Кристалина Георгиева: България има шанс да влезе в еврозоната през 2025 година

България е все по-близо до влизане в еврозоната

Публикувано от Божидар Балевски окт 02, 2024 в България

Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ), изрази оптимизъм, че България може да стане член на Еврозоната до 2025 г. Георгиева, която току-що започна втория си мандат като ръководител на МВФ, подчерта, че инфлацията остава основната пречка за присъединяването на страната към валутния съюз.


В тези все по-несигурни времена, отбеляза Георгиева, за България би било полезно да бъде част от еврозоната. Тя припомни, че поради валутния борд на България, който обвързва българския лев с еврото, Европейската централна банка на практика диктува паричната политика на страната.

„Имаме място на масата, но тъй като не сме пълноправни членове, гласът ни не е равен на този на другите държави. Те вземат решения, които ни засягат, но ние не сме част от процеса на вземане на решения“, обясни Георгиева в интервю за БНТ и БНР.


Преминаването към еврото


Георгиева също така заяви, че възможността за приемане на еврото в България през следващата година продължава да се разглежда.


„България се справя добре с изпълнението на изискванията за влизане в еврозоната, с изключение на една инфлация. Въпреки че наблюдаваме положителни тенденции в инфлацията, тя все още не е достигнала необходимото ниво, за да отговори напълно на този критерий. МВФ смята, че България все още има големи шансове да се присъедини към еврозоната през 2025 г.“, отбеляза тя.


Близкоизточен конфликт


По време на срещите в ООН в Ню Йорк Георгиева обсъди ситуацията с лидерите на страните, съседни на близкоизточния конфликт.


„Това, което чувам от тях, разбира се, е значителна загриженост. Една ескалация на конфликта не само ще се отрази на местното население, но може да повлияе и на обществените настроения в тези страни, като повиши риска от радикализация“, каза тя.


Георгиева отново потвърди пълната подкрепа на МВФ за Украйна, като даде висока оценка на устойчивостта на украинската икономика въпреки продължаващата руска инвазия.