Най-добрата седмица за петрола от началото на 2023 година

Какво движи цената на петрола

Публикувано от Божидар Балевски окт 04, 2024 в Пазари

САЩ обсъждат с Израел потенциални ответни мерки спрямо Иран, което поражда опасения за по-нататъшни смущения в доставките на петрол. Световният петролен бенчмарк Брент е на път да се повиши с приблизително 8 % седмично.


След големия еднодневен скок на цените на петрола пазарът остава напрегнат на фона на опасенията, че Израел може да насочи усилията си към ирански петролни съоръжения в отговор на неотдавнашните ракетни атаки. 


След като достигна значителен връх, в петък петролът сорт Брент се търгуваше под 78 долара за барел, след като в четвъртък се повиши с 5%. Това повишение бе подхранено от забележките на президента Джо Байдън, че САЩ обмислят да подкрепят израелски атаки срещу ирански енергийни обекти. По-късно официален представител на САЩ уточни, че макар обсъжданията да продължават, не е взето окончателно решение. Междувременно West Texas Intermediate падна под 74 долара.


Най-доброто представяне за петрола


Тази седмица петролът поскъпна с близо 8%, отбелязвайки най-големия скок от началото на миналата година. 


Едноседмично представяне на петрола

Източник: ICE Futures Europe

Засиленият конфликт между Израел и Иран, заедно с подкрепяните от Иран фракции в Ливан, Газа и Йемен, засилиха опасенията, че ситуацията може да ескалира, застрашавайки доставките на петрол от Близкия изток.


„Опасенията са, че Израел може да се насочи към производството на петрол в Иран, което ще засегне икономическото му ядро“, отбеляза Вишну Варатан, ръководител на отдел „Икономика и стратегия“ в Mizuho Bank в Сингапур. Въпреки рязкото увеличение на цените, Варатан смята, че пазарът все още не е отчел напълно потенциала на пълномащабен конфликт.


По-рано тази седмица Иран изстреля ракети към Израел, след като Израел засили военните си действия срещу подкрепяните от Техеран сили на Хизбула, изпращайки войски в Южен Ливан. В отговор Групата на седемте (Г7) призова държавите от Близкия изток да действат предпазливо и отговорно.


Близкият изток играе решаваща роля в световното производство на петрол, като осигурява около една трета от световния суров петрол. Иран, който в момента произвежда около 3,3 млн. барела дневно, е третият по големина производител в рамките на ОПЕК.


Citigroup Inc. изчислява, че ако Израел нанесе значителен удар по иранската инфраструктура за износ на петрол, пазарът може да загуби 1,5 млн. барела петрол дневно. При по-малка по мащаб атака от световното предлагане могат да бъдат отстранени между 300 000 и 450 000 барела дневно.


Нарастват и опасенията, че Техеран може да отвърне на удара, като атакува жизненоважна енергийна инфраструктура в съседни държави или ключови петролни маршрути, като Ормузкия проток. Clearview Energy Partners предупреди, че всяко прекъсване на този ключов воден път може да доведе до скок на цените от 13 до 28 долара за барел.


Анализаторите са скептични


Въпреки това някои анализатори остават съмнителни относно възможността за сериозни смущения. Според анализаторите Даниел Хайнс и Сони Кумари ANZ Group Holdings смята, че израелска атака срещу петролните съоръжения на Иран е „най-малко вероятният“ сценарий, тъй като може да обтегне отношенията на Израел със съюзниците, включително САЩ, и да предизвика силен контраотговор от страна на Техеран.


Въпреки тази несигурност на пазара на опции, където инвеститорите залагат на по-високи цени, се появяват предупредителни знаци. Кол-опциите за сорта Брент, които се възползват от увеличението на цените, понастоящем се търгуват с най-високата премия спрямо пут-опциите от една година насам. Волатилността също се е повишила.


Извън тази криза ОПЕК+ потвърди плана си да възстанови част от спряното по-рано производство на петрол от декември. Либия, след като разреши политическата безизходица, също възобнови добива. Въпреки тези събития условията на физическия пазар остават слаби и не е ясно дали предстоящите икономически стимули от страна на Китай ще стимулират значително търсенето на петрол, тъй като страната остава най-големият вносител в света.