
Компенсациите за повишените цени на тока не могат да бъдат факт
Публикувано от Божидар Балевски авг 08, 2024 в Пазари
След като старият регламент, позволяващ държавна помощ за бизнеса, вече не е в сила, България трябва да получи ново одобрение от Брюксел за предоставянето на компенсации за високите цени на електроенергията.
Комисията по енергетика бързо прие решението за компенсациите, но се оказва, че Европейската комисия (ЕК) също трябва да даде зелена светлина, тъй като става въпрос за държавна помощ, която може да изкриви пазара.
Пречки пред осъществяване на плана
През юли, заради нарастващите цени на електроенергията на борсата, Министерският съвет и парламентът отново въведоха схема за компенсиране на разходите на бизнеса. Тази схема беше използвана и през 2022 и 2023 г., когато ЕС позволи такива мерки в отговор на енергийната криза, породена от прекъснатите газови доставки от Русия. Сега обаче регламентът, който позволи тази помощ, вече не е в сила, и се поставя въпросът дали новото решение е допустимо.
Новата мярка предвижда да се покриват всички разходи над 180 лв./мВтч, направени от фирмите за електроенергия. През юли средната цена на тока надвишаваше 260 лв./мВтч, а в началото на август беше около 220 лв./мВтч. Финансирането на тези компенсации ще идва от Фонда "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС), като само за юли необходимата сума може да достигне около 150 млн. лева.
За да може България да приложи този механизъм, е необходимо да премине процедура за нотификация на държавната помощ в ЕК. Това се налага, тъй като става въпрос не само за компенсации, но и за регулиране на приходите на производителите на електроенергия, които ще захранват ФСЕС.
Извън формалната страна на въпроса, практиката държавата да покрива разходите за високите цени на електроенергията не е най-доброто решение, тъй като така не се стимулират инвестиции или сключването на дългосрочни договори за доставка на ток.
Народният представител от ПП-ДБ Радослав Рибарски, участник в дебатите, че ще бъде подадена нотификация до ЕК, тъй като няма съществуващ регламент, който да позволява тази държавна помощ. Той също така очаква критики, тъй като компенсациите трябва да се основават на енергийна ефективност.
От ЕК коментират, че държавите членки трябва сами да решат дали да подкрепят конкретни компании или сектори. Ако решат да го направят, те трябва да разработят мерки в съответствие с договорите на ЕС и да преценят дали тези мерки представляват държавна помощ. Ако е така, те трябва да бъдат нотифицирани преди предоставянето на помощта.
Очаква се процедурата по нотификация да отнеме около шест месеца, като вероятността тя да бъде одобрена не е голяма. От ЕК са особено критични към подобни мерки, особено предвид липсата на енергийни реформи и либерализация на пазара в България.
Резултатът от действията на българските политици може да доведе до загуба на над 1 млрд. лв. от следващия транш на Плана за възстановяване и устойчивост, докато разходите за компенсиране до края на годината се очаква да достигнат 250 млн. лв., въпреки че е трудно да се предвиди какви ще бъдат цените на електроенергията след лятото.