Кралят на развиващите се пазари
С какво се занимава Lazard Inc. и как печели от дълговете на развиващите се пазари
Публикувано от Божидар Балевски окт 02, 2024 в Пазари
В продължение на години Lazard Inc. се прочуваше с това, че се намесваше, когато държави като Замбия бяха затрупани от дългове. Банкерите на фирмата, често базирани в парижкия й офис, пристигаха и помагаха на правителствата, изпитващи затруднения, да реорганизират финансите си. Лазард отдавна е лидер в тези преструктурирания на развиващите се пазари, като често играе централна роля в бързото и ефективно предоговаряне на условията по дълга.
Ситуацията с дълга на Замбия на стойност 13,4 млрд. долара обаче беше различна и отбеляза ключов момент за Lazard и другите в тази област. Китай, като най-големият кредитор на развиващите се страни, забави процедурата, като настояваше за по-добри условия за себе си, изправяйки се срещу настойчиви облигационери от Уолстрийт.
Променящ се пейзаж
Процесът на преструктуриране на дълга на Замбия продължи три години и най-накрая приключи в края на май. Междувременно Замбия беше изключена от международните финансови пазари и преживя тежки суши, които принудиха правителството да даде приоритет на продоволствената сигурност. Страната, която разчита в голяма степен на хидроенергията, трябваше да зависи от съседните държави за енергия. Според Маситала Мушинга, директор по управление на дълга на Замбия, правителството е направило всичко възможно, за да подкрепи преговорите, но голяма част от процеса е била извън неговия контрол. „Бяхме хванати по средата на борба между гиганти“, отбеляза Мушинга на конференция за дълга в Париж.
Lazard, компания с богата 175-годишна история, която включва финансиране на Калифорнийската златна треска, спасяване на Ню Йорк от фалит и преструктуриране на гръцкия дълг, е изправена пред все по-големи предизвикателства. Пиер Кайлето, който ръководи екипа за суверенно консултиране на Lazard, размишлява върху изпитанията на Замбия, като отбелязва, че те вероятно ще бъдат изучавани като пример за трудностите при съвременното преструктуриране на дълга.
По-голяма конкуренция и сложни сделки
В миналото Lazard имаше по-голям контрол върху преговорите, като рядко се налагаше да се съобразява с частните кредитори и облигационерите. Според Михаил Папайоану, икономист и съветник на Международния валутен фонд, обаче днешните процеси на преструктуриране на дълга са по-дълги и по-сложни.
Развиващите се страни, които взеха големи заеми, когато лихвените проценти бяха ниски, сега дължат около 28 трилиона долара - почти колкото икономиката на САЩ. Много банкери и служители прогнозират, че през следващите години все повече правителства ще се нуждаят от помощ при управлението на дълговете си. През следващите две години държавите с най-нисък кредитен рейтинг ще трябва да изплатят 80 млрд. долара на световните облигационери.
Тези икономически трудности предоставят нови възможности за Lazard и неговите конкуренти. В края на 2023 г. Матийо Пигасе, бивш банкер на Lazard, който изигра ключова роля в преструктурирането на Гърция, стартира конкурентен екип за суверенно консултиране в Centerview Partners LLC. Само за шест месеца екипът му вече е нараснал до 11 банкери, а фирмата преследва сделки в Африка, Латинска Америка и Източна Европа.
Пигасе има връзки с официални лица в Еквадор - страна с дълга история на неизпълнение на дългове. Според запознати лица Centerview е спечелила договори и с африкански правителства. „Ние сме тук, за да спечелим“, заявява Пигасе.
Други бивши банкери от Lazard също са се включили в състезанието. Дейвид Гадмер помогна за създаването на звено за суверенно консултиране в Houlihan Lokey Inc., а Ерик Лало сега ръководи екипа за суверенно консултиране на Rothschild & Co., който се превърна в сериозен конкурент. Дори бутикови банки като Moelis & Co. обмислят разширяване на дейността си в областта на суверенното консултиране, въпреки че все още не са предприели стъпки напред.
Променящ се подход за Lazard
Исторически Лазард е поддържала позиция на страната на правителствата, като се е пазила от конфликти на интереси. Въпреки това, с нарастването на броя на заинтересованите страни, които настояват за своите собствени интереси, старата динамика се променя. Сега Lazard е изправен пред по-пренаселено поле от конкуренти, които се стремят да привлекат нови клиенти.
Преди това специалистите по преструктуриране на Lazard идваха предимно от Франция и често имаха тесни професионални връзки. Миту Гулати, юрист, участвал в кризата с мексиканското песо през 1994 г., си спомня, че индустрията е била като ексклузивен клуб на по-възрастни, бели мъже, които са имали едни и същи мрежи.
Въпреки че не съществуват официални класации на консултантите по държавен дълг, Lazard и Rothschild са ясни лидери в тази област. Rothschild, семейна фирма, управлявана повече от 200 години, понастоящем представлява Украйна в текущото преструктуриране на нейния дълг.
След финансовата криза от 2008 г. Lazard спечели около 25 млн. евро под формата на хонорари, като насочи Гърция към едно от най-големите преструктурирания на дълга в съвременната европейска история.
Приспособяване към бъдещето
Днес Lazard използва връзките си с правителствата, за да си осигури допълнителен бизнес, включително консултиране на корпоративни клиенти по международни сделки. В Гърция работата на Lazard с правителството в крайна сметка доведе до преструктурирането на Piraeus Financial Holdings SA, голяма национална банка.
Групата на Lazard за суверенно консултиране също така представи корпоративни банкери на африканските правителства, като помогна за улесняване на ключови сделки. Въпреки конкурентния натиск, Пиер Кайлето от Lazard настоява, че екипът му остава доминираща сила в тази област, като е осигурил клиенти като Етиопия, Гана и Шри Ланка.
Фирмата се фокусира върху екипната работа и организацията, за да остане начело. “Lazard някога беше известен с това, че беше сбор от индивидуални банкерски звезди“, казва Кайлето. „Сега сме по-скромни и ефективни като екип.“
През 2023 г. Lazard се сблъсква със забавяне на сключването на сделки в световен мащаб, което води до първата ѝ целогодишна загуба от финансовата криза през 2008 г. насам. Приходите спаднаха с 9% до 2,52 млрд. долара, като по-голямата част от дейността на компанията се състоеше от финансови консултации - включително преструктуриране на дългове.
През октомври Петър Оршаг бе повишен в главен изпълнителен директор с мисия да възроди състоянието на Lazard и да удвои приходите до 2030 г. Първите резултати са обещаващи, тъй като през първото тримесечие на 2024 г. Lazard отчете рекордни приходи.
С поглед напред фирмата се опира на новосъздаденото си звено за геополитически консултации, в което влизат бивши дипломати и шефове на разузнавателни служби. Този ход е в съответствие с историята на Lazard, която съчетава бизнес и геополитически прозрения в подкрепа на своите държавни и корпоративни клиенти.
„Винаги сме били известни с това, че съчетаваме бизнес проницателност с геополитически опит“, каза Оршаг. „Работата ни със суверенни държави продължава да бъде важна и престижна част от това, което правим.“