Най-големите банки в света са оптимистични относно златото
Ще успее ли златото да удари 3000 долара за унция?
Инвеститорите в злато навлизат в 2025 г. с положителна перспектива, след като през миналата година металът постигна най-доброто си годишно представяне от повече от десетилетие. През 2024 г. цените на златото се повишиха с 27%, достигайки близо 2800 долара за тройунция и отбелязвайки нов рекорд. Ралито беше подхранвано от няколко ключови фактора, включително значителни покупки от централните банки (особено от Китай и други развиващи се пазари), преминаването на Федералния резерв към облекчаване на паричната политика и традиционната роля на златото като сигурно убежище по време на геополитически кризи като конфликтите в Украйна и Близкия изток.
Процентна промяна в цената на златото
Източник: Bloomberg
Очаква се тези движещи сили да се запазят и през 2025 г., като допълнителен слой несигурност ще внесе завръщането на Доналд Тръмп на президентския пост в САЩ. Инвеститорите следят отблизо как политиките на неговата администрация биха могли да се отразят на търговията, инфлацията и световната икономика, стимулирайки траен интерес към златото като хедж срещу потенциални сътресения.
Централните банки и богатите инвеститори остават ангажирани
Златото остава привлекателен актив за централните банки и заможните инвеститори, които търсят диверсификация на портфейла. Грег Шаренов, портфолио мениджър в Pacific Investment Management Co., прогнозира устойчиво търсене на злато. „Очакваме, че централните банки и заможните физически лица ще продължат да намират стойност в златото“, казва той.
В по-агресивния край на спектъра американският хедж фонд Quantix Commodities е разпределил 30% от активите си в злато - почти два пъти повече от теглото му в индекса Bloomberg Commodity. Мат Шваб, старши изпълнителен директор в Quantix, очаква златото да се покачи до 3000 долара през тази година и планира да запази позицията на фонда с превес.
Стратезите от Уолстрийт са също толкова оптимистично настроени. Анализаторите на Bank of America и JPMorgan Chase прогнозират, че цените на златото ще достигнат 3000 долара до края на годината, докато UBS предвижда 2900 долара. В началото на годината златото се търгуваше за над 2600 долара за тройунция.
Прогнози на Bank of America и Goldman Sachs
Източник: Bank of America; Goldman Sachs; Bloomberg
Волатилността и опасенията за тарифите подкрепят бичата прогноза
Въпреки че цените на златото се понижиха след изборната победа на Тръмп през ноември на фона на ралито на долара, акциите и криптовалутите, дългосрочната картина остава благоприятна за благородния метал. Анализаторите смятат, че предложените от Тръмп тарифни политики могат да доведат до ескалация на търговското напрежение, забавяне на икономическия растеж и подхранване на инфлацията - всичко това би засилило аргументите в полза на инвестициите в злато.
Дарвей Кунг, ръководител на отдела за суровини в DWS Group, вижда, че златото ще поскъпне до 2800 долара до края на годината. „Ако търговските отношения се влошат при управлението на Тръмп, може да станем свидетели на негативни реакции на пазара на акции, което прави златото надежден хедж срещу подобни рискове“, обясни той.
Световните централни банки също могат да ускорят паричното облекчаване, за да противодействат на потенциални търговски конфликти със САЩ, което допълнително ще подкрепи цените на златото. Алин Карнизело, управляващ партньор в Frontier Commodities, прогнозира, че при тези условия златото ще се търгува над 2800 долара през 2025 г.
Нарастващият дълг и дефицитът засилват привлекателността на златото
Нарастващото дългово бреме и федералният дефицит на САЩ са допълнителни фактори, които стимулират търсенето на злато. От началото на първия мандат на Тръмп държавният дълг нарасна от по-малко от 17 трилиона долара до близо 28 трилиона долара, а федералният дефицит се очаква да надхвърли 6% от БВП тази година. Някои инвеститори са все по-предпазливи към държавните ценни книжа на САЩ поради опасения относно способността на правителството да управлява дълговите си задължения.
„Докато администрацията не покаже реален напредък в ограничаването на дефицита, не виждам причина да намаля експозицията си в злато“, заяви Патрик Фруцети, портфолио мениджър в Rose Advisors. Джеф Мюленкамп, чийто фонд разпределя около 12% в злато, повтори това мнение, като подчерта надеждността на метала като хедж в несигурни времена.
През 2025 г. златото остава фокусна точка за инвеститорите, които търсят стабилност на фона на икономическата и политическата нестабилност.