На хората не им се рискува повече с акциите
Инвеститорите се обръщат към облигациите
Публикувано от Божидар Балевски авг 12, 2024 в Пазари
Миналата седмица Грег Абела, финансов мениджър от Ню Джърси, се сблъска с неочакван прилив на обаждания от клиенти. "Изведнъж хората ни питат: "Сега ли е добър момент да добавим облигации към портфейлите си?", споделя той. За Абела тази промяна е нещо като личен триумф.
Той отдавна се застъпва за облигациите и стратегиите за диверсифицирани активи, дори когато тези препоръки бяха до голяма степен непопулярни. Тази гледна точка наскоро придоби популярност, когато фондовите пазари започнаха да се влошават през август, предизвиквайки стремеж към относителната сигурност на облигациите. Това търсене доведе до значителен спад в доходността на 10-годишните държавни ценни книжа, която в началото на миналата седмица достигна най-ниските си нива от средата на 2023 г. насам.
Корелацията между акции и облигации започва да изчезва
Това рали на пазара на облигации изненада мнозина на Уолстрийт. Традиционната обратна връзка между акциите и облигациите - при която активите с фиксирана доходност компенсират загубите при акциите - беше поставена под въпрос през последните години. Особено през 2022 г. тази корелация се наруши напълно, тъй като облигациите не успяха да защитят портфейлите по време на резкия спад на акциите, в резултат на което държавният дълг на САЩ претърпя най-тежките си загуби в историята.
Предишната разпродажба беше предизвикана от рязкото нарастване на инфлацията и агресивното повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв за борба с нея. За разлика от това, сегашният спад на акциите се дължи главно на опасенията за предстояща рецесия. В резултат на това очакванията за намаляване на лихвените проценти рязко нараснаха - сценарий, при който облигациите обикновено се представят добре.
"Най-накрая истинското предназначение на облигациите става очевидно", казва Абела, чиято фирма Investment Partners Asset Management управлява около 250 млн. долара за клиенти, включително богати физически лица и организации с нестопанска цел.
Докато индексът S&P 500 спадна с около 6% през първите три търговски дни на август, пазарът на съкровищни облигации отбеляза ръст от близо 2%. Това позволи на портфейли с разпределение 60/40 между акции и облигации - стратегия, която отдавна е предпочитана заради способността си да намалява волатилността - да надминат тези, които са инвестирани единствено в акции.
Въпреки че по-късно облигациите се отказаха от част от печалбите си, тъй като акциите се стабилизираха, по-общият смисъл остава: активите с фиксирана доходност отново послужиха като ефективен хедж в период на пазарни сътресения.
"Купувахме държавен дълг", каза Джордж Къртис, портфолио мениджър в TwentyFour Asset Management. Къртис започна да добавя държавни облигации преди няколко месеца, привлечен от по-високата им доходност и от убеждението, че традиционната връзка между акциите и облигациите ще се възстанови с отслабването на инфлационния натиск. "Това е средство за хеджиране", добави той.
Обратната корелация се завръща
Традиционната обратна корелация между акциите и облигациите, която се запази през по-голямата част от началото на 21-ви век, изглежда се завръща, поне засега. Миналата седмица едномесечната корелация между двата класа активи достигна най-отрицателното си ниво от последствията от регионалната банкова криза през 2023 г. Корелация от 1 показва, че активите се движат заедно, докато показание от -1 предполага, че те се движат в противоположни посоки. Преди година тази корелация надхвърли 0,8, най-високото ниво от 1996 г. насам, което направи облигациите почти безполезни като стабилизатор на портфейла.
Връзката се обърна с главата надолу, когато агресивното повишаване на лихвените проценти от страна на Фед, започнало през март 2022 г., доведе до рязък спад и на двата пазара. Така нареченият портфейл 60/40 изгуби 17% през тази година, което беше най-лошото му представяне от световната финансова криза през 2008 г. насам.
Сега, когато инфлацията е по-овладяна и вниманието се пренасочва към възможността за рецесия в САЩ, средата отново стана благоприятна за облигациите, като доходността все още е значително над петгодишната им средна стойност.
Въпреки това през следващата седмица инвеститорите в облигации са изправени пред потенциални рискове, тъй като се очакват доклади за производствените и потребителските цени в САЩ за юли. Всеки признак за възобновяване на инфлацията може да доведе до повишаване на доходността. Доходността вече започна да се повишава след неочаквания спад на седмичните молби за помощи при безработица миналия четвъртък - данни, които придобиха значение на фона на нарастващите опасения от рецесия.
Въпреки подновения интерес към облигациите някои инвеститори, като Бил Айген, остават предпазливи. Айгън, който управлява фонда JPMorgan Strategic Income Opportunities Fund на стойност 10 млрд. долара, държи повече от половината от фонда в парични средства, предимно във фондове на паричния пазар, които инвестират в активи, еквивалентни на парични средства, като съкровищни бонове. При доходност на краткосрочните съкровищни бонове от над 5%, което е с поне един процентен пункт повече от дългосрочните облигации, Айген не е убеден, че инфлацията е намаляла достатъчно или че икономиката е достатъчно слаба, за да оправдае облекченията на Фед, които биха променили тази динамика.
Анализатори отбелязват, че "кривата на доходността има тенденция да се снижава с наближаването на рецесия. Краткото развъртане на кривата на 2-годишните/10-годишните съкровищни облигации на 5 август може да е сигнал за тенденция на стръмно движение на бика, която очакваме да продължи със забавянето на икономиката. Междувременно смятаме, че корелацията между акциите и облигациите може да се върне към нормалното си състояние".
Въпреки че някои остават скептични, все повече инвеститори, подобно на Къртис, изместват опасенията за инфлацията на втори план. По време на пазарната волатилност през миналата седмица инвеститорите в облигации изпратиха ясно послание, че опасенията им за икономическия растеж стават все по-изразени. Доходността на двугодишните облигации за кратко се понижи под тази на десетгодишните облигации за първи път от две години, което показва, че пазарът се подготвя за рецесия и бързо намаляване на лихвените проценти.