Китайските акции поскъпват в очакване на нови стимули

Какво можем да очакваме

Публикувано от Божидар дек 06, 2024 в Пазари

Китайските акции поскъпнаха, тъй като инвеститорите очакваха по-силни мерки за стимулиране на растежа, което ги открои на иначе предпазливия азиатски пазар преди критичните данни за работните места в САЩ.

Индексът CSI 300, китайският бенчмарк, се повиши с 1,9 %, отразявайки оптимизма на пазара за потенциални мерки за икономическа подкрепа на важна политическа среща, насрочена за сряда. Фондовият пазар в Хонконг също се повиши, което засили настроенията в региона.

За разлика от тях, по-широкият измерител на азиатските акции се разколеба, като бенчмарковете в Япония, Южна Корея и Австралия отбелязаха спадове. Слабото регионално настроение последва спада на пазарите в САЩ, където S&P 500 и Nasdaq 100 приключиха петсесийната си серия от печалби със спадове от съответно 0,2 % и 0,3 %.

„Обемите в някои ETF-и за акции от А-групата са забележимо повишени“, отбеляза Найджъл Пех, мениджър на фонд в Timefolio Asset Management в Сингапур. „Възможно е инвеститорите да коригират позициите си преди предстоящата Централна работна икономическа конференция.“

Фокусът се измества към данните за заплатите в САЩ

Световните пазари следят отблизо и петъчните данни за заплатите в неселскостопанския сектор в САЩ. Неотдавнашните политически сътресения в Азия и Европа предизвикаха волатилност на валутните пазари, но оставиха акциите до голяма степен незасегнати. В четвъртък молбите за помощи при безработица в САЩ достигнаха едномесечен връх, а анализаторите прогнозират, че заплатите за ноември ще се увеличат с 220 000 работни места, което ще бъде отскок от данните за октомври, повлияни от урагана.

В Южна Корея и Индия се наблюдават разнопосочни пазарни движения

В Южна Корея вонът възстанови някои от по-ранните си загуби след уверенията на командващия специалните сили на армията, че няма да бъде въведено военно положение. Въпреки това основният борсов индекс в страната спадна с 1,8%, преди да възстанови позициите си.

Междувременно Резервната банка на Индия запази основния си лихвен процент за обратно изкупуване на ниво от 6,50%, но облекчи ликвидността, като намали съотношението на паричните резерви. Този ход, насочен към привличане на по-голям приток на чуждестранни инвестиции, помогна на рупията да поскъпне леко спрямо долара.

Йената е стабилна на фона на рекорден ръст на заплатите

Японската йена остана стабилна, като се колебаеше незначително спрямо долара, тъй като основните заплати на редовните работници в Япония отбелязаха рекорден ръст.

Актуална информация за суровините и криптовалутите

При суровините цените на петрола останаха без промяна, въпреки че ОПЕК+ отложи връщането на спряното производство с три месеца. Шеврон обяви плановете си да забави ръста на производството в най-голямото петролно находище в САЩ през следващата година. Златото се повиши, отразявайки предпазливостта на инвеститорите.

Биткойнът се оттегли от рекордните стойности над 100 000 щатски долара, тъй като търговците се предпазваха от потенциално отдръпване. Загубите на криптовалутата последваха новината за назначаването на Дейвид Сакс от Доналд Тръмп за цар на Белия дом по въпросите на криптовалутите и изкуствения интелект.

Перспективи за държавните ценни книжа и лихвите

Доходността на щатските съкровищни облигации остана стабилна по време на азиатската търговия, като суаповите пазари посочиха 70% вероятност за намаляване на лихвите на Федералния резерв с четвърт пункт през декември. Анализаторите от TD Securities предположиха, че силните данни за заплатите първоначално биха могли да доведат до разпродажба на облигациите, но очакваха, че пазарите ще направят преоценка и евентуално ще се върнат към фаворизиране на дългосрочната доходност.

„Макар че очакваме по-силните данни за заплатите първоначално да предизвикат остра реакция на понижение на мечките, пазарът може да смекчи реакцията си след разглеждане на подробностите“, заявиха Оскар Муньос и Генадий Голдберг от TD Securities. „Виждаме по-високата доходност като възможност за повторно влизане в дълги позиции.“

Проучване на 22V Research разкри смесени нагласи сред инвеститорите относно данните за работните места в САЩ: 45% очакват незначително въздействие, 32% прогнозират реакция „риск-отказ“, а 23% предвиждат сценарий „риск-възход“.