МВФ извива ръцете на Ел Салвадор, Биткойнът няма да е задължително разплащателно средство
Ел Салвадор се сблъсква с препятствия свързани с биткойните им
Публикувано от Божидар дек 10, 2024 в Криптовалути
Според доклад на Financial Times Салвадор ще промени законодателството си за биткойна в рамките на сделка с Международния валутен фонд (МВФ). Изменението ще направи приемането на биткойн от търговците доброволно, а не задължително.
Корекцията е едно от условията на МВФ за одобряване на програма за заем в размер на 1,3 млрд. долара. Допълнителната финансова подкрепа от Световната банка и Междуамериканската банка за развитие, възлизаща на 2 млрд. долара, ще доведе до увеличаване на пакета до 3,3 млрд. долара. Очаква се споразумението да бъде финализирано през следващите седмици.
Преразглеждане на правния статут на биткойн
Салвадор влезе в заглавията на вестниците през 2021 г., когато стана първата държава, приела Биткойн като законно платежно средство, предоставяйки му същия статут като на американския долар. Този смел ход обаче се сблъска с критики, особено от страна на МВФ, който постоянно предупреждаваше за потенциални рискове за финансовата стабилност на страната.
Съгласно предложените промени салвадорските търговци вече няма да бъдат задължени да приемат биткойн като плащане. Въпреки че това представлява намаляване на първоначалния закон, не се очаква да повлияе значително на използването на Биткойн в страната, което е ограничено. Проучване, проведено от Централно Американския университет по-рано тази година, разкри, че 88% от салвадорците не са използвали Биткойн през 2023 г.
Освен промяната на законодателството за Биткойн, Салвадор трябва да приложи мерки за намаляване на бюджетния си дефицит до 3,5% от БВП в рамките на три години. Това ще включва съкращаване на разходите и повишаване на данъците. От правителството се изисква също така да увеличи резервите и да приеме антикорупционен закон като част от по-широката стратегия на МВФ за икономическо стабилизиране.
Ангажиментът на Ел Салвадор към криптовалутите се простира отвъд Биткойн. Националната комисия за цифрови активи (CNAD) вече е създала цялостна регулаторна рамка за дейностите, свързани с крипто. Въпреки това агенцията все още не е коментирала потенциалните корекции на закона за Биткойн.
По-широк контекст
Президентът Найиб Букеле е силен поддръжник на Биткойн, като създаде национална Биткойн съкровищница с авоари на стойност близо 600 млн. долара. Въпреки тези усилия МВФ остава скептичен, като се позовава на опасения за финансовата стабилност.
Очаква се предстоящите законови промени и икономически реформи да оформят финансовия пейзаж на Ел Салвадор, отбелязвайки значителна промяна в подхода му към Биткойн, като същевременно се справя с фискалните предизвикателства под ръководството на МВФ.