Китайските акции не са били толкова зле от 2019 година
Издишащият имотен балон завлича и акциите след себе си
Публикувано от Божидар Балевски сеп 10, 2024 в Пазари
Сериозният спад на китайските акции задълбочава нарастващата криза на доверието във втората по големина икономика в света, като увеличава натиска върху ръководството на страната да обърне тенденцията. Индексът CSI 300, който проследява китайските акции на сушата, се движи близо до най-ниските си нива от януари 2019 г., което подчертава мрачните перспективи пред пазара. Със спада от близо 7% през тази година индексът е изправен пред безпрецедентен четвърти пореден годишен спад, докато отделният измерител на китайските акции на MSCI е на път да отбележи най-дългия си период на слабо представяне в сравнение със световните пазари от началото на 2000 г. насам.
Имотен срив
Тази продължителна разпродажба се дължи на продължаващата криза с недвижимите имоти в страната, отслабващите потребителски разходи и нарастващото геополитическо напрежение с наближаването на изборите в САЩ през ноември. Тези проблеми могат допълнително да подкопаят доверието в китайската икономика, тласкайки я към дефлационен цикъл. За да се преборят с това, китайските държавно подкрепени фондове наляха милиарди на пазара, за да стабилизират цените на акциите, но тези усилия все още не са дали значими резултати.
Въпреки призивите за по-агресивни икономически стимули Пекин се колебае да приложи мащабните мерки, наблюдавани при предишни спадове. Някои анализатори, като Рон Темпъл от Lazard Asset Management, смятат, че тази сдържаност удължава икономическите щети. Темпъл отбеляза, че без значителни мерки за стимулиране на търсенето доверието на потребителите може да продължи да се понижава, което ще направи възстановяването още по-трудно.
Макар че китайското правителство предприе някои стъпки за справяне със ситуацията, като например затягане на регулациите за късите продажби и насърчаване на обратното изкупуване на акции, тези стъпки не допринесоха за възстановяване на доверието на инвеститорите. Съобщава се, че държавните фондове са инвестирали около 66 млрд. долара в борсово търгувани фондове, за да подкрепят акциите, но пазарът продължава да изпитва затруднения.
Китайските акции страдат
В същото време световните фондови пазари се представят значително по-добре. Индексът CSI 300 се доближава до нива, невиждани от 2019 г. насам, докато основните бенчмаркове в САЩ, Япония и Индия са увеличили стойността си почти двойно за същия период.
Представянето на китайските акции спрямо акциите на други държави
Източник: Bloomberg
Инвеститорите са все по-предпазливи към подхода на Си Дзинпин за увеличаване на държавния контрол върху частния бизнес, както и към стремежа на Китай за индустриална самодостатъчност, което прави акциите на страната по-малко привлекателни.
От пика през 2021 г. насам китайските и хонконгските акции са загубили общо 6,5 трилиона долара пазарна стойност - приблизително колкото японския фондов пазар. CSI 300 за кратко спадна с 0,7% във вторник, преди да се възстанови и да затвори с 0,1% по-високо, подкрепен от неочаквано силните данни за износа през август. Въпреки този малък отскок индексът все още се е понижил с почти 4% през септември, след четири месеца на последователни загуби.
През последните години се наблюдаваха кратки периоди на възстановяване, но повечето от тях бяха краткотрайни, тъй като основните икономически проблеми останаха нерешени. По-рано тази година някои инвеститори се обнадеждиха, тъй като китайските пазари показаха признаци на подобрение между февруари и май. Продължаващата икономическа слабост и разочароващите печалби обаче бързо попариха тези надежди.
Местните инвеститори са все по-разочаровани. Според Стивън Леунг, изпълнителен директор на UOB Kay Hian в Хонконг, много от тях намаляват и без това минималната си експозиция на пазара, тъй като не виждат ясен път напред. Стивън Люнг смята, че единственото жизнеспособно решение е голяма ликвидна инжекция от страна на правителството.
Неотдавнашните икономически данни от Китай засилиха опасенията, като се появиха признаци, че дефлацията, наблюдавана за първи път миналата година, се задълбочава. Нарастват опасенията, че тази дефлационна тенденция може да накара домакинствата да забавят разходите си, което допълнително ще понижи корпоративните приходи и ще доведе до повече съкращения и намаляване на заплатите. Някои анализатори прогнозират, че Китай може да не изпълни целта си за икономически растеж от 5% през годината - възможност, която може да увеличи допълнително напрежението върху политиците.
Китайската народна банка е изправена пред дилема: твърде агресивното намаляване на лихвените проценти може да увеличи разликата с лихвените проценти в САЩ, увеличавайки натиска върху юана. Същевременно администрацията на Си, фокусирана върху подобряването на качеството на растежа, не желае да предприема агресивни мерки за стимулиране, които в миналото са имали обратен ефект, като са подхранвали нежелани дългове в сектора на недвижимите имоти.
Хао Хонг, главен икономист в Grow Investment Group, отбеляза, че бавният и откъслечен отговор на правителството на кризата прилича на поставяне на икономиката на животоподдържаща система, без да се извършват необходимите интервенции. Хонг твърди, че за да се възстанови доверието, правителството трябва да се оттегли от пазарните интервенции и да позволи на бизнеса и потребителите да поемат водеща роля в стимулирането на икономическата активност.
Докато Китай се справя с тези сложни икономически предизвикателства, продължаващият спад на фондовия пазар и икономическото забавяне вероятно ще останат ключови изпитания за ръководството на страната.