Китайските акции не са се представяли толкова добре от 2008 насам

Правителствените стимули в Китай дават своите резултати

Публикувано от Божидар Балевски сеп 30, 2024 в Пазари

Китайските акции навлизат в бичия пазар след най-големия скок от 2008 г. насам


В понеделник индексът CSI 300 се повиши с 9,1 % благодарение на новите правителствени мерки за облекчаване на жилищните проблеми.


Китайските акции продължиха значителното си рали, постигайки един от най-драматичните обрати в последно време. Пазарът се покачи за девети пореден ден, подхранван от оптимизма на инвеститорите, тъй като правителствените мерки за стимулиране привлякоха отново купувачи на един от най-подценените пазари в света.


В понеделник индексът CSI 300 се повиши с 8,5%, отбелязвайки най-голямото си еднодневно нарастване от 2008 г. насам. 


Представяне на CSI 300 индекса

Източник: Bloomberg


Инвеститорите побързаха да купят акции преди едноседмичния празник. След като спадна с над 45% от пика си през 2021 г. до средата на септември, сега индексът се е повишил с над 20%, навлизайки официално в територията на бичия пазар. Печалбите от миналата седмица бяха най-големите, наблюдавани от 16 години насам.


Действия на правителството повишават настроенията на пазара


Ралито бе предизвикано от промени в политиката на три от най-големите китайски градове, които облекчиха жилищните регулации за потенциалните купувачи. Освен това централната банка понижи лихвите по ипотечните кредити, което е част от по-широк пакет от стимули, представен във вторник. Този пакет включваше също така намаляване на лихвените проценти, увеличаване на ликвидността на банките и подкрепа за фондовия пазар.


Инвеститорите, които през последните години преживяха няколко фалшиви възстановявания, показват признаци, че вярват, че това рали може да има трайна сила. Търговската активност на фондовите борси в Шанхай и Шънджън достигна безпрецедентни нива в понеделник, като общият оборот възлезе на около 2,6 трилиона юана (371 млрд. долара).


„Скоростта на отскока подчертава колко свръхпродаден е бил пазарът“, коментира Чару Чанана, стратег за световните пазари в Saxo Markets. „Широко разпространено е убеждението, че този път подкрепата на властите за пазара е различна“.


Технически проблеми при нарастващо търсене


Напливът за закупуване на китайски акции беше толкова силен, че някои местни брокерски платформи се сблъскаха със забавяне при обработката на поръчките. Според местни доклади няколко фирми за ценни книжа са се сблъскали с ръст на новооткритите сметки, докато някои са имали смущения в търговията.


Тези технически проблеми последваха трескавата търговия в петък, когато Шанхайската фондова борса изпита системни смущения поради рязко нарасналата активност.


„Всички бяха толкова мечи настроени, а сега се борят да влязат“, каза Анди Мейнард, ръководител на отдел „Акции“ в China Renaissance Securities HK Ltd. „Миналата седмица беше най-натоварената за пазарите в Китай и Хонконг, която съм виждал от доста време насам.“


Брокерските фирми оглавиха ралито в понеделник, като Citic Securities Co. стигнаха границата от 10% дневна печалба поради схващането, че ще извлекат най-голяма полза от увеличения обем на търговията. Почти всички акции от компонентите на CSI 300 приключиха деня на положителна територия. 


Глобално въздействие на пазарното рали в Китай


Подновеният оптимизъм на китайския фондов пазар се разпространява в международен план. Хедж фондовете намаляват позициите си в американски технологични акции и увеличават експозицията си към компании за добив на полезни изкопаеми и материали. Междувременно цената на желязната руда скочи с близо 11%, тъй като инвеститорите заложиха на усилията на Китай да разреши проблемите в сектора на недвижимите имоти, което може да повиши търсенето на суровината за производство на стомана.


Десетгодишните китайски държавни облигации поевтиняха в понеделник, удължавайки най-резкия си седмичен спад от десетилетие, тъй като инвеститорите се насочиха към по-рискови активи, очаквайки мащабните усилия на правителството за стимулиране на икономическия растеж.


Пазарните нагласи са високи


Индикаторът за страх и алчност за индекса Shanghai Composite, който следи динамиката на покупките и продажбите, достигна в понеделник най-високото си ниво от 2020 г. насам. Този инструмент често се използва за оценка на настроенията на инвеститорите на дребно в Китай.


„Мисля, че еуфорията, която видяхме миналата седмица, може да доведе до по-продължително рали“, каза Дейвид Чао, стратег в Invesco Asset Management. „Изглежда, че има цялостна промяна в политиката, която най-накрая би могла да се справи с цикличните предизвикателства от последните три години. Макар че все още може да има дебати за това колко ефективно ще бъдат приложени тези промени, ясно е, че е зададен нов курс.“