Най-голямата европейска банка възобновява обратното изкупуване на акции

Силни търговски резултати за една от най-големите банки в света

Публикувано от Любомир Стойчевски окт 23, 2024 в Пазари

Deutsche Bank AG възнамерява да възобнови програмата си за обратно изкупуване на акции след добрите резултати на подразделението си за инвестиционно банкиране, съчетани с разрешаването на значителен правен проблем. Приходите от търговия с ценни книжа с фиксирана доходност и валути отбелязаха 11% увеличение, изпреварвайки конкуренти като JPMorgan Chase & Co, Goldman Sachs Group Inc. и Citigroup Inc. Освен това приходите от консултантски услуги и дейности на капиталовия пазар, включително предлагане на акции и облигации, скочиха с 24%.


Тези печалби от търговия и консултантски услуги помогнаха да се компенсира спадът в други области, като например звената за корпоративно и частно банкиране, които бяха подложени на натиск от падащите лихвени проценти и по-високите провизии за потенциални загуби по кредити.


Главният изпълнителен директор Кристиан Севинг се ангажира с повишаване на рентабилността и цели да върне на акционерите над 8 млрд. евро (8,6 млрд. USD) в средносрочен план. Планът за възобновяване на обратното изкупуване следва уреждането на повечето правни спорове, свързани с придобиването на Пощенска банка, което освободи около 440 млн. евро от резервите за съдебни спорове.


Обратно изкупуване на акции от страна на Deutsche Bank


В интервю финансовият директор Джеймс фон Молтке потвърди, че Дойче банк е поискала регулаторно одобрение за възобновяване на обратното изкупуване на акции, което се очаква да започне през следващата година. Той повтори, че банката не се интересува от осъществяване на сливане с местния си конкурент Commerzbank AG, като заяви, че Deutsche Bank все още е фокусирана върху изпълнението на съществуващите си ангажименти към инвеститорите.


Въпреки това фон Молтке призна, че в бъдеще може да се обмислят местни сливания. „Индустриалната логика за банкови сливания е здрава, но трябва да сме напълно подготвени, а това време все още не е дошло“, отбеляза той.


Секторът на корпоративното банкиране отбеляза 3% спад на приходите, докато звеното за частно банкиране отбеляза 1% спад в сравнение с предходната година. Провизиите за лоши кредити се удвоиха, което се дължеше на сегмента на частното банкиране, включително на продължителните ефекти от интеграцията на Пощенска банка. Въпреки това провизиите, свързани с търговски недвижими имоти, намаляха в сравнение с предходното тримесечие.


Сега Дойче банк предвижда общите провизии за кредитни загуби за годината да достигнат приблизително 1,8 млрд. евро, или около 38 базисни пункта от кредитния портфейл, което е увеличение спрямо предишната прогноза от малко над 30 базисни пункта. Севинг изрази оптимизъм, като нарече нарастването на провизиите „временно“ и отбеляза, че рисковете при търговските недвижими имоти намаляват, а перспективните показатели изглеждат благоприятни.


Отделът за инвестиционно банкиране, който остава основният източник на приходи за Дойче банк, отбеляза 11% увеличение на приходите през изминалата година, което съответства на ръста в отдела за управление на активи. Според фон Молтке търговските дейности са имали обещаващ старт през четвъртото тримесечие, като очакванията са за повишена активност около изборите в САЩ.


В стремежа си да засили приходите от такси, Шевкет е разширил консултантския бизнес, включително придобиването на Numis Corp. през миналата година. Дойче банк също се възползва от забавянето на сключването на сделки, като нае известни банкери от конкуренти като Bank of America Corp., Credit Suisse, Morgan Stanley и Lazard Inc.